Відсутність повноцінного ринку землі стримує банки від кредитування малих і середніх аграрних підприємств. Про це стало відомо під час зустрічі аграріїв «Доступне кредитування агросектора» в НАБУ, передає Куркуль.

— Мораторій на продаж сільськогосподарських земель був введений в 2002 р., терміном на 1 рік, але з тих пір, ця норма неодноразово продовжувалася, і на поточний момент заборона продовжує діяти. Це є одним з каменів спотикання інвестиційної привабливості України на міжнародній арені. У той же час питання про продаж с/г земель турбує і тих, хто цю землю орендує, і тих, хто її обробляє, — йдеться у повідомленні.

Виконавчий директор НАБУ Олена Коробкова виділила основні проблеми, з якими стикаються банки при наданні кредиту аграріям, — це неправильне ведення фінансової звітності фермерами, при якій банкам важко об’єктивно оцінити фінансовий стан і платоспроможність фермера, а також часто в малих фермерів не вистачає застави.

— У банках є ліквідність, тобто гроші, але не вистачає хороших позичальників. Банки готові кредитувати, але для них вкрай важливо, щоб фермер дійсно розумів, що робить, мав певний досвід і виконував свої зобов’язання, —  повідомила вона.

Як зазначив директор департаменту фінансової стабільності НБУ Віталій Ваврищук, банки готові кредитувати, особливо агробізнес. Він наголосив, що частка кредитів агрокомпаній в загальному кредитному портфелі банківського сектору становить близько 14%.

— Темпи приросту кредитного портфеля саме для агросектора перевищують 20% протягом двох останніх років. Тому саме агросектор банки розглядають як, можливо, найбільш привабливий для кредитування. За нашими оцінками, в сільському господарстві рівень якості обслуговування кредитів є чи не найкращим, рівень дефолтів, за нашою статистикою, є найнижчим в порівнянні з секторами підприємств промисловості або транспорту. Рівень дефолтів в 1,5 рази нижче, ніж в торгівлі —  наступному секторі за дисципліною обслуговування кредитів. Тому насправді інтерес до агрокредитування у банків високий, — додав Віталій Ваврищук.

НБУ підтверджує, що значні обсяги кредитування — це невеликі кредити, видані малим і середнім господарствам. Це можна пояснити тим, що саме невеликі сільськогосподарські компанії мають хороший прибуток і відрізняються сумлінним виконанням взятих на себе фінансових зобов’язань. А можливість надавати землю в якості застави в перспективі дозволить істотно знизити ставку кредитування.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram