В останні дні першої декади січня глибина промерзання ґрунту на переважній  частині території країни становила від 1 до 10 см, у багатьох районах Харківської та Луганської областей від 11 до 30 см.

— Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння рослин пшениці озимої (3 см) під час найбільшого похолодання не була нижче 5 0С морозу і не становила загрози для озимих зернових культур. Станом на 10 січня розрахункова критична температура вимерзання рослин озимих зернових культур для середньо зимостійких сортів пшениці озимої у фазі «кущіння» становила — 13-150С, у фазі «сходів» — 9-110С, — зауважують науковці НААН.

Наразі озимі зернові культури перебувають у стані зимового спокою, на півдні країни нестійкого зимового спокою. Їх стан оцінюється як добрий та задовільний.

За прогнозами синоптиків очікується значне зниження температури повітря. У разі невисокого снігового покриву та сильних довготривалих морозів існує ризик для життєздатності рослин озимих культур.

Так, за спостереженнями науковців пошкодження й загибель озимих посівів від вимерзання відбувається у тих випадках, коли протягом трьох декад сніговий покрив не досягає оптимальної висоти за певних температурних умов. Наприклад, за температури повітря 100С морозу висота снігового покриву повинна становити не менше 7 см; за температури 150С 14 см; за температури 200С 20 см. \Має значення також стан снігового покриву.

— На сьогодні на поверхні ґрунту сніг насичений вологою та є промерзлим, щільним і має високу провідність; верхній шар снігу випав за мінусової температури, є пухким і має вищі теплоізоляційні властивості. Крім того, продовжується снігопад і висота снігового покриву зростає, — зазначають науковці.

На думку науковців Інститут сільського господарства Полісся НААН станом на  13 січня рівень цукрів у вузлах кущіння є достатнім, щоб навіть під незначним сніговим покривом рослини озимих зернових культур могли б без значних пошкоджень витримати понад 20 0С морозу.

Тому, за будь-яких погодних умов, а особливо за зниження температури, необхідно у визначені строки (25 січня) відібрати проби рослин озимих культур та відростити їх за методом монолітів або експрес-методом для встановлення  життєздатності рослин і визначення необхідних заходів догляду за ними. Особливу увагу потрібно приділити динаміці витрачання вуглеводів, стану конусу наростання, температурному режиму на глибині залягання вузла кущіння.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram