Держпродспоживслужба опублікувала звіт про фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин станом на кінець серпня 2021 року.

Кукурудза

На всій території України у посівах зернової кукурудзи продовжується розвиток гусениць стеблового (кукурудзяного) метелика. У південних та південно-східних областях Степу спостерігають літ метеликів другого покоління. Гусениці фітофага першого покоління 5-18% рослин та 1-6% качанів у Закарпатській, Київській, Луганській, Одеській, Миколаївській, Сумській, Харківській та Херсонській областях.

У Степу, Лісостепу, осередково на Поліссі живляться гусениці бавовникової совки, які пошкодили 3-18% рослин.

Повсюди у посівах кукурудзи гельмінтоспоріозом охоплено 5-25% рослин. Зниження температури повітря, короткочасні та зливові дощі, призвели до збільшення розповсюдженості пухирчастої сажки, якою уражено 1-7% качанів. Летючою сажкою охоплено 0,5-5% рослин. Осередково в Закарпатській області рослини культури уражено іржею.

У господарствах Волинської, Кіровоградської, Одеської, Полтавської, Тернопільської та Черкаської областей на качанах пошкоджених листогризучими совками і стебловим метеликом спостерігають початок розвитку фузаріозу (2-12% рослин), у Волинській області – бактеріозу (2%).

У Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Івано-Франківській, Луганській, Одеській та Херсонській областях спостерігають поодинокий вихід хлібної жужелиці з літньої діапаузи. На полях із-під зернових колосових культур, під купками соломи чисельність шкідника становить 0,3-1екз. на кв.м. Погодні умови не сприяють активному виходу шкідника.

Озимий ріпак

У Київській, Кіровоградській, Хмельницькій областях на сходах озимого ріпаку в крайових смугах полів спостерігають поодиноке заселення хрестоцвітними блішками та несправжніми гусеницями ріпакового пильщика, які в допороговій чисельності пошкодили 2-5% рослин (Кіровоградська обл.). Знешкоджують хрестоцвітних блішок за чисельності 3-5 екз. на кв.м, за сухої погоди та температури вище 15 0С, дозволеними до використання інсектицидами.

Соя

У посівах сої триває розвиток і живлення павутинного кліща, яким заселено 2-17, максимально 30% рослин у Херсонській області. Тютюновим трипсом, попелицями заселено 3-15% рослин, гусеницями листогризучих совок та акацієвої вогнівки пошкоджено 2-5% рослин культури. Аскохітозом, септоріозом, пероноспорозом, церкоспорозом, іржею, бактеріальним опіком, осередково фузаріозом, жовтою та зморшкуватою мозаїкою охоплено 2-10, максимально 16-25% рослин (септоріоз – Київська, Львівська; церкоспороз – Сумська обл.).

Цукровий буряк

Посіви цукрових буряків Лісостепу та Полісся продовжують хворіти на церкоспороз, яким уражено 10-40% рослин (Вінницька, Київська, Рівненська, Сумська, Івано-Франківська, Тернопільська обл.). На 2-8% рослин проявилися борошниста роса, альтернаріоз, рамуляріоз, фомоз. Вірусні мозаїка та жовтяниця охопили 2-22% рослин у Чернівецькій областях. Переважно на гібридах іноземної селекції 2-8% коренеплодів уражено паршею звичайною, хвостовою гниллю, дуплистістю.

У посівах цукрових буряків у осередках залишаються шкідливими гусениці підгризаючих і листогризучих совок, лучного метелика, подекуди посіви заселяють та шкодять бурякові листкова попелиця, мінуюча муха, клопи.

Соняшник

У посівах соняшнику фомозом уражено 3-30% рослин (Волинська,  Вінницька, Закарпатська, Київська, Львівська, Рівненська, Кіровоградська, Миколаївська, Полтавська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Хмельницька, Чернігівська, Черкаська обл.). Іржа проявилася на 4-14% рослин у Луганській, Полтавській, Харківській, Черкаській областях. 4-28% рослин хворі на пероноспороз, альтернаріоз, аскохітоз, септоріоз. Фомопсис уразив 3-25% рослин у Волинській, Рівненській областях, соняшниковий вовчок 2-16% рослин у Запорізькій області. На кошиках, стеблах, коренях 2-24% рослин поширюються біла та сіра гнилі. Подекуди посіви заселяють та пошкоджують геліхризова попелиця, здебільшого в степовій та лісостеповій зонах – соняшникові вогнівка, шипоноска, клопи, гусениці совок озимої, бавовникової, гамми, капустяної, лучного та стеблового (кукурудзяного) метеликів.

Гусениці підгризаючих совок (ІІ-V віку) осередково спостерігають на полях під озимину, на просапних культурах. За чисельності 0,5-2 екз. на кв.м ними пошкоджено до 5% рослин. Продовжується літ метеликів і відкладання ними яєць. Кількість шкідників і загрозу пошкодження посівів зменшують культивація парів і випуск трихограми.

Саранові стадні (прус італійський) та нестадні (блакитно крила кобилка, коники) завершують свій розвиток на пасовищах, неугіддях, узбіччях доріг, багаторічних травах. Комахи спарюються, самиці відкладають яйця. Утворення куліг і зграй дорослих комах стадних видів і пошкодження ними сільськогосподарських культур не спостерігають.

На стерні, багаторічних травах, неорних землях, просапних культурах повсюдно виявлено мишоподібні гризуни – у Волинській, Київській, Одеській, Тернопільській, Харківській та Херсонській областях: за чисельності 1-3 колонії на гектарі в колонії – 2-6 жилих нори. Надалі очікують зростання чисельності та шкідливості гризунів, зокрема, у багаторічних травах, просапних культурах та озимині.

У господарствах постійно здійснюють фітосанітарний нагляд за посівами.

За інформацією Держпродспоживслужби станом на 26 серпня  2021 року забезпеченість сільгосппідприємств засобами захисту рослин для проведення робіт із захисту посівів сільськогосподарських культур становить 38,4 тис. тонн, зокрема – 23,6 тис. тонн гербіцидів.

У господарствах тривають роботи із проведення захисту сільськогосподарських культур від шкідників, хвороб і бур’янів. На сьогодні оброблено понад 39,8  млн. га сільгоспугідь. Найбільше оброблених площ – у Одеській, Хмельницькій, Вінницькій,  Полтавській, Запорізькій,  Житомирській та Сумській областях.

Всього оброблено сільгоспугідь:

               від бур’янів  –  19,3 млн. га;

               від шкідників – 10,1 млн. га;

               від хвороб – 10,4 млн. га.

Крім того, проведено десикацію на посівах на площі понад 208 тис. га.

Для проведення всього комплексу заходів захисту рослин від шкідливих організмів з початку року  використано 35,8 тис. тонн препаратів.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram