Багато аграріїв шукають нішеві напрямки розвитку бізнесу в рослинництві, зокрема займаються вирощування нових сільськогосподарських культур. Серед іншого певний інтерес привертає вирощування озимого гороху. Ми спробували прорахувати економіку вирощуванняцієї культури у цьому сезоні.

Сортові особливості

Останніми роками аграрії поряд із вже традиційними озимими зерновими культурами та ріпаком почали сіяти також і озимий горох.

На жаль поки що загалом із представлених 55 сортів гороху вітчизняної та іноземної селекції, які є в Державному реєстрі сортів рослин, придатних для поширення по Україні станом на 2019 рік, лише один належить до озимого гороху. Це, передусім, сорт гороху посівного озимого НС Мороз зернового напрямку використання, що зареєстрований із 2016 року та пройшов всі необхідні сортовипробування і показав високі показники по зимостійкості, врожайності, стійкості до хвороб, а також вилягання.

Цей сорт створено науковцями-селекціонерами Сербії. Оригінатором є Інститут рільництва і овочівництва, м. Новий Сад. Це їх перший озимий сорт білкового гороху, призначений безпосередньо для виробництва зерна.За характеристиками це є досить ранній сорт рівномірного дозрівання, який здатний відмінно переносити низькі температури. Крім зазначеного, за стійкістю до низьких температур у вітчизняних агроекологічних умовах він знаходиться на рівні із озимою пшеницею. Норма висіву складає у середньому 100-110 насінин на м2  або близько 190-200 кг на 1 га.

Основні господарські і біологічні характеристики сорту:

 • дуже ранній сорт;
 • рівномірне дозрівання;
 • обмежений ріст (висота 60-80 см);
 • середня урожайність зерна коливається в межах від 4,5 до 6,0 т/га;
 • маса тисячі насінин 180-200 г;
 • середній вміст сухих білків 23-25 %;
 • зосередження вузлів в нижній частині стебла;
 • рослини розгалужуються і мають в середньому два стебла, які приносять стручки і насіння;
 • afila (усатій) тип листка, білий колір квітки;
 • стручки збираються в піковій частині стебла (12-16 стручків на рослину).

Важливі переваги сорту:

 • висока врожайність зерна за умов дотримання технології;
 • порівняно низькі виробничі витрати на вирощування;
 • стійкість до низьких температур;
 • раннє збирання врожаю, що припадає на період 10-20 червня;
 • добрий попередник для інших сільськогосподарських культур;
 • стійкість до вилягання;
 • придатний для механізованого збирання із невеликими втратами врожаю.

Обробіток ґрунту

Основний обробіток ґрунту необхідно проводити із урахуванням попередника, що був на полі. При цьому застосовають як дискування, так і оранку на глибину 20-25 см. Далі для запобігання швидкого випаровування вологи із шару ґрунту проводиться боронування. Після цього розпочинається передпосівна підготовка ґрунту, яку проводять культиваторами КПС-4/КПС-8, John Deere-2210 або іншої марки на глибину 8-10 см з метою його розпушування і збереження у ньому вологи. Вказана агротехнологічна операція може здійснюватися від одного до двох разів залежно від стану вирівнювання поверхні ґрунту.

Посів

Передпосівне внесення мінеральних добрив Суперагро NPK проводиться із розрахунку 200 кг у фізичній масі на 1 га. Посів можна проводити звичайними зерновими сівалками СЗ-3,6 або СЗ-5,4, а також Great Plains CPH-2000, John Deere-455, TDNG-420 Semeato та іншими їх марками. Оптимальні строки сівби для кожної природно-кліматичної зони можуть бути різними та враховують, передусім, агроекологічні погодні умови на вказаний момент, що також можуть співпадати із аналогічними для озимої пшениці.Перед сівбою насіння обробляється препаратами Вітавакс 2,5 л/тонну (проти кореневої гнилі), а також комплексним рідким мікродобривом Оракул Насіння, Грейнактив. Обробка мікродобривами підвищує енергію проростання насіння, сприяє інтенсивному росту кореневої системи, що робить рослини менш вразливими до посухи, нестачі елементів живлення, конкурентоспроможними до бур’янів та інших негативних факторів. Це також збільшує опір рослин до захворювань.

Догляд за посівами 

Основний догляд за посівами зосереджується на їх захисті від бур’янів, хвороб рослин та шкідників. Для гороху як і більшості зернових та зернобобових культур існує багато схем захисту рослин. Передусім, застосовують гербіцид Базагран із нормою витрат препарату 3 л/га проти однодольних і дводольних бур’янів, інсектицид Фастак для обприскування із нормою витрат препарату 0,15-0,25 л/га у період вегетації (зерновий точильник, попелиці, трипси).

Збирання

Збирання урожаю проводять на два тижні раніше строку порівняно із звичайним ярим горохом. Оптимальним періодом його збирання можна вважати той час, коли ступінь пожовтіння складатиме не менше 70 % бобів на нижніх та середніх ярусах посівів. Оскільки даний сорт стійкий до вилягання, то він придатний для механізованого збирання, що забезпечує незначні втрати врожаю.

Економіка

Економіка прибуткового вирощування гороху як і більшості інших сільськогосподарських культур в наш час досить суттєво залежить від ціни на ринку. Чим вище вона, тим звичайно буде більшою і рентабельність виробництва. Однак, і про собівартість виробництва не варто забувати. Остання формується із різних статей витрат, окремі із яких залежать напряму безпосередньо від дотримання технології виробництва та правильного догляду за посівами.Для прикладу, наводимо розрахунок виробничих витрат та економічної ефективності вирощування озимого гороху на маркетинговий сезон 2019/20 рр. при запланованій урожайності 4,5 т/га та площі посіву 100 га.

Економіка вирощування озимого гороху на маркетинговий сезон 2019/20 рр. при запланованій урожайності 4,5 т/га та площі посіву 100 га
Назва агротехнологічного етапу робіт Сума
Паливо-мастильні матеріали по етапах робіт, всього, грн 191520
– основний обробіток ґрунту, грн 104160
– передпосівний обробіток ґрунту і внесення добрив, грн 17640
– сівба, грн 8400
– догляд за посівами, грн 26320
– збирання врожаю, грн 35000
Насіння посівного матеріалу, грн 360000
Мінеральні добрива, грн 260000
Засоби захисту рослин, грн 258000
Електроенергія, грн 2000
Решта матеріальних витрат, грн 55000
Прямі витрати на оплату праці, грн 200000
Інші прямі та загальновиробничі витрати – усього, грн 849000
– відрахування на соціальні заходи, грн 44000
– амортизація, грн 50000
– оплата послуг сторонніх організацій, грн 85000
– решта інших прямих та загальновиробничих витрат, грн 350000
з них орендна плата, грн 320000
Всього виробнича собівартість, грн 1975520
Витрати на збут, грн 39510,4
Адміністративні витрати, грн 164626,7
Повна собівартість товарної продукції до реалізації, грн 2179657,1
Виробництво, тонн 450
Реалізація, тонн 430
Дохід (виручка) від реалізації (без ПДВ), грн 4945000
Прибуток, грн 2765342,9

За умов вирощування насіння гороху сорту НС Мороз І репродукції рентабельність його вирощування при нинішніх цінах на матеріально-технічні ресурси і продукцію за порівняно високої урожайності буде варіювати на рівні 75,5 %-137,4 %. Вплив ціни реалізації буде доволі суттєвим на показник прибутковості його вирощування.

Інфографіка різних варіантів прибутковості вирощування озимого гороху залежно від урожайності і цінової кон’юнктури ринку

У цілому цього року, як і в минулі періоди підвищення реалізаційних цін на горох безпосередньо впливатиме на прибутковість його вирощування. Певний опосередкований вплив справлятиме також кон’юнктура світового продовольчого ринку, експортні ціни та валютний курс гривні.

Ю.В. Кернасюк,  канд. екон. наук, ІСГС НААН, сільськогосподарський експерт-дорадник з питань аудиту, економіки та управління підприємством

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram