Щоб оформити право власності на земельну ділянку у порядку спадкування, спадкоємцю потрібно не просто впродовж шести місяців з дня смерті спадкодавця звернутися до нотаріуса та подати заяву про прийняття спадщини, а пройти цілу низку кроків, аби процедура була проведена із дотриманням всіх норм законодавства, зазначає партнер юридичної компанії Sofiya Law Firm Олександр Поліводський.

Читайте також: Як успадкувати земельну ділянку за відсутності її кадастрового номера?

— Аби оформити право власності в порядку спадкування треба звернутися до нотаріуса за місцем останнього проживання померлої особи для того, щоб відкрити спадкову справу та подати заяву про прийняття спадщини. Інформація вноситься до спадкового реєстру. Це треба зробити не пізніше як 6 місяців після смерті особи, в такому разі спадкоємець братиме участь у розподілі майна, — зазначає експерт.


Після спливу шестимісячного строку з дня смерті спадкодавця необхідно звернутися до того ж нотаріуса, який розгляне усі подані заяви та визначить, хто має право на падок відповідно до вимог законодавства.

— Якщо є спір, то він вирішуватиметься у суді. Якщо спору немає, нотаріус оформлює одній або кільком особам свідоцтво про право на спадщину. У свідоцтві вказується, що конкретна особа має право на конкретне майно померлого, — зазначає юрист.

Власне тільки після цього і відбувається оформлення прав. Нотаріус зобов’язаний зареєструвати право власності у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. У реєстрі вказується підстава набуття прав: у нашому випадку на підставі спадкування. З цього моменту вважається, що особа набула права і може на власний розсуд розпоряджатися майном.

При цьому відповідно до статті 1225 Цивільного кодексу України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. Це право має бути підтверджене державним актом на право власності на землю (державні акти на право власності на земельні ділянки видавалися до 2013 року) або іншим правовстановлюючим документом. У порядку спадкування можуть передаватися також право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб, право користування чужою земельною ділянкою для забудови та право користування чужим майном.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram