Поширення шкідливих організмів в посівах озимих колосових культур можуть знижувати врожай в 2-3 рази. До факторів, які сприяють їх поширенню, належать порушення сівозмін, перенасичення структури стерньовими колосовими, низька агротехніка, висока забур’яненість, сівба некаліброваним і непротруєним насінням, використання нестійких сортів.
В осінній період важливо не допустити пошкодження сходів комахами-фітофагами та ураження хворобами.
NB: Аби сформувати фітосанітарну безпеку посівів варто дотримуватись правила: насичення сівозмін озимими зерновими культурами не повинна перевищувати 40 %, зокрема озимою пшеницею — 30 %.
Також найліпший фітосанітраний фон формується за таких попередників озимої пшениці як чорні та зайняті пари, горох, ранні сорти сої, багаторічні бобові трави, гречка, картопля.
Адже по стерньових попередниках озимим культурам великої шкоди завдають хлібна жужелиця, злакові мухи, попелиці, трипси, кореневі гнилі, септоріоз, борошниста роса та інші шкідливі організми.
Обов’язковим агрозаходом є знищення бур’янів на усіх полях сівозмін та на неораних землях, узбіччях полів, тому що вони природні резерватори для більшості шкідників та хвороб зернових колосових культур.
Восени після збирання попередника для передпосівного знищення бур’янів використовують Ураган Форте (2,0-4,0 л/га), Раундап Екстра (2,0-3,5 л/га), Раундап Макс (2,4 л/га) та їх аналоги. Залежно від погодних умов та виду бур’янів вони гинуть через 5-10 діб. Високого ефекту при осінньому застосуванні гербіцидів можна досягти, застосовуючи їх при середньодобовій температурі повітря не нижче 10 ºС.
NB: Просторова ізоляція озимої пшениці, за даними Інституту рослинництва ім. В. Я. Юр’єва НААН, від тогорічних посівів понад 1 км у 1,5-2,0 рази зменшує чисельність пшеничного трипса.
При розміщенні озимих зернових після стерньових попередників за умов достатнього зволоження можливе підвищення шкідливості личинок хлібної жужелиці. Тривалість пошкодження озимих личинками жужелиці восени залежить від вологості ґрунту. У посушливу осінь личинки живляться лише 15-25 днів, а за значної кількості опадів — до 100 днів. Личинки припиняють живлення при зниженні температури до мінусової (0…-5 ºС). Поріг шкодочинності визначають з урахуванням віку личинок, їх щільності
(1-3 личинок/м2).
Істотної шкоди в осінній період посівам озимих зернових культур завдають гусениці підгризаючих совок (озима, оклична). Пошкодження найчастіше починається з країв поля (ЕПШ – 2-3 гусениці/м2). Загроза від шкідників, що перебувають у ґрунті зростає за відсутності передпосівної культивації. За вимушеної сівби зернових після колосових попередників проводять допосівні розкопки та при виявленні зазначених ґрунтових шкідників в чисельності більше порогової, насіння за 1-15 днів до сівби обробляють Круїзером 350 FS (0,4-0,5 л/т), Рубіж (2,0 л/т), Табу (0,4-0,5 л/т) та ін., або комбінованими Селест Топ (1,3-1,5 л/т), Юнта Квадро (1,4-1,6 л/т), що поєднують ефективність проти шкідників та насіннєвої і ґрунтової інфекції хвороб.
NB: Цей захід забезпечує токсикацію насіння та сходів протягом 2-3 тижнів та буде ефективним також проти злакових мух, цикадок, попелиць, інших шкідників, що забезпечить також і профілактику вірусних хвороб.
Надалі в осінній період хімічні заходи захисту від хлібної жужелиці доцільні за наявності 1-2 личинок/м2 у фазі сходи — 3-й листок, початок кущіння — 2-3 екз./м2 і більше. Застосовують інсектициди Маршал 25 (0,8-1,2 л/га), Енжіо (0,18 л/га), Актара 240 (0,15-0,16 л/га), Шаман (1,0 л/га) або ін.
За ранніх строків сівби та помірно теплої погоди є небезпека масового заселення та пошкодження сходів злаковими мухами, які розвиваються на падалиці повсюди. Через пошкодження озимих злаковими мухами осіннього покоління до настання кущіння значна частина рослин відмирає. Особливо зростає їх частка в умовах посухи. У рослин, які вижили, істотно знижується зимостійкість, тому багато з них гине протягом зимівлі. Літ осіннього покоління злакових мух найраніше починається 10 вересня, найпізніше — 20 вересня і триває кілька тижнів залежно від умов.
За теплої затяжної осені озимина заселятиметься злаковими попелицями, цикадками, котрі шкодять безпосередньо, висмоктуючи соки з рослин, в результаті чого пригнічується їх ріст і розвиток. А головне, є переносниками вірусних хвороб типу мозаїк і карликовості.
За порогової чисельності (злакові мухи 40-50 екз./100 помахів сачком, злакові попелиці — 100-400 екз./м2, цикадки — 50-100 екз./м2) згаданих шкідників у фазі сходи — кущіння проводять обприскування осередково чи всього поля інсектицидами із системною дією (Актара, Енжіо).
Система моніторингу та економічні пороги шкідливості основних фітофагів пшениці в осінній період
Фаза
розвитку |
Об’єкти обліку | Методи обліку | Ознаки ушкоджень.
Економічні пороги шкодочинності (ЕПШ) |
За 2 тижні до сівби | гусениці підгризаючих совок, дротяники | 10 площадок 50×50×25 см — совки; 50×50×50 см — дротяники | заселеність об’єктом більш ніж 3 проб або чисельність 2-3 екз/м2 |
Сходи, початок кущіння | хлібний турун (личинки), дротяники, гусениці підгризаючих совок, личинки хлібних жуків | хлібний турун — 10 площадок 50×50×30 см, облік кількості стебел всього, в т.ч. пошкоджених з наступним розкопуванням (50×50×30 см) і збором личинок для визначення віку | об’їдені до бахроми краї листя у молодих рослин
поріг визначають з урахуванням віку личинок, їх щільності (до 2-3 личинок/м2) |
шведські та пшенична мухи | косіння сачком по 10 помахів у 10 місцях для обліку імаго. Збір та розтин 100 рослин. Виявлення заселеності личинками. | пожовтіння та засихання центрального листка, часто у декількох рослин 30-50 мух на 100 помахів сачком, або 5-10 % пошкоджених стебел | |
злакові попелиці | кількість особин на 1 стебло зі 100 облікових рослин. Відсоток заселених рослин на 1 м2 | 5-10 особин на 1 рослину при 50 % заселенні рослин |
За умов теплої вологої погоди в посівах озимих зернових, зокрема на добрих агрофонах створяться сприятливі умови для розвитку кореневих гнилей, борошнистої роси, септоріозу, інших плямистостей. Обприскування посівів проти хвороб проводять фунгіцидами Абакус (1,5 л/га), Бампер (0,5 л/га), Імпакт Т (1,0 л/га), Тілт (0,5 л/га) та іншими. Особливу увагу слід звернути на посіви ранніх строків сівби. Посіви обробляють за інтенсивності ураження борошнистою росою, бурою листковою іржею — 1 %, септоріозом — 5 %.
З подовженням періоду осінньої вегетації подовжується і період вегетації бур’янів. На деяких полях виникне необхідність застосування гербіцидів в осінній період. Так, бакова суміш Пік (0,01 кг/га) та Логран (0,005 кг/га) знищує широкий спектр однорічних дводольних бур’янів, пригнічує осоти. Завдяки ґрунтовій дії ця суміш стримує проростання ранніх ярих бур’янів. Однак, якщо озимі навесні потрібно буде пересівати на цих площах не можна сіяти соняшник, буряк та ріпак. Після збору врожаю озимини можна висівати культури без обмежень.
В умовах затяжної осені істотно загострюється і проблема мишоподібних гризунів. Пік розмноження у гризунів припадає на жовтень-листопад. Обстеження на виявлення гризунів проводять перед настанням стійких похолодань і надалі за потреб
Боротьбу з мишоподібними гризунами розпочинають зі знищення їх осередків біля скирт, лісосмуг, на площах багаторічних трав та інших угіддях. При виявленні більше 3-5 жилих колоній на гектарі по полю розкладають в жилі нори по 2-3 г зернових принад Бактороденциду, Роденфосу, Смерть щурам № 1 (10 г в нору), брикетів Шторму (0,7-1,5 кг/га).
Олег Гайденко, вчений секретар, завідувач науково-технологічного відділу селекції, насінництва і трансферу інновацій Кіровоградської ДСГДС НААН, канд. техн. наук, с. н. с., експерт-дорадник з питань механізації сільського господарства та економіки сільськогосподарського виробництва.
Тетяна Мостіпан, старший науковий співробітник лабораторії біоадаптивних технологій в АПВ Кіровоградської ДСГДС НААН, експерт-дорадник з питань інтегрованого захисту рослин.
Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram