«Основа – це невеликі фермери. Світ годують сімейні фермерські господарства: не латифундії, а невеликі підприємства» – фермер із Чернігівщини

Борис Григорович Мельник, власник ФГ "Мельник"
Чернігівська область – один із тих регіонів, які в перші місяці найбільше постраждали від загарбницької агресії проти нашої держави. На нашому шляху до підприємства ми бачили багато свідчень приходу «руського миру». Попри всі перепони, ФГ «Мельник» продовжило працювати та провело весняну посівну, як і планували. Хоча, на складах ще залишається минулорічний урожай, який, як і багатьом українським фермерам, не вдається реалізувати. Поки свої склади спасають ситуацію, та новий урожай уже не за горами. Планували збільшувати ємкості цього року, але ж війна змінила плани. Небезпека розбиття інфраструктури як була, так і залишається. Українська армія зупинила загарбників перед Ніжином, тож рашистські війська не дійшли до господарства, але ймовірність «прильотів» нікуди не ділася та й війна продовжується. Незважаючи на це, цього року, якщо не буде посухи, все ж таки очікують достойний урожай.

Аграрій із діда-прадіда, Борис Григорович Мельник, власник підприємства, почав господарювати ще 1992 року. Господарство обробляє 518 га, вирощують чотири культури, а саме: ячмінь пивоварний для французьких компаній, пшеницю, сою та кукурудзу. Використовують лише імпортне насіння селекції всесвітньовідомих компаній. Сівозміну цього року не змінювали. Звичайно стурбовані тим фактом, що витрати на всі необхідні матеріали зросли відчутно, а ціни на зерно навпаки впали, тож фінансовий результат буде, м’яко кажучи, незадовільний. Та підприємство придбало більшу частину потрібної для посівної продукції ще минулого року, тому були більш-менш готові.

– Не треба багато землі, треба багато грошей! Основа – це невеликі фермери. Загалом світ годують сімейні фермерські господарства. Не латифундії, а невеликі підприємства, – висловлює думку Борис Григорович. – На жаль, частина підприємств підуть з ринку. Ціни на ресурси подорожчали в рази. От пальне зараз мають довезти – 66 грн/л, карбамід на ринку по 35 грн, а ми закуповували ще по 17 грн. А ціни на зерно в Україні дуже впали, у гривні будуть на рівні 2017 року, хоча в світі – навпаки ростуть.

У  ФГ «Мельник» усього 8 працівників. Господарювати також допомагають син та внук Бориса Григоровича.

– Молоде покоління має бачити прогрес у сільському господарстві. Якщо б їм доводилося працювати на МТЗ, то хто б залишався працювати на селі? А на сучасній техніці з передовими технологіями звичайно приємно працювати, та й результат інший, – пояснює фермер.

В господарстві звикли до порядку і звикли отримувати достойні врожаї. Кукурудзу отримували 170 ц/га з вологістю 14%, коли вирощували цукровий буряк, то збирали 890 ц/га в заліковій вазі, урожайність сої – на рівні 38-40 ц/га, ячменю минулого року – 82 ц/га, а до того було й 96 ц/га.

На запитання, яким же чином господарство досягає таких результатів, Борис Григорович відповідає багатозначно: «Добросовісним відношенням до роботи. Чітко та правильно зроблено дискування, оранку, культивацію, посів, обробіток гербіцидами, підживлення і так далі. Просто так воно не дається, треба вкласти працю та кошти».

Підприємство має достатньо високий рівень механізації та сучасну техніку.

– Має бути запас моторесурсу, щоб усі операції проводити вчасно, як треба, та без втрат, – зазначає господар.

З технікою BENDAR підприємство працює перший сезон. Цього року оновили парк техніки, придбавши універсальну сівалку OMEGA OO6000FL. Раніше працювали з вітчизняною сівалкою. Натомість OMEGA продуктивніша, вимагає менше операцій підготовки ґрунту, одночасно вносить добрива та має багато інших переваг.

– Ми давно придивлялися, думали про придбання посівного комплексу. Їздили в «АМАКО» оглядати сівалку, потім бачили її на виставці в Кропивницькому. В «АМАКО» була краща комплектація, тому там і придбали, ще й додатково доукомплектували її передньою вирівнювальною планкою CRUSHBAR, – розповідає Борис Григорович.

Однією з ключових причин була ціна. Різниця між OMEGA та сівалкою-конкурентом становила майже 40 тис. євро, ба більше, OMEGA мала кращу комплектацію. Агрегат має і передні, і задні шинні котки, у сівалці іншого виробника – тільки задній шинний коток. Крім цього, OMEGA оснащена розрихлювачами сліду трактора. Для Бориса Григоровича ці технічні рішення дуже важливі.

Господар також наголосив на такій перевазі, як використання підшипників, що не потребують обслуговування, у деяких виробників підшипники вимагають постійного змащення.

– Це ж жах, там 58 точок мащення! Кожного ранку, перед тим, як їхати в поле, треба 3 години шприцювати, – ділиться фермер досвідом роботи з іншим агрегатом.

Добрива з основним обробітком в господарстві ніколи не вносили, завжди цю операцію виконують з посівом. Універсальна сівалка OMEGA має два бункери під надлишковим тиском, що забезпечує одночасне внесення добрив із посівом чіткою та точною нормою.

Зазвичай після збирання врожаю в господарстві проводять лущення стерні дисковою бороною, а після проростання падалиці – оранку, переважно на 28 см. Глибина шару гумусу дозволяє проводити цю операцію. Раз у кілька років поля обробляють глибокорозпушувачем до 50 см, щоб дати ґрунту дихати та дати можливість проникання вологи. Поля вирівняні – це комплексний підхід.

– Якщо оранку одного року проводимо в одному напрямку, то наступного року – на 90 градусів, – ділиться досвідом пан Мельник. – Ячмінь сію якомога раніше, щоб він пройшов яровизацію, щоб сформувалася коренева система. Міжряддя зернових культур – 12,5 см, а кукурудза – 70 см.

Секрет успіху підприємства, за словами господаря, у порядку, чіткому та вчасному виконанні всіх операцій, а також у використанні передових технологій, якісного насіннєвого матеріалу та високому рівні сучасної механізації.

Ми ж хочемо побажати Борису Григоровичу, його команді, та всім нашим аграріям сил та витримки, щоб, попри важкі умови війни, провести всі операції, зібрати врожай та засіяти новий. На ваших плечах – продовольча безпека та економіка нашої держави. Ми віримо в наших аграріїв та ЗСУ. Все буде Україна!

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram