Негайна механічна обробка ґрунту якомога швидше після збору врожаю є однією з процедур, які допоможуть зберегти вологу в ньому, адже призупинить випаровування. І хоча обробити поле відразу після збору урожаю не завжди є можливість, але потреба в цій процедурі дуже недооцінена. Адже необроблений ґрунт випаровує вологу дуже швидко, тому потрібно якнайшвидше зупинити цей процес.

Насамперед треба «перервати» «капіляри», які транспортують вологу із глибших шарів ґрунту. Втрати води внаслідок цього процесу в гарячі сонячні дні можуть досягати до 80 літрів на квадратний метр на добу. Така кількість води потрапляє в ґрунт в середньому за місяць у липні. Не варто залишати обробіток поля на останні хвилини.

NB: Кількість води, яка випаровується з ґрунту, визначається розміром ґрунтових агрегатів у так званих посівних шарах. Діаметр часток ґрунту повинен в ідеалі бути від 0,02 до 50 мм, а оптимально 2 мм. Вони будуть недостатньо малими, аби викликати капілярну інфільтрацію, ані недостатньо великими, аби «газуватись», тому ґрунт не висихає. Частинки такого розміру виконують роль своєрідного покриття, що впливає на обмеження випаровування води.

Найменші частки блокують випаровування води із глибоких шарів ґрунту, але сприяють хорошому вбиранню вологи при нагоді. А от великі частинки сприяють глибшому проникненню повітря, і як наслідок, випаровуванню, що впливає на висихання ґрунту.



Схожа ситуація в окремих регіонах сформувалась минулої осені, коли не посуха, а саме дощі та важка техніка ущільнили ґрунт та блокували доступність вологи для рослин. Особливо це актуально при вирощування цукрових буряків, де, здебільшого, не вдається відновити структуру ґрунту до настання зими.

NB: Саме тому ґрунт треба піднімати ще влітку, після збору урожаю. Непоганими методами буде внесення органічних добрив на приклад гною, а також вапнування та використання фізіологічно лужних добрив, а також обмеження проїзду техніки полем.

Щоправда обробіток поля після збору урожаю має бути неглибоким, сантиметрів на 5-8. Так можна буде запобігти проростанню бур’янів на стерні, які також активно споживають воду, а також будуть перероблені залишки урожаю. При цьому не варто вдаватись до дискування, адже пластини розрізають кореневища, що стимулює їх до інтенсивного росту і призведе до використання агресивних гербіцидів. Найкраще буде застосувати лущильник стерні, який переоре бур’яни і надасть ґрунту потрібної консистенції.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram