Податковий кодекс України визначає чимало підстав, на основі яких уповноважений орган може провести перевірку підприємства, а з появою нових законодавчих актів кількість таких підстав збільшується. Так трапилось і з ліцензуванням пального, коли податкова інспекція, перевіряючи наявність ліцензії, почала виписувати фермерам штрафи й за інші порушення, виявлені в ході перевірки. Наразі перевірки ДПС з ліцензування припинили, але інші перевірки контролюючих органів тривають. 

Багато підприємців вирішують не допускати перевіряльників, мотивуючи рішення тим, що відповідальність за недопуск менш обтяжлива, аніж клопоти та штрафи, можливі після перевірки. Чи справді це такі й чи/чим загрожує підприємцю недопуск контролерів до перевірки?

Під час прямого етеру на YouTube-каналі адвоката Костянтина Воловика, автор, зокрема, обговорював питання допуску податкової перевірки на підприємство з директором InSenta Андрієм Трамбовецьким. Обидва експерти дійшли висновку, що доцільніше все ж таки дозволити контролерам здійснити перевірку, а згодом, якщо є підстави оскаржити її.

— “Недопуск перевіряльників” — це складний інструмент. Якщо не вміти ним користуватися, то краще і не використовувати. Перевірка прийде наступного разу, а оскаржити результати потім буде важче, — зазначив Костянтин Воловик.

Водночас відсутність у Наказі підстави для перевірки може бути приводом, щоб не допустити до неї податківців.

— За нашою практикою, у Наказі про перевірку найчастіше зазначена лише її мета, а підстава не прописана — спираючись на це можна відмовити контролерам у допуску на підприємство для перевірки, — розповів Андрій Трамбовецький.

Він також додав, що у такому разі перевіряльникам ніщо не заважає виправити формальні неточності у документі й прийти з перевіркою вдруге. І цього разу інспектори можуть бути прискіпливішими до будь-яких дрібниць та менш лояльними, а у разі оскарження такої перевірки, суд може визнати недоліки у Наказі формальністю і не вважати їх підставою для недопуску.

Ще одним наслідком недопуску податкової для перевірки може стати арешт майна. За законом Податкова інспекція має таке право. Арешт можна оскаржити, але це додатково витрачені ресурси.

Не варто забувати й те, що податкова перевірка не обов’язково закінчується штрафами, судом і спорами, її можна пройти успішно. Експерти зазначили, що таких випадків немало, тому якщо з документацією все гаразд, то краще дозволити інспекторам її перевірити.

— На нашу думку, допускати перевіряльників потрібно у будь-якому випадку, це вигідніше для підприємства у перспективі, — зазначив Костянтин Воловик. — Але до перевірки варто готуватися, а вже під час неї – чітко занотовувати всі порушення, усі допущені нюанси, щоб можна було їх використати у майбутньому для оскарження результатів такої перевірки.

Підготувала Наталя Кузьо

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram