Про це повідомили у прес-службі ОТП Банку.

— Для нас фінансування сільського господарства — це пріоритетний напрямок бізнесу в усіх дев’яти країнах нашої присутності. А в Україні в цьому році ми навіть отримали нагороду як найактивніший банк групи, що фінансує сільськогосподарську галузь, — наголосив Тамаш Хак-Ковач.

Задля забезпечення доступу до фінансових ресурсів для малих та середніх сільгосптоваровиробників у 2014 році розпочалося впровадження пілотного проекту «Аграрні розписки в Україні». Проект впроваджується Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC), членом Групи Світового банку, у партнерстві зі Швейцарською Конфедерацією в Україні.

Аграрні розписки — можливість вчасно отримати фінансування для невеликих фермерів. Ми дуже вдячні IFC за допомогу у впровадженні цього інструменту в Україні. Пілотний проект працює з 2014 року у восьми областях країни. За цей час за аграрними розписками було залучено понад 1 млрд гривень. Причому вони настільки добре працюють, що ми не отримали жодного дефолту. Щотижня сільгоспвиробники з регіонів, що не потрапили в проект, звертаються до міністерства з проханням запустити аграрні розписки по всій країні, —  відзначила Олена Ковальова.

Водночас, спільно з Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC) ОТП Банк реалізував спрощений і прискорений підхід до фінансування фермерів у програмі «ОТП Агро-фабрика», що надає доступ до швидких грошей для посівної і збиральної кампаній для господарств, які займаються вирощуванням зернових і олійних культур, з банком оброблюваної землі від 500 га, на найбільш оптимальних умовах.

Спеціально розроблений підхід до аналізу сільгоспвиробників в рамках «Агро-фабрики» дозволяє ОТП Банку приймати рішення з кредитування за 1 день і здійснювати видачу кредиту в рекордно короткі для України терміни — до 9 робочих днів. За встановленою процедурою Агро-фабрики ОТП Банк фінансує фермерів з обсягами кредитних лімітів від 2 млн грн до 8 млн грн терміном до 1 року під заставу виключно майбутнього врожаю або фінансової аграрної розписки. Запропоновані унікальні умови фінансування і обслуговування вже користуються попитом з боку українських аграріїв, — розповів Іван Єрко.

NB: Впроваджений конвеєр з прийняття кредитного рішення має й свою адаптаційну під потреби аграрія складову. Наприклад, у випадку аграрної розписки, її стандартний термін погашення становить майже рік: від посівної до збору врожаю, але для кожного клієнта ОТП Банк встановлює індивідуальний графік погашення. Загалом, передбачається, що позичальник протягом двох місяців після збору врожаю погасить розписку. Але фермеру не завжди вигідно продавати врожай одразу, іноді потрібно його притримати до кращих цін. Банк у цьому випадку йде назустріч клієнту, фактично вже фінансуючи запаси фермера.

Безумовно, у такій стратегічній справі, як розвиток і фінансове забезпечення сільського господарства, без активної участі і підтримки держави не обійтись. Це абсолютно підтримала і Олена Ковальова:

У поточному фінансовому році аграрному сектору з державного бюджету виділено 300 млн гривень. Ці кошти пішли на компенсацію відсоткової ставки за кредитами. Зрозуміло, що потрібно набагато більше. Тому в наступному році ми передбачили 6 млрд гривень. Частину цих коштів плануємо спрямувати на компенсацію відсоткової ставки, частину — на компенсацію тіла кредиту. У тому числі передбачено 1 млрд гривень на підтримку невеликих сільгоспвиробників: фермерських господарств із земельним банком до 500 га, кооперативів.

Таким чином, можна підсумувати, що синергією спільних зусиль провідних банків, компетентних органів державної влади, міжнародних організацій, постачальників продукції для аграрного сектора і власне сільгоспвиробників вже сьогодні закладаються якісно нові передумови для подальшого розвитку стратегічної галузі економіки України.