Горох, як і інші зернобобові, є прекрасним попередником та багатим джерелом азоту для наступних культур. Після вирощування гороху у ґрунті може залишатись до 90 кг N/га, а також покращує структуру ґрунту, збільшує кількість гумусу та активність біологічного життя. 

Вирощування на практиці

В одному господарстві в Опольському районі 1 жовтня 2018 року посіяли озимий горох з висівом приблизно 200 кг/га на глибину 5 сантиметрів. Обрали кормовий сорт гороху із високим стабільним урожаєм та вмістом білка.

NB: Такий захід дозволяє більше накопичуватись у ґрунті води після зими, довзоляє легше переносити весняну посуху та періодичну нестачу опадів. Добре спрацьовує на більш слабких і добре дренованих грунтах. 

Загрози, пов’язані з кліматом та шкідниками

Цьогорічний зимовий урожай гороху був поганим. 1,5 т/га озимого гороху було зібрано на фермі пана Кшиштофа Ясіньського в Опольському регіоні. Основна причина шкода, заподіяна весняними заморозками та посухою. Рослини були ослаблені через надмірну сонячну активність та напади попелиці в період цвітіння.

Живлення… будьте обережні з азотом!

Для гороху використовували добриво NPK (8:20:30). Щодо використання азоту при вирощуванні бобових, думки розділені. Фермер підкреслює, що у їхньому господарстві ця початкова доза азоту, отриманого зі складних добрив, не стільки для самої рослини, скільки більше для стимулювання ґрунту та біологічного життя в ґрунті.

NB: Слід пам’ятати, що інтенсивне живлення азотом велика помилка та дуже ризикований захід, оскільки воно спричиняє занадто велике збільшення зеленої маси, затримує цвітіння і сприяє нерівномірному дозріванню насіння.

Ярий горох, незважаючи на посуху, здивував

Господарство пана Кшиштофа Ясіньського також сіяло ярий горох, який дав 4,5 т/га урожаю. Посіяли його 18 березня, висіяли 90 рослин на м2, тобто близько 180 кг/га. Посів відбувся на глибину 5 сантиметрів. Живлення проводили так само, як і для зимового гороху. Що стосується захисту, то в першу чергу було здійснено обробіток грутовим гербіцидом. Наприкінці квітня весь горох підживили макро- та мікроелементами разом із сульфатом магнію та використовували інсектицид Fastac 100 EC у дозі 0,1 л/га.

На початку червня фермер провів ще одну обробку інсектицидами на обох посівах з регулятором росту. Другий обробіток він провів інсектицидом Карате Зеон через велику проблему з попелицями.

Підводячи підсумок, пан Кшиштоф не відмовляється від вирощування озимого гороху, він знову посіяв 5 га.

Перекладено із польського видання Farmer.pl

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram