Великий бізнес більше, ніж малий та середній, готовий до кліматичних та енергетичних ризиків і ризиків перехідного періоду. Таку думку висловив керівник департаменту з питань енергоефективності та зміни клімату Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) Олександр Ніколаєнко. Про це повідомив Укрінформ.

Експерт вважає, що для малого та середнього бізнесу зараз особливо актуальний перехід на безвідходне виробництво та альтернативні джерела енергії.

— Приміром, те, що відбувається зараз із тарифами на газ, сильніше вдарить саме по малому бізнесу. Якби ж він свого часу замістив газ і перейшов, скажімо, на використання біомаси, нині б уже жодним чином не залежав від зростання вартості природного газу у світі, — зазначив Олександр Ніколаєнко.

Те саме, на його думку, стосується й переходу аграріїв від традиційних методів рослинництва до органічного землеробства. Він зауважив, що компанії, які впроваджують органічні принципи землеробства, менше ризикують потрапити в залежність від енергетичних викликів чи кліматичних змін.

— Через підвищення вартості газу зростає ціна добрив, яка в традиційному землеробстві становить більше 40% собівартості вирощеної продукції. Ті, хто не використовує добрив, пестицидів, проводять запилення за допомогою бджіл тощо зазнають суттєво меншого впливу цього чинника, — зауважив експерт.

Олександр Ніколаєнко переконаний, що саме малий і середній бізнес має бути першим у впровадженні засад економіки замкненого циклу.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram