Західний кукурудзяний жук спочатку був одним з головних шкідників для кукурудзи тільки на території США, але вже у 1990-х він з’явився і в Європі, і в Україні зокрема (у нас він належить до карантинних шкідливих організмів).

Кукурудзяний жук їсть кукурудзу майже повністю: дорослі комахи поїдають пилок, зерно молочно-воскової стиглості, а личинки живляться корінням. При цьому боротися з ним неймовірно складно: так, в США щорічні витрати на західного кукурудзяного жука (включаючи збитки ним спричинені і різноманітні способи захисту) становлять 1 млрд доларів.Жук стійкий як до звичайних методів контролю над шкідниками, так і до захисту рослин. У минулому Матіас Ерб і його колеги з Інституту рослин в Берні з’ясували, що личинки кукурудзяного жука не тільки стійкі до бензоксазиноїдів (однієї з основних захисних речовин кукурудзи), а й активно прагнуть туди, де є ці речовини виявилося, що бензоксазиноїди допомагають личинкам жука оборонятися від паразитуючих на них круглих червів нематоди.

І ось зараз ті ж дослідники з Інституту рослин разом зі співробітниками Інституту хімічної екології Товариства Макса Планка опублікували в “Science” нову статтю, в якій говорять, що личинок західного кукурудзяного жука привертає залізо, яке пов’язують молекули бензоксазиноїдів біля коріння кукурудзи.

У такому вигляді залізо стає доступнішим для самої кукурудзи, але, по-перше, личинки жука відчувають бензоксазиноїдів-залізні комплекси і розуміють, куди їм треба повзти, щоб знайти рослинний корінь, по-друге, личинки використовують рослинні транспортні молекули, щоб самим отримати потрібне залізо.

Нові дані повинні допомогти в боротьбі із західним кукурудзяним жуком, правда, поки неясно, що тут можна зробити. Бензоксазиноїди занадто важливі для рослини, щоб їх можна було просто взяти і відключити по-перше, кукурудза стане погано рости через брак заліза, по-друге, вона виявиться беззахисною перед іншими шкідниками, від яких бензоксазиноїди її захищають.Можливо, за допомогою генної інженерії у кукурудзи вдасться налагодити якийсь інший шлях поставок заліза, або ж, знаючи пристрасть личинок жука до залізних компонентів, вийде створити такі речовини, які будуть відволікати шкідників від кукурудзи, заодно вбиваючи їх.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram