Неконтрольоване вирощування ГМО в Україні спричинить втрату $100 млн щорічно — експерти

Редакція GrowHow.in.ua   2023-02-15
Неконтрольоване вирощування генетично-модифікованих культур у відкритому ґрунті може здійснити перезапилення не тільки для насіннєвих та товарних посівів цих культур, але й для інших. На цьому наголосили фахівці Насіннєвої Асоціації України у метеріалі ГМО: євроекспорту кукурудзи — капут?

Особливо це стосується кукурудзи. Це перехреснозапильна культура і паралельно вирощувати генно-модифіковані та не модифіковані гібриди на площах приблизно 5 млн га неможливо. До того ж, існує великий ризик перезапилення також і овочевої кукурудзи, яка стрімко набирає популярності в останні роки.

Експерти зазстерігають, що неконтрольоване вирощування ГМ-культур призведе до втрати експортних ринків насіння у ЄС та зупинки інвестицій та насіннєвих заводів. У підсумку — до втрати близько $100 млн щорічного виторгу.

Представники компаній-зернотрейдерів також вважають, що поспішне впровадження обігу ГМО означає, що Україні втратить традиційні екпортні ринки. Зокрема, для кукурудзи — це Євросоюз та Китай, де обіг ГМ-культур жорстко регульований.

— Коли «Компанія Маїс» розпочала продаж свого насіння кукурудзи у Польщі, то величезною проблемою, з якою ми стикнулися, була саме впевненість пересічного польського фермера, що насіння з України —  генетично модифіковане, — розповів Руслан Марцин, маркетолог компанії. — Щоб побороти цей стереотип, нам довелося супроводжувати насіння спеціальними документами, які засвідчували, що воно вільне від ГМО. Також у каталозі та маркетингових матеріалах для польського ринку ми обов’язково зазначаємо, що наші гібриди не генетично модифіковані. Насправді дуже допомагає саме те, що в Україні існує законодавча заборона на вирощування ГМО кукурудзи. Тому ми однозначно можемо відповісти, що необдумані зміни у цій сфері будуть мати серйозні репутаційні наслідки для українського насіння. Європейські фермери дуже чутливі до цієї теми і нашкодити значно легше, ніж потім виправляти необережні рішення.

Угода про асоціацію з ЄС передбачає розробку комплексної стратегії регулювання ГМО в Україні. Саме тому у серпні 2021 року на сайті КМУ з’явився проєкт Закону №5839 «Про державне регулювання генетично-інженерної діяльності та державний контроль за обігом генетично модифікованих організмів і генетично модифікованої продукції для забезпечення продовольчої безпеки» та законопроєкт №5840, які були прийняті у першому читанні.

— Ми підтримуємо законопроєкт №5840, оскільки в ньому виважено враховані деталі. Проте, закликаємо Кабінет Міністрів, робочі групи та Верховну Раду України доопрацювати законопроєкт №5839. До прикладу, у ньому відсутні норми Директиви 200118, Регламенту 1829/2003. Зокрема в теперішній редакції №5839 впроваджує норми із реєстрації будь-яких ГМО без погоджень з ЄС, зокрема припускає наявність в Україні ГМО недозволених чи відсутніх у країнах ЄС. Тож цей законопроєкт несе в собі багато ризиків, — прокоментувала Сюзанна Григоренко, директорка Насіннєвої Асоціації України.

В Асоціації виступають за реформування сфери контролю та використання ГМО. Однак закликають робити це згідно з нормами ЄС, без поспіху, на основі економічного аналізу та дослухаючись до учасників агросектору.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram