Експерти ФАО склали рейтинг плодоовочевої продукції з найбільшим експортним потенціалом, а також країн, які вже є споживачами української плодоовочевої продукції, або можуть ними стати.
Процес ідентифікації продуктів з найбільшим потенціалом для експорту з України проводився під час рейтингової оцінки основних категорій овочів і фруктів, які можуть вирощуватися в умовах України. В рамках рейтингового аналізу кожна з категорій отримувала певну кількість балів за такими критеріями:
• рівень технологій вирощування в Україні (порівняння врожайності в професійних господарствах України з врожайністю у країнах, які є світовими лідерами на ринку);
• кліматичні переваги;
• питома вага витрат на робочу силу (на основі опитування ключових учасників ринку);
• транспортабельність продукції;
• досвід експорту з України (на основі даних Митної служби України);
• зростання внутрішнього ринку (на основі ринкового аналізу галузі);
• відношення транспортних витрат до собівартості виробництва (на основі опитування ключових учасників ринку);
• зростання світового ринку та його ємність (на основі даних міжнародної ринкової статистики).
NB: Отож, до найпривабливіших для експорту культур належать: заморожена малина, заморожена ожина, лущений волоський горіх, тепличні томати, лохина, нелущений волоський горіх, суниця садова заморожена, черешня, огірки тепличні, часник, броколі заморожена, цвітна капуста заморожена та яблука увійшли до ТОП-10!
Щодо рейтингу країн з найбільшим експортним потенціалом, то для аналізу експерти відібрали 50 країн, що демонстрували або найбільші обсяги імпорту продукції в 2012-2016 рр., або найшвидші темпи їх зростання у той же період.
При цьому у деяких випадках фінальний рейтинг проходив через додаткове корегування для більш оптимального відображення ситуації. У випадку з часником відбувалося дві стадії корегування: по-перше, країни ЄС отримували негативний коефіцієнт через квотну систему імпорту цієї продукції з України; по-друге, фінальна кількість балів корегувалася в залежності від частки продукції з КНР на ринку країни-імпортера.
Отож, до першої трійки увійшли такі країни як Німеччина, Нідерланди та Об’єднане Королівство. За ними, до першої десятки потенційних імпортерів української плодоовочевої продукції увійшли Бельгія, Франція, Австрія, Канада, Італія, Швеція та Польща. До п’ятнадцятки потрапили ОАЄ, США, Білорусь, Литва та Швейцарія.