Найбільш поширеними попередниками озимого ріпаку є зернові культури, а тому: сходить озимий ріпак – появляються сходи падалиці зернових.
Візуально ми можемо спостерігати, що рослини озимого ріпаку достатньо добре можуть конкурувати з падалицею та бур’янами за життєвий простір. Вони мають усе необхідне для успішної боротьби: хороший стартовий ріст, широке листя, глибокий корінь, достатню висоту розетки. Але наслідками такої конкуренції за світло, вологу, поживні речовини є надмірний винос точки росту над поверхнею ґрунту, попри слабкий розвиток кореневої системи. Це значно підвищує ризик вимерзання ріпаку. Навіть ті рослини, які вижили, сформують значно нижчий урожай.
Читайте також: Бор під ріпак з осені. Зменшуємо ризики перезимівлі
Часто можна почути думку агрономів, що якщо це падалиця ярих зернових культур, то вона вимерзне й не потрібно з нею боротися. Логіка в тому є, але чим довше рослини ріпаку боряться самі за виживання, тим нижчу врожайність зможуть забезпечити.
Допоможіть своїм посівам, не зволікайте з обприскуванням, адже середні втрати врожаю через несвоєчасний або неефективний контроль падалиці можуть сягати 15% і більше.
Практичні рекомендації ефективної боротьби з падалицею:
- Для контролю падалиці зернових використовуйте такі діючі речовини: клетодим, хізалофоп-П-етил та флуазифоп-П-бутил.
- Зважайте на фазу розвитку ріпаку:
- клетодим – наявність 3-х справжніх пар листків у культури;
- хізалофоп-П-етил та флуазифоп-П-бутил можна застосовувати з моменту отримання сходів культури.
- Обприскування проводьте в найбільш чутливі до гербіцидів фази розвитку падалиці: від 3-х листків і до початку кущіння.
Не варто проводити дуже ранню обробку, коли падалиця перебуває в фазі «шильця», оскільки листкова поверхня мінімальна, сходи покриті шаром воску, а листя вертикально розміщене, що значно зменшує покриття й утримання робочого розчину, а в підсумку – і ефективність внесення. Крім того, на той час частина падалиці ще може не прорости.
Але також не варто допускати і переростання падалиці. Цього року бачимо поля, де падалиця зернових культур викинула колос станом на середину жовтня (фото 1). Рослини ріпаку отримали таке пригнічення на початку вегетації, що значно вплине на зниження врожайності.

- Якщо в посівах крім падалиці є ще й багаторічні злакові бур’яни, то оптимальним часом боротьби з ними є утворення на них 4–6 листків за досягнення висоти 10–15 см.
- Пам’ятайте, грамініциди забирають тільки ті бур’яни, які вже вегетують. Вони не проникають у ґрунт і не діють на бур’яни, що з’явилися після обробки.
- Важливо: грамініциди не можна змішувати з гербіцидами, добривами, фосфорорганічними інсектицидами, не доцільно змішувати з фунгіцидами.
Оскільки цього року наклалася низка чинників (значне поширення ґрунтових шкідників, постійні дощі, які провокували ріст падалиці й не давали вчасно захистити посіви), деякі агрономи вирішили сумістити внесення грамініцидів, а саме хізалофоп-П-етилу та фосфорорганічних інсектицидів. Як наслідок, отримали гальмування в рості, гофровані листки, строкатість забарвлення, загалом – стрес, що матиме вплив на врожайність ріпаку (фото 2).

- Норму витрати грамініцидів регулюйте залежно від виду та фази розвитку падалиці та злакових бур’янів, а також ступеня забур’яненості посівів. На густих сходах культури або сильно засмічених посівах норму потрібно збільшити.
- На зниження ефективності препарату можуть впливати опади, які випали раніше ніж через дві години після обробки. Відслідковуйте погодні умови.
- Часто після застосування грамініцидів на основі хізалофоп-П-етилу на листках рослин з’являються опіки (фото 3). Можна сказати, що негативного впливу на врожайність озимого ріпаку через це немає, у будь-якому разі – він значно менший, за негативний вплив наявності падалиці.

- У процесі внесення грамініцидів важливо дотримуватися єдиної норми виливу та забезпечити добре покриття листкової поверхні, зокрема й тих листків, які найближче до землі, які затінені, де холодніше та вологіше.

З поставленими завданнями легко впорається обприскувач французької компанії BERTHOUD.
Особливу увагу варто звернути на самохідну машину BERTHOUD Raptor.
Виробник пропонує моделі з баками 3200 л, 4200 л і 5200 л, зі штангами від 24 м (Axiale) до 42 м (Ektar). Потужність забезпечують 6-циліндрові двигуни Deutz 200–270 к.с. У режимі ECO щоразу під час зміни швидкості руху двигун вибирає оптимальний режим (оптимальний крутний момент, частоту обертання, потік гідравлічного мастила для трансмісії), що сприяє ефективній витраті пального.
В осінній період, проводячи обприскування озимого ріпаку, дуже часто доводиться працювати на вологому ґрунті. У складних умовах перевагою BERTHOUD Raptor є те, що ця машина забезпечує надійну потужність і комфорт:
- активна пневматична система підвіски як передньої, так і задньої осі гарантує високу стабільність;
- шасі виготовлено зі сталевих зварних профілів прямокутного перерізу;
- штанга, мотор і бак збалансовані так, що центр ваги припадає по центру обприскувача.
Оператор може керувати як двома, так і чотирма колесами, також у його розпорядженні так зване керування «крабом» – поворот усіх коліс в одному напрямку на рівні між собою кути, що дає змогу покращити маневреність обприскувача.
Відкладати боротьбу з падалицею зернових у посівах озимого ріпаку на весну не можна, оскільки бур’яни становлять конкуренцію здебільшого восени, а втрата біомаси ріпаку може сягати 30–50%. Втрати врожайності – не менші.
Ухвалюйте правильні рішення, вчасно та якісно проводьте захист рослин і вони віддячать вам щедрим урожаєм.
Агроексперт Галина ДЗЯБ’ЯК
Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram