Зміни клімату змушують українських сільгоспвиробників вибирати технології, які здатні ефективно працювати в умовах посухи, заразом зберігаючи і природні ресурси, і ресурси виробника.
1 вересня, напередодні щорічної виставки “Битва Агротитанів” у с. Степовому, що на Київщині, відбулася закрита демонстрація техніки KUHN від її офіційного дилера «УАПК». Представили чотири агрегати, адаптовані до змін клімату, які здатні працювати зі щадними технологіями ноу-тілл та стріп-тілл.

Представник компанії «УАПК» Дмитро Сакунов розповів про лінійку агрегатів із американського заводу KUHN Krause, які не лише успішно справляються зі своїми завданнями, але й значно економлять ресурси.

Дмитро Сакунов, представник компанії «УАПК»

Стріп-тілл-агрегат Gladiator® 1205 зменшує кількість операцій та економить добрива

Агрегат американського виробництва для смугового обробітку ґрунту Gladiator® 1205 призначений для технології стріп-тілл і пропонує строкову консервацію обробітку ґрунту, точне розміщення добрив і бездоганну обробку посівного ложа. В Україні за цією технологією вирощують кукурудзу, соняшник, ріпак чи інші культури. Суть її у тому, що під посів агрегат нарізає смуги шириною 30 см з міжряддям 70 см, а потім у ці смуги здійснюють посів просапною сівалкою.

NB: Переваги технології: 60-70% поверхні поля накрито пожнивними рештками для збереження вологи, економія добрив, які агрегат закладає локально під насіниною, і загалом – зменшення кількості технологічних операцій, що теж значно економить ресурси.

Агрегат для смугового обробітку ґрунту KUHN Gladiator® 1205

Робоча секція агрегата працює так: диск діаметром 635 мм розрізає рештки і відкриває борозну, пара дисків-«ромашок» діаметром 406 мм розгортають рештки в сторони й очищують ряд, лапа рихлить ґрунт на глибину 15-30 см, добрива подаються позаду лапи, глибина закладання добрив регулюється незалежно від глибини роботи лапи. Можливе внесення рідких і сухих добрив одночасно. Далі хвилясті диски діаметром 406 мм формують край смуги, і завершує процес ланцюговий коток, який розбиває грудки та насичує поверхню смуги киснем.

Додаткові переваги робочих секцій ST-PRO™ в тому, що вони легко регулюються без інструментів за лічені хвилини, завдяки цьому їх швидко можна налаштувати відповідно до польових умов і постійно забезпечувати ідеальне формування смуги. Вони не мають маслянок, тому не потребують щоденного технічного обслуговування, що додатково заощаджує час і збільшує продуктивність протягом усього робочого дня.

Робочі секції копіюють поверхню ґрунту, дозволяючи стійкам стабільно працювати на заданій глибині.

25-дюймові незалежні сошники забезпечують неперервне розрізання решток, а регульовані чистики сошника видаляють ґрунт, що налипає на лезо сошника.

Плаваючі 16-дюймові зазубрені диски постійно очищують смугу від решток, автоматично копіюють контур поля, що усуває необхідність переналаштування для різних полів.

Агрегат для смугового обробітку ґрунту KUHN Gladiator® 1205

Ще одна особливість – коток неперервної дії і стійка Strik’R®, де працює запатентована технологія котка з ланцюгами для розбивання грудок без руйнування структури ґрунту. Ланцюги скидають вологий ґрунт і рослинні рештки, забезпечуючи рівномірність посівного ложа без забивання котків.

Тип агрегатування може бути навісним (4–12 рядків, рама жорстка або складна), або причіпним (лише одна модель на 8 рядків, рама не складна).

Культиватор може бути обладнано однією трубкою для сухих добрив і однією трубкою для рідких добрив, або двома трубками для рідких чи газоподібних добрив. Компанія «УАПК» поставляє його з ємкостями українського виробництва для сухих чи рідких добрив різного об’єму.

Excelerator® 8005 подрібнює рослинні рештки та зберігає вологу

Агрегат для вертикального обробітку ґрунту Excelerator® 8005 призначений для закриття вологи, передпосівної підготовки, лущення стерні, провокації падалиці, для подрібнення стерні кукурудзи тощо.

Агрегат для вертикального обробітку ґрунту KUHN Excelerator® 8005

Одна з його переваг – можна змінювати кут атаки дисків для того, щоб змінити інтенсивність заробки пожнивних решток. Якщо виставити кут атаки 1°, подрібнені пожнивні рештки залишаються на поверхні поля, як мульча, для збереження вологи. Якщо максимальних 5°, пожнивні рештки потрапляють на глибину до 10 см для прискорення розкладання.

NB: Завдяки майже рівній формі зі зубами та малим кутом атаки (1–5°), диски розрізають і рихлять ґрунт без перевертання та зміщення в сторони, на відміну від борони чи лущильника (які мають кут атаки 15–20°), що зменшує пересушування верхніх шарів ґрунту.

Під час роботи диски самозаточуються і, на відміну від дисків-«ромашок», постійно зберігають зубчатий агресивний профіль. Також завдяки малій опуклості дисків і малим кутам атаки, після проходу агрегата не утворюється ущільнення ґрунту, на відміну від борони.

Агрегат для вертикального обробітку ґрунту KUHN Excelerator® 8005

Для розбивання грудок, притискання пожнивних решток і покращення їх контакту з ґрунтом використовуються зірочки з лопатками. Зусилля притискання регулюється гідравлічно. Приміром, готуючи ґрунт під посів ріпаку (мінімальний кут атаки), стерня залишається на поверхні, без перемішування, коріння підрізається і руйнується капілярна сітка, що запобігає випаровуванню вологи. Стояча стерня зменшує швидкість вітру над поверхнею поля, що допомагає зберегти вологу. Стерня, що залишається на поверхні, дає можливість закласти насіння саме в ґрунт, що забезпечує добрий контакт насіння з ґрунтом, для отримання гарних сходів.

Для провокації проростання падалиці потрібно встановити невеликий кут атаки (2-3°) що дає змогу, не вивертаючи вологий ґрунт наверх, злегка присипати насіння і втиснути його зірочками в нижній, більш вологий, шар ґрунту. Так створюються умови для проростання падалиці – волога та контакт із ґрунтом.

Для прискорення розкладання пожнивних решток кукурудзи можна встановити максимальний кут атаки дисків (5°) – для максимального подрібнення і часткової заробки решток. Зірочки плющать стебла кукурудзи та притискають їх до поверхні ґрунту, що створює сприятливі умови для роботи аеробних бактерій.

Глибокорозпушувач Line Ripper 4830 зберігає до 17% пального, як порівняти з плугом

Призначений для рихлення ґрунту на глибині, глибокорозпушувач Line Ripper 4830 зберігає пожнивні рештки на поверхні.

Глибокорозпушувач KUHN Line Ripper 4830

Будова агрегата: причіпний пристрій, рама, опорні колеса, робочі органи (диски та глибокорозпушувальні лапи). Для того, аби агрегат якісно виконував технологічний процес на полях з великою кількістю пожнивних решток, у стандартній комплектації глибокорозпушувача перед кожною глибокорозпушувальною лапою передбачено встановлення ріжучого диска діаметром 550 мм та товщиною 6 мм. Робочий тиск на ґрунт становить 250 кг, чого більш ніж достатньо для роботи.

Регулювання глибини обробітку ґрунту здійснюється за допомогою опорних пневматичних коліс, що гарантує однакову глибину обробітку на різних типах ґрунтів і полях з нерівною поверхнею.

Залежно від потреб агрегати можуть мати різні варіанти захисту стійок від перевантажень: стійка зі зрізними болтами, стійка з пружинним захистом і стійка Pathfind’r. Жорстке кріплення стійки, закріплене зрізним болтом, доцільно використовувати для обробітку ґрунту без каменів та інших перешкод. У конструкції стійки з пружинним захистом є стальна пружина, що забезпечує відхилення стійки, у разі «зустрічі» з перешкодою, без її пошкодження.

Стійка Pathfind’r призначена для обробітку ґрунту з нерівним рельєфом. Кріплення стійки має унікальну поворотну конструкцію, що дає можливість стійці рухатися до 6° в різні боки зі загальною амплітудою руху 12°. Таке технічне рішення кріплення стійки забезпечує зниження впливу перешкод, більш легке, плавне рульове управління на повній потужності гусеничного трактора, зниження навантаження на рамі глибокорозпушувача та триточковій навісці трактора.

Глибокорозпушувач KUHN Line Ripper 4830

Глибокорозпушувальна лапа складається з долота, бічних крил і хром-карбідних бокових захисних накладок. Під час руху машини долота, виготовлені з високоміцного чавуна, і бічні крила руйнують ущільнений пласт ґрунту на глибині від 20 до 45 см, залишаючи на поверхні до 86% рослинних решток. Завдяки змінним робочим органам ця глибокорозпушувальна лапа дає змогу зменшити до 50% експлуатаційних витрат. Необхідна потужність енергозасобу на одну глибокорозпушувальну лапу становить 40-50 к.с.

NB: Серед переваг глибокорозпушувача Line Ripper 4830 енергозаощадження, завдяки меншим, як порівняти з плугом, витратам пального на 10-17%, вище вологонакопичення та вологозбереження, що дає змогу нагромадити в метровому шарі ґрунту на 15-30 мм більші запаси продуктивної вологи, ніж за інших видів обробітку.

Висівний комплекс AUROCK 6000 RC для технологій minі-till та no-till

Представник компанії KUHN Дмитро Бєлий розповів про новинку в лінійці сівалок – тридисковий AUROCK 6000 RС шириною 6 м, призначений для прямого висіву без операції обробітку ґрунту. Він має оптимізувати висів за технологіями minі-till або ж no-till, з одночасним внесенням мінеральних добрив або посівом різних культур.

Дмитро Бєлий, представник компанії KUHN, розповідає про висівний комплекс AUROCK 6000 RC

Комплекс універсальний, може бути оснащений специфічними комплектуючими вузлами та механізмами, які дозволяють виконувати посів у будь-яких умовах із одночасним внесенням мінеральних добрив.

Додаткова опція – оснащення переднім ріжучим котком з гідравлічним налаштуванням для вирівнювання рослинного покриву, подрібнення великих дерев’янистих рослин та їх залишків. Це прискорює їх розкладання, збагачуючи ґрунт мінералами.

Висівний комплекс KUHN AUROCK 6000 RC з переднім ріжучим котком

AUROCK одночасно виконує посів, вносить добрива в один рядок на точно задану глибину без перешкод і всього за один прохід посівного комплексу.

Висівний комплекс KUHN AUROCK 6000 RC

Міжряддя можна змінювати, встановивши 15 см або 18,7 см. Є можливість також міняти міжряддя, піднявши та зафіксувавши незадіяні сошники, відключивши подачу посівного матеріалу та добрив на них.

AUROCK 6000 RС оснащений двома системами дозування та розподілу, тож можна розширити можливості використання сівалки за допомогою бункера, об’ємом 5000 л, розділеного на дві рівні частини. Можна висівати, окрім однієї культури, основну культуру та добриво в одному рядку, основну культуру та добриво в кожному другому ряду, дві культури в одному рядку, по два сорти тощо.

Посівний комплекс AUROCK створює борозну спереду двома рядами прорізних дисків з механічною системою навантаження від 250 до 300 кг, змонтованих на необслуговуваних підшипникових вузлах. Можна вибрати тип прорізних дисків: або диск з великим профілем хвиль діаметром 460 мм для обробки ґрунту, або диск з мілкорельєфним  профілем діаметром 430 мм для ефективного різання залишків і зменшення виносу ґрунту.

Прорізний диск і висівний блок дводискового сошника разом утворюють потрійний диск. Дводискові сошники з навантаженням 80 кг, встановлені на паралелограмі, оптимально точно виконують закладання посівного матеріалу в посівне ложе та ідеально закривають борозну. Центральний шарнір між сівалкою і рамою забезпечує точне проходження сошника по сліду прорізного диска. Це дає змогу ідеально розмістити насіння в борозни, навіть під час проходження сівалкою кривих ділянок, на поворотах або під час сівби на схилах.

Експерти констатують, що за останні сім років кліматичний пояс посунувся на 300 км на північ, і українському сільгоспвиробнику не залишається нічого іншого, як враховувати ці зміни клімату та застосовувати технології, які б протистояли посухам, накопичували та зберігали вологу, примножували врожай. На щастя, вигадувати велосипед не потрібно, бо на ринку України KUHN уже пропонує техніку, яка покликана допомагати ефективно працювати саме в нових кліматичних умовах, збільшуючи рентабельність агровиробництва.

Підготувала Ольга СОЛОМКА

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram