І сірка, і магній є важливими макроелементами для злакових культур, які повинні бути включені до живлення, особливо якщо їх мало на полях. Однак обидва елементи легко змиваються, тому дозу під зернові слід розділити на порції.

На жаль, позакореневе живлення сіркою та магнієм зазвичай не здатне забезпечити потреби рослин у цих інгредієнтах. Для озимої пшениці з урожайністю 6-8 т/га потрібно 35-45 кг MgO та 35-40 кг S/га. Водночас, наприклад, дворазова обробка по листу 5% магнію сульфату гептагідрату забезпечить лише 3,2–4,8 кг MgO та 2,6–3,9 кг S. Це зовсім мало для задоволення потреб озимих культур. Таке удобрення слід розглядати хіба як допоміжне.

Якщо ґрунт має низький вміст магнію, доцільно підвищити його значення принаймні до “середнього”, наприклад застосувавши сульфат магнію перед сівбою. Магній вивільняється з цього виду повільно, а карбонатні форми цього компонента не такі рухливі в ґрунті, як сульфатні форми.

Mg і S перед сівбою: чи варто?

Однак, коли ми використовуємо добрива, в яких Mg і S перебувають у легкорозчинній формі (наприклад, сульфат магнію), на практиці перед сівбою зернових не варто використовувати високі дози. Ці форми легко розчиняються, пересуваються в ґрунті і тому сприйнятливі до вилуговування пізньої осені та взимку. Грунт довго не затримує іони, і молода рослина їх просто не встигне використати.

Пізня осінь чи рання весна?

Як згадувалося раніше, зернові мають високі вимоги до магнію та сірки, тому і в першому, і в другому випадку ці елементи варто поповнювати в грунті впродовж усього вегетаційного періоду.

Це можна зробити двома способами. Менш поширеним методом є розкидання добрив (наприклад, сульфат магнію) пізньої осені. Частіше фермери розкидають їх ранньою весною, приблизно за 2 тижні до початку вегетації.

Внесення пізньої осені має сенс швидше на більш важких ґрунтах незадовго до входу в зиму (чим коротший період до морозів, тим менший ризик змивання інгредієнтів). Однак у випадку з піщаними, більш легкими ґрунтами, доцільно використовувати такі добрива ранньою весною, використовуючи передвесняне танення (добриво повинно встигнути розчинитися і проникнути глибше в ґрунт).

Таким чином, в інтенсивних технологіях вирощування зернових культур, рекомендується розподілити дозу магнію та сірки на дві частини, тобто перед сівбою (менша доза (1/4-1/3), яку вносять разом із добривами NPK та пізньої осені чи ранньою весною (безумовно, вища доза 3/4-2/ ​3) за 2-3 тижні до розкидання азотних добрив.

Підготувала Валентина Кравець

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram