Плантаційне вирощування тополі дозволяє отримувати високі врожаї біомаси кожні три роки впродовж 20-25 років без значних витрат коштів і праці. Проте на сьогодні в Україні не розроблено методології і відсутні рекомендації, за якими фермери могли б вирощувати енергетичні плантації дерев.

Науковці Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН дослідили вплив агротехнічних заходів вирощування на ріст і розвиток енергетичної тополі в умовах Західного регіону. Під час випробувань вивчали низку факторів, які можуть впливати на на ріст, розвиток і продуктивність культури: зокрема, густота висаджування та мінеральне живлення.

— Фенологічне обстеження тополі на ділянці було проведено в травні після перезимівлі живців та встановлено, що, пе-перше, бруньки саджанців тополі перебувають у стані набубнявіння та розпускання, а по-друге, було виявлено, що неприжилося 2% саджанців, — наголосили науковці.


Під час спостережень науковці відзначили нерівномірність перезимівлі, причиною цього була різна якість живців, в основному їх товщина, кількість і стан бруньок.

Дослідженнями встановлено, що збільшення площі живлення та внесення мінеральних добрив сприяє кращому росту та розвитку рослин енергетичної тополі.

Найпродуктивнішим за виходом сухої біомаси тополі енергетичної є варіант насадження 15 тис. шт./га (крок садіння 50 см) за внесення мінеральних добрив дозою N40P300K300 + N40, де урожайність становила 57,0 т/га зеленої маси та 31,7 т/га сухої речовини. Найнижчу врожайність відзначено на варіанті насадження 12 тис. шт./га (крок садіння 60 см) 49,2 т/га зеленої маси та 27,5 т/га сухої речовини.

Встановлено, що інтенсивний приріст вегетативної маси відбувався саме на другий рік вегетації практично на усіх варіантах досліду. Однак найбільший приріст урожайності спостерігали за внесення мінеральних добрив.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram