Під прицілом корпоративні права

Нещодавно ми писали про те, як рейдери почали «працювати» через Антирейдерську комісію Мін`юсту. Зокрема, така схема запрацювала на Київщині у Кагарлицькому районі.

Читайте: Землю відбирають за шаблоном. На чиїй стороні буде Антирейдерська комісія?

Саме там один «фермер» подав скарги аж на три агрогосподарства: спочатку на «Віскар Агро», другим оскаржили «Агробізнес», а на днях надійшла скарга і на ФГ «Колос».

Щодо перших двох агрогосподарств, справа стосується оренди землі. А от у ФГ «Колос» через Комісію з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації намагаються відібрати корпоративні права. Скаржник — колишній власник підприємства, який заявляє, що 2014 року після продажу «Колоса» не знав, що більше не є власником цього господарства. Відтак звернувся до Комісії з проханням скасувати рішення державного реєстратора про зміну учасника СТОВ «Колос» від 2014 року, і, незважаючи на явні порушення процедури, чиновники задовольнили скаргу.

Але як скаржник не міг не знати, що він продав свої корпоративні права у 2014 році? Адже після першого продажу він ще кілька разів купував і продавав частки в цьому підприємстві від імені свого фермерського господарства, стверджує співвласник «Колоса» Андрій Шишацький.

— Коли ми надали Комісії всі ці нотаріально завірені документи про купівлю-продаж, а крім того, ще й рішення з підписом цього скаржника про призначення його директором цього підприємства у 2015 році, Комісія сказала, що має вірити тому, що написано у скарзі, і не розглядатиме інші аргументи й спростування слів скаржника, бо вона не є судом, — сказав Андрій Шишацький.

Це вже третя справа

До речі, зі слів Андрія Шишацького, його колеги з Кагарлицького району — господарства «Віскар-Агро» та «Агробізнес» — також підозрюють скаржника у причетності до спроб скасувати договори оренди на їхній земельний банк.

Нагадаємо, тоді Комісія без будь-яких законодавчих підстав вирішила прийняти до розгляду ідентичні скарги щодо цих підприємств з однаковим набором фактичних помилок (наприклад, що незадоволені орендодавці проживають в Обухівському районі, хоча всі їхні пайовики з Кагарлицького району) та з порушенням можливих строків для подачі скарги.

— Ми вважаємо, що діє та сама рейдерська група, оскільки адвокат, що виступає від імені скаржників, як у разі «Віскар-Агро» й «Агробізнесу», так і в нашому випадку, — це один і той же чоловік, і він відмовляється називати своє ім’я та посаду журналістам, — розповів Андрій Шишацький.

Комісія не вповноважена на розгляд претензій щодо корпоративних прав

Юристи підтверджують, що Комісія задовольнила скаргу щодо «Колоса» з явними порушеннями. Так, Комісія надіслала скаргу фактичним власникам «Колосу» 5 грудня (про що є відповідні документи з пошти), хоча засідання відбулося 4 грудня, а закон вимагає надіслати ці документи за день до розгляду. Комісія не має розглядати скарги, які подані пізніше 60 днів з моменту прийняття рішення держреєстратором або з моменту, коли скаржник дізнався про порушення його прав. Крім того, питання про порядок передачі корпоративних прав — це виключно судовий спір, який не має бути в компетенції Комісії.

— Причина історії «Колосу» криється в явних ознаках корупції. На встановлення справедливості потрібен буде час, за який корпоративні права на компанію можуть вже бути продані комусь іншому, і тоді розв’язання проблеми для власників «Колосу» ускладниться, прокоментував партнер Юридичної фірми ОМП, керівник юридичного напрямку служби корпоративної безпеки ВАР Кирило Левтеров.