Яким буде прогноз цін на 2018/2019 для України? Торгова війна Китай-США і як це вплине на світові ціни на кукурудзу?

Цей сезон, безумовно, стане одним з найцікавіших за останні 10 років. Кількість ризиків зростає, а політичний вплив на аграрний сектор у світі настільки відчутний, що змушує повноцінно змінювати вектор і розробляти нові агростратегії для максимального зниження ризиків. 

Тенденції для українського ринку

Основна тенденція на ринку олійних культур і рослинних олій — це постійне зростання пропозиції. Ця тенденція триває вже принаймні 10 років. Олійний комплекс України повністю слідує цій тенденції — зростає внутрішнє виробництво олійних культур (загальний валовий збір трьох культур у цьому році буде трохи менше 22 млн — це додаткові 1,5 млн порівняно з минулорічним показником). Це означає, що в країні буде збільшено експорт і виробництво рослинних олій. Інша сторона цього процесу — нині ціни на рослинні олії, в тому числі на соняшникову, перебуває на найнижчому рівні за останнє десятиліття — 695-700 дол./т FOB.




— Це показує, що експорт продуктів олійного комплексу — олії, шроту, сої, ріпаку — становить близько 40% всього аграрного і харчового експорту України. Зараз зернові культури не зможуть скласти значну конкуренцію олійним навіть у тому випадку, якщо ціни на зерно (пшеницю, ячмінь) піднімуться на 15-20%. Ймовірно, основною причиною зростання цін на зерно будуть поточні несприятливі погодні умови в трьох основних зернових регіонах планети, — пояснив генеральний директор консалтингового агентства «УкрАгроКонсалт», к.е.н. Сергій Феофілов під час прес-конференції консалтингового агентства «УкрАгроКонсалт» на тему «Прогноз цін на олійні сезон 2018/19. Хто буде у виграші?»

NB: Ефективність та прибутковість олійного сектору України має тенденцію до зниження

Прогнози експертів

— Ми прогнозуємо, що українські фермери продовжать розширювати посівні площі, підвищувати врожайність і загальне виробництво соняшнику та інших олійних, так як ці культури наразі найбільш прибуткові і рентабельні. Ймовірно, через 12-18 місяців ціни на зерно повернуться до колишнього рівня (2017-2018 рр). Слід зазначити, що зростання експорту не супроводжується зростанням валютних надходжень. Це —фундаментальна причина падіння прибутковості олійного комплексу України. Непряме підтвердження цього висновку — звернення за державною допомогою у вигляді зміни податків при експорті олійних культур (сої, ріпаку), — підкреслює Сергій Феофілов.

NB: Без допомоги уряду українським виробникам стає все складніше конкурувати на світовому ринку.

За прогнозами «УкрАгроКонсалт» в Україні виробництво і запаси як соняшнику, так і соняшникової олії до кінця наступного сезону будуть значними, і це буде тиснути на ціни як внутрішні, так і експортні.

Що далі?…

NB: Слід скоригувати стратегію розвитку олійного комплексу країни.

Необхідно розвивати національний бренд експорту соняшникової олії і зайняти інше позиціонування. Це нова позиція в плані здорового харчування, дотримання корисних дієт, просування позитивних якостей української соняшникової олії, що дозволить вирішити цілу низку питань: бюджетних, соціальних та ін. Безумовно, цей проект вимагатиме від виробників значних інвестицій.

Китай-США: торгова війна, яка вплине на весь світ

Переговори Китаю і США стосовно торгової політики поки не принесли однозначного результату, а це значить, що американські фермери залишаться з величезними запасами сої, а в структурі їх посівів у наступному сезоні буде переважати кукурудза. Відзначимо, що США експортує 120 млрд т продукції в Китай, а Китай в США — 500 млрд т продукції. Тарифне оподаткування наразі становить 25%.

— Ймовірно, у зв’язку з неоднозначністю геополітичної ситуації, в країнах північної півкулі в 2019 році значно зміниться структура посівів олійних, кукурудзи, пшениці та ячменю. Якщо в подальшому Китай все-таки відмовиться від імпорту сільгосппродукції США (Китай почав закуповувати більше в Бразилії і Аргентині), то американські виробники будуть масово переорієнтуватися на вирощування інших культур, а саме на кукурудзу. Цифра може зрости + 38 млн тонн кукурудзи на рік. І що США з цим робити? Це ключове питання сьогодні, — говорить президент World Commodity Analysis Corporation Пол МакАліфф.

NB: Експорт обвалився, а ціни на кукурудзу, стали стрімко падати.

Це величезний потенціал для України зайняти свою частку ринку і продавати кукурудзу і сою в Китай.

Курс на кукурудзу

У зв’язку тим, що американські виробники будуть масово переорієнтуватися на кукурудзу багатьом фермерам варто задуматися чи варто взагалі найближчим часом сіяти кукурудзу, враховуючи, що ціни на наступний сезон можуть значно знизиться. Експерти радять зважити всі ризики і вивчити питання хеджування.



Єдина перевага в цій ситуації — вигоди для користувача і тваринників. Якщо ціни на кукурудзу знижуються, то і витрати для вирощування худоби теж знизяться — корми будуть коштувати дешевше.

Ключові поінти
  • У найближчі півроку більшість імпортерів будуть закуповувати сою і кукурудзу у США в зв’язку невисоким експортним потенціалом Бразилії і Аргентини.
  • У 2018-2019 сезоні очікується рекордна врожайність олійних і зернових культур в США, в той час як в Україні, Росії, ЄС і Канаді, Австралії вона буде нижче середнього рівня.
  • Частка України на світовому ринку олії та шроту буде рости.
  • Експерти відзначають, що стратегії для агросектору нашої країни повинні бути скореговані — необхідно виробляти продукти переробки, а не сировину, що дозволить продавати продукти з більшою доданою вартістю.

Більше про світові прогнози, ціни, страхування ризиків (хеджування) і стратегії, які потрібно впроваджувати для закріплення України на світовому ринку, ви дізнаєтеся, відвідавши VI міжнародну конференцію Black Sea Oil Trade, яка відбудеться у Києві 20 вересня 2018 року.

Ірина Прохорчук

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram