Можна сміливо сказати, що у випадку ріпаку, бор є лідером серед мікроелементів в ієрархії мікроелементів, це те ж, що й азот у випадку макроелементів. Важливо не забувати про застосування бору при використанні часто високих NPK добрив та високих доз весняного азоту. Бор активує утворення цукру в рослині, а також підтримує транспорт макроелементів.

Що важливо бор є одним з елементів з надзвичайно низькою рухливістю. Отже, його симптоми часто помітні на молодих частинах рослин елемент просто не передається на них. Тому під час інтенсивного розвитку ріпаку ідеально вводити бор у декілька доз зокрема, вносити його двічі восени та в такій же кількості навесні. Треба пам’ятати, що вміст бору в ґрунті досить низький, тому враховуючи його малу рухливість необхідно доповнювати рослину цим мікроелементом.

Коли вносити бор?

Цікаво, що дефіцит бору може призвести до подібних явищ, як у випадку недостатньої регуляції ріпаку, тобто до неадекватного розвитку надземної частини та кореня. Недоліки бору легко помітні листова пластинка деформується, стає досить ламкою і крихкою. Самі рослини ростуть набагато повільніше і в крайньому разі припиняють свій розвиток. Дефіцит бору також характерний для тріщин порожнин і обмеженого розвитку кореневої системи.

Ми вже знаємо, що може відбутись за відсутності бору для рослини. То коли його використовувати? Як згадувалося вище ми повинні застосовувати його двічі восени та двічі навесні. Починаємо підживлювати бором, коли у рослин ріпаку вже є 4 листочки. Його часто вносять у баковій суміші разом із регуляторами росту та захистом від фунгіцидів та інсектицидів. Однак тут слід бути особливо обережним, оскільки бор значно підвищує рН робочого розчину, а змішування його із занадто великою кількістю компонентів часто принесе більше шкоди, ніж користі.

Обробку повторюють вдруге приблизно через 2-3 тижні після першої, коли ріпак має близько 8 листків і більше, і нові органи рослини ще не отримали цього компонента.

Передбачається, що цей компонент слід вводити у дві дози не менше 300 г бору (150 г на обробку). Якщо осінь виключно тривала, а ріпак ще розвивається, варто розглянути третю обробку доповнення бору до зимового спокою. Звичайно, ми також продовжуємо застосовувати бор навесні.

Валентина КРАВЕЦЬ

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram