Можливості українських страховиків у відшкодуванні бізнесу збитків від війни обмежені

Бізнес, який має намір звертатися у Європейський суд з прав людини для компенсації збитків від російської військової агресії, вже зараз повинен готувати пакет документів. Адже у ЄСПЛ обмежений строк подачі звернення. Про це зазначила партнер юридичної компанії Arzinger Марина Шарапа на зустрічі з представниками Європейської бізнес асоціації (ЄБА).

З представниками страхового та юридичного бізнесу і органів влади, члени ЄБА обговорювали поточну ситуацію на ринку страхування, роботу страхових компаній, механізми покриття військових ризиків та перспектив отримання компенсацій за втрати від бойових дій. Серед іншого йшлося про те, що наразі відсутній єдиний ефективний для усіх спосіб отримання компенсації завданої бізнесу шкоди воєнними діями. Однак експерти радять підприємцям користати тими можливостями, які є вже зараз. Зокрема і зверненням до ЄСПЛ.

Щодо українських страхових компаній, то для покриття воєнних ризиків вони надають послуги як безпосередньо, так і залучаючи перестраховиків на міжнародних ринках. Як повідомила пресслужба ЄБА, до кінця 2021 року вартість покриття військових ризиків була порівняно незначною. Однак з січня 2022 року суттєво зросли тарифи для підприємств, що працюють в Україні.

Зараз українські страховики мають труднощі зі здійсненням повноцінних розрахунків з міжнародними партнерами через валютні обмеження НБУ. Через них не можуть оплатити всі послуги з перестрахування. Така ситуація значно звужує можливості компаній страхувати не тільки воєнні, а й стандартні ризики.

— Знайти доступну пропозицію покриття серед рейтингових страховиків наразі дуже складно. Міжнародний страховий ринок вже фіксує 10-30 млрд прямих збитків від війни й залишається стриманим щодо страхування ризиків, які походять з України, — прокоментувала CEO UNIQA Олена Ульє.

Заступник Міністра економіки України Тарас Качка погодився, що можливості страхових компаній в контексті відшкодування збитків від бойових дій обмежені. За його словами, уряд це розуміє й готовий працювати над комплексним вирішення питання. Зокрема, ведеться робота щодо оцінки втрат, які вже завдані чи можуть бути завдані в майбутньому, щоб мати підстави для притягнення рф до відповідальності. Також ведуться переговори щодо зняття імунітету із заморожених активів рф, щоб використати їх для відновлення України. Однак це не справа кількох днів, на розробку механізмів компенсації можуть піти роки.

Водночас, зі стандартними ризиками страхові компанії продовжують роботу. За словами голови правління Grawe Ukraine Наталії Базилевської, медицина, безпека, пенсійні гарантії — це базові потреби, які сприятимуть поверненню людей до України, і страхування їх може забезпечити. За статистикою компанії, в період з березня по червень в Україні удвічі збільшилася кількість укладених договорів страхування життя.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram