25 січня в Міністерстві аграрної політики і продовольства відбулася координаційна зустріч з обговорення ключових пропозицій, отриманих при формуванні другої редакції стандарту на пшеницю. Про це йдеться в повідомленні прес-служби міністерства.

Рішення щодо коригування ДСТУ на пшеницю було прийнято в 2018 році. При підготовці другої редакції були враховані пропозиції, що надійшли від учасників зернового ринку.

— Метою коригування стандарту є оптимізація техніко-технологічних процесів виробництва зерна пшениці та гармонізації його нормування з міжнародними нормами, зокрема країн Європейського Союзу. При цьому обов’язковим залишається врахування інтересів вітчизняного виробника, а також сприяння умовам бізнесу і міжнародної торгівлі, —  зазначила заступник міністра Олена Ковальова.

В оновленому стандарті пропонується зменшити кількість класів непродовольчої пшениці, що буде мати позитивне значення, особливо в системі її заготівлі.

— Також увага приділяється показниками, пов’язаних з хлібопекарськими властивостями зерна — вмістом білка і клейковини. Вперше в стандарт пропонується ввести показник вмісту зерен, пошкоджених клопом-черепашкою, а в якості рекомендованого —  значення сили борошна, — зазначив заступник міністра Володимир Топчій.

Проект другої редакції ДСТУ на пшеницю буде розглянуто на засіданні Технічного комітету в лютому цього року.

Плановий термін введення в дію нового стандарту після затвердження – травень-червень 2019 року.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram