Як знайти оптимальне рішення для фінансування купівлі сільськогосподарської техніки, та які тонкощі роботи із банками та лізинговими компаніями слід взяти до уваги?

Коли йдеться про розвиток бізнесу, майже завжди постає питання фінансів. На сьогодні фінансування засобів виробництва є ключовою проблемою для малого та середнього агробізнесу. Кредитних продуктів досить багато, але найпоширеніші це кредит та лізинг. І саме лізинг на сьогодні дає ширші можливості для фермера.

Якщо говорити про  основні засоби для  малого та середнього бізнесу, а у нашому випадку, це трактори, комбайни, вантажні автомобілі, то агропідприємство може їх формувати коштом власних фінансових ресурсів, залучених коштів та позикових (довгострокові кредити та лізинг). Цікаво, що приміром, згідно з досвідом придбання основних засобів через лізинг на європейському ринку за останні два роки було придбано основних засобів на 300 млрд євро. Згідно із дослідженнями цьому інструменту довіряють, приміром, у ЄС лізингом користуються 47% малих та середніх підприємств. Це пов’язано із тим, що банківське кредитування більш складне, тому  із цим потрібно більше часу розбиратися, ніж із лізингом.

Як «працює» лізинг?

— Простіше кажучи, лізинг означає операцію, коли одна сторона (лізингодавець) передає іншій стороні (лізингоотримувачу, чи клієнту) на певний строк та за встановлену плату у користування майно. Існують такі види лізингу як фінансовий, оперативний, зворотний та сублізинг, — розповідає фінансовий консультант компанії «АМАКО Україна» Марія Омельчук.

Фінансовий операція, коли клієнт користується предметом лізингу, предмет лізингу перебуває у нього на балансі, амортизується і після здійснення всіх платежів клієнт набуває права власності, оперативний лізинг операція, що здійснюється фізичною, або юридичною особою і передбачає передачу орендарю майна, яке є основним засобом і придбане або виготовлене орендодавцем, а також усіх ризиків та винагород, пов’язаних з правом користування та володіння об’єктом лізингу, і після завершення строку лізингу об’єкт повертається лізинговій компанії. Зворотний лізинг  застосовується у тому випадку, коли клієнту швидко потрібно поповнити обігові кошти й у нього на балансі є новий трактор чи інша техніка яку він може дати у лізинг. Сублізинг коли майно передається далі, третій особі.

За словами керівника продажів малого та середнього бізнесу «ОТП Лізинг» Юрія Кучеренка, іноді агрокомпанії суттєво вигідніше скористатись позичковим ресурсом на придбання основних засобів, навіть, якщо у компанії зараз є 100% коштів на придбання техніки. «У ситуаціях економічної кризи більшість компаній зазнають краху саме через падіння ліквідності компанії. Трапляється це через непродуману стратегію управління фінансами підприємства. Як відомо, існує два види капіталу – оборотний та інвестиційній. Оборотний, залучений у процесі оперативного ведення бізнесу, призначення витрат більш короткі, з точки зору строку оборотності. Мета цих коштів – фінансування операційної діяльності, вони обертаються разом із виробничим циклом компанії. У бухгалтерському обліку амортизація основних засобів має довгий термін, активи, такі як авто і трактори мають строк амортизації від трьох-п’яти років.

NB: Коли  компанія фінансує «короткими» грошима «довгі» інвестиції, і поки у компанії все гаразд із ліквідністю та інвестиціями вона не відчуває ніяких негативних впливів на діяльність. Але коли трапляється криза, це повністю вибиває компанію «з колії».

Наприклад, компанія заробила у минулому  сезоні певні кошти, має ліквідність, і є вибір або залучити кошти для фінансування нових тракторів, або використати зароблений прибуток. Гроші, які компанія заробила і залишаються у вигляді нерозподіленого прибутку, може бути спрямований на купівлю основних засобів, таких як трактори, але тільки у тому випадку, якщо компанія не планує цьогоріч вкладатись в інший розвиток збільшення сільськогосподарських земель в обробітку, підвищення інтенсивності технологій, що пов’язано зі збільшенням внесення добрив та купівлею більш якісного насіння. Коли у середньої чи невеликої компанії, після завершення сезону, залишаються якійсь екстра кошти, то частину з них власник виводить, частину залишає у компанії. І коли цей залишок є, у компанії розуміють, що можуть вкласти кошти у виробничі програми.

Але коли кошти вкладаються, приміром, у технології, то власник планує повернути кошти у вигляді збільшеного урожаю і виторгу після продажу. А от якщо компанія планує одночасно підсилення технології й паралельно «відриває» кошти від оборотного капіталу на придбання трактора чи будівництво елеватора, то це є дуже небезпечним рішенням. Бо незрозуміло, яким буде урожай та ціни на зерно у наступному сезоні. Якщо відбуваються такі «перекоси», то компанія швидко втрачає у ліквідності. Банки фінансують оборотний капітал на строк не більше одного року. Якщо власник приймає рішення і будує на власні та запозичені «короткі» кошти елеватор, що може тривати й три роки, кредитна лінія закривається, доходи зменшуються, а гроші йдуть у довготривалий проєкт, який не дає прибутків, і до того ж там уже «захована» частина оборотного капіталу.

NB: «Фермерам слід перестати жити одним днем і приймати рішення тільки тоді коли є надлишкові кошти. Бо наступає завтра, і там вас можуть чекати проблеми із маржинальністю і збитки. Слід взяти собі за правило — «довгі» інвестиції мають інвестуватись виключно «довгими» грошима, інакше будете мати касові розриви. Суттєво вигідніше, якщо є така можливість, залучити «довгі» кошти для фінансування довготривалого активу, трактора чи комбайна.  Приміром, завдяки лізингу техніку можна взяти на строк 5-7 років і протягом цього строку мати чіткий план погашення. Краще такі активи амортизувати протягом хоча б 2-3 років. Тоді навантаження на кожен виробничий цикл зменшується, і власник має більше можливостей для управління ліквідністю в операційному бізнесі. Зараз склались найсприятливіші умови, адже ставки лізингу на історично мінімальному рівні», — переконаний Юрій Кучеренко.

Кредит та лізинг. Якими є платежі?

Якщо порівняти кредит та лізинг, то виходить, що останній для фермера є суттєво зручнішим. Якщо клієнт звертається до банку щодо отримання кредиту, то у випадку, якщо погодили фінансування, він має сплатити одноразову комісію, перераховувати авансовий платіж постачальнику того активу, який він обрав, після цього кредитні кошти мають бути перераховані постачальнику, клієнт має понести транспортні витрати по доставці чи транспортуванні активу, самостійно зареєструвати та застрахувати  його.

Ну і звичайно, сплачувати «тіло» кредиту та відсотки. У випадку, якщо кредит валютний додатково оплачувати комісію за конвертацію валюти. А ще, більшість банків вимагають при фінансуванні основних засобів договори застави були засвідчені нотаріально.

NB: У випадку лізингу, клієнт має просто обрати актив, отримати рішення від лізингової компанії, здійснити оплату авансу та комісії.  Лізингова компанія самостійно страхує актив, здійснює конвертацію валюти, встановлює на актив GPS трекер, доставляє, тощо. Таким чином клієнт отримує готовий до користування актив, як то кажуть без зайвих рухів та витрат часу. Лізинг — це швидше, зручніше і безпечніше, адже за документами актив зареєстрований на лізингову компанію, і є захищеним від рейдерських моментів, які час від часу трапляються в Україні, — засвідчує Марія Омельчук.

Що пропонує «ОТП Лізинг»?

«АМАКО Україна» та «ОТП Лізинг» пропонує своїм клієнтам комплексні сервісні рішення, що дозволяє позбавитись клопотів щодо отримання кредиту і володіння активом. Можна у лізингові платежі включити сервісне обслуговування і подовження гарантії на актив. Це дозволяє суттєво зекономити на користуванні ним.

Що стосується переваг роботи із «ОТП Лізинг», то Омельчук запевнила, що рішення по роботі із компанією приймається протягом одного-двох робочих днів, початковий платіж може бути мінімально 15% від вартості техніки, і це найкращі умови на ринку лізингових послуг.

— Можна отримати фінансування у трьох валютах — гривня, долар чи євро, і по партнерських програмах відсоткова ставка мінімальна — від 0,01% річних. Компанія працює як з новоствореними компаніями, так і ФОП, і навіть  наявність збитків за 1-2 звітні періоди не є перешкодою для отримання фінансування. Немає зобов’язань про відкриття  додаткового рахунку у банку, і інших проблем, — коментує фінансовий консультант компанії «АМАКО Україна».

У другому кварталі «АМАКО Україна» та «ОТП Лізинг» на трактори Massey Ferguson 7 та 8-ї серії дають клієнтам безпрецедентні умови відсоткова ставка 0,1% річних, відсутня комісія за надання лізингу. При фінансуванні в євро термін фінансування 2 роки, а у гривні 1 рік, без комісії, із мінімальною відсотковою ставкою і без прив’язки до курсу валют. Постійні умови фінансування діють на ґрунтообробну техніку BEDNAR, у валюті мінімальна відсоткова ставка 0,1% до трьох років, і у гривні 0,1% на один рік. «ОТП Лізинг» також фінансує зрошувальне обладнання Western Irrіgatіon та вантажні автомобілі IVECO.  Жодна  лізингова компанія, окрім «ОТП Лізинг», не  фінансує обладнання Precіsіon Plantіng, єдина умова це наявність на балансі господарства сівалка, на яку встановлюється це обладнання.

— З березня до кінця червня 2021 року діють умови спеціальної програми від «АМАКО Україна», «ОТП Лізинг» та заводу «Massey Ferguson» для підтримки сільськогосподарських підприємств Півдня України (Одещина та Херсонщина), що постраждали від посухи минулого та позаминулого року, на придбання флагманських тракторів та телескопічних навантажувачів. Річна ставка фінансування становить лише 0,01% річних, — проінформувала Марія Омельчук.

Інформацію взято з вебінару «Переваги та недоліки фінансових інструментів. Фінансовий та операційний ЛІЗИНГ vs КРЕДИТ» проведеного компанією «АМАКО Україна»

Підготувала Ірина ГЛОТОВА

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram