Цього року у липні з метою упередження схем з розкрадання ПДВ було запроваджено систему блокування ПН, яка мала стати одним з основних елементів безперебійного автоматичного відшкодування ПДВ. Але відразу ж система дала збій, чи то пак — відразу була погано організована. Відтак, усі галузі економіки зіштовхнулись з проблемою автоматичного блокування ПН.

  • Тому до ризикових потрапили підприємства з логістики, потрапили авансові платежі, багато інших операцій при вході, яких зазначався один код, а на виході — інший. За цей час у компаній і фірм безпідставно вилучили майже 15 млрд грн, — зазначила у своїй статті Лариса Кириченкова.

Чинні критерії оцінки скасовано. Нові розроблятимуть два місяці

Блокування ПН замість того, аби налагодити процес боротьби зі схемами, почало боротись з малим та середнім бізнесом. Ситуація дійшла до межі, відтак це питання розглядали на Кабміні, який взявся вдосконалити систему. А Мінфін позбавили повноважень розробляти критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН. Чинні критерії скасовані. Кабмін, з опрацюванням всіх недоліків, прогнозує розробку нових критеріїв за 2 місяці.

Наразі податкові накладні реєструватимуть автоматично

Пункт 201.10 Кодексу доповнили новим абзацом сімнадцятим такого змісту: «Для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача – платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, — впродовж 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем)». Експерти оцінюють цю норму таким чином, що навантаження перекладено з продавця на покупця.

Що робити з тими, що вже заблоковані?

З 2 січня 2018 року податкові накладні/розрахунки коригування, реєстрацію яких у ЄРПН зупинено реєструються автоматично, крім:

  • ПН/РК, за якими станом на 01.12.2017 р. не подані пояснення і документи;
  • ПН/РК, за якими прийнято рішення про відмову в реєстрації і станом на 01.12.2017 р. не розпочато процедуру оскарження в адміністративному або судовому порядку.

Питання щодо ПН/РК, які заблоковано до 01.12.2017 року і щодо яких подані пояснення та копії документів після 01.12.2017, реєструватимуться в порядку, що діяв до набрання чинності Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» реєструються у Єдиному реєстрі податкових накладених у порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» щодо зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних. Якщо ж комісія протягом 5 робочих днів не прийме рішення, або платнику  податку не буде надіслано повідомлення про прийняте рішення, реєстрація таких накладних здійснюється на наступний робочий день за днем закінчення терміну розгляду пояснень і документів платника податку.

Також на період зупинки роботи СМКОР зупиняється дія норми, якою передбачено, що ПН/РК, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в ЄРПН, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що належать до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Чекаємо змін

Уряд обіцяє вдосконалити систему зупинки реєстрації ПН, аби реалізувати мету, заради якої її було створено, — неможливість вкидання в систему схемного ПДВ, забезпечення безапеляційності податкового кредиту за зареєстрованими в ЄРПН податкових накладних.

Галина Василенко