За підсумками 6 місяців 2021 року обсяг ринку землі склав 5,3 млрд грн. Стільки грошей отримали землевласники від продажу ділянок. Про це розповів експерт Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки Роман Нейтер.

Порівняно з листопадом обсяги ринку землі в останній місяць 2021 року зросли як за кількістю угод купівлі-продажу, так і за площею землі в обігу приблизно на 30%. У грудні вперше за 6 місяців від запуску ринку, щоденна кількість угод перевищила тисячу. Такі показники спостерігали 5 разів впродовж грудня. Крім того, 6 разів у грудні щоденна площа землі в обігу перевищувала 2500 га.

За словами Романа Нейтера, абсолютний рекорд було зафіксовано 23 грудня майже 1200 транзакцій і понад 3 тисячі га проданих земель. Він також відзначив, що структура угод від місяця до місяця вже є стабільною: найбільша кількість транзакцій відбувається із землями для ведення особистого селянського господарства. Натомість, за сукупною площею проданих земель дві третини складає товарна сільськогосподарська земля, ще третину земля ОСГ.

За даними, що вносяться при реєстрації угод купівлі-продажу, середньозважена ціна коливається на рівні близько 40 тис. грн за гектар. Експерт зазначив, що ціна варіюється залежно від типу земельної ділянки та її розташування. В середньому за перше півріччя ринку землі в Україні укладалося близько 470 угод на день, а сукупна площа укладених угод складає понад 150 тисяч га.

В абсолютних значеннях це істотна сума, адже від 150 тисяч гектарів стартує площа земельних банків найбільших агрохолдингів країни. У відносних числах це 0,375% від площі сільгоспземель в Україні. Вважається, що в країнах, де ринок стабільно розвивається, в обігу перебуває близько 1-1,5% землі щорічно. Якщо темпи зростання ринку землі продовжаться, ми зможемо вийти на цей цільовий показник вже наступного року, зазначив Роман Нейтер.

За перші пів року функціонування ринку землі продали трохи більше третини відсотка від всіх сільськогосподарських земель в державі. Найактивнішою є Харківська область, де продано 1% від загальної площі сільськогосподарської землі в обігу, далі Херсонська область 0,7%. В аутсайдерах Рівненська, Львівська та Івано-Франківська області, де продано всього 0,1% землі.

Водночас, ціна продажу землі у державному реєстрі на сьогодні зазначена тільки для половини угод (55%). 5,3 млрд грн експерти КШЕ розрахували, змоделювавши вартість ділянок, враховуючи їх цільове призначення, площу, тип угідь і локацію ділянок.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram