Менш як 6 л пального на гектар і три операції за один прохід. Двісті гектарів за світловий день. На полях ТОВ «Агрофірма-Надія» на швидкості 20 км/год працює унікальний агрегат для смугового обробітку ґрунту DAWN Pluribus Lite Strip-till зі системою внесення добрив із точним дозуванням Montag.
Після тривалих пошуків оптимальної технології обробітку ґрунту з метою підвищити його родючість і водночас – знизити витрати на пальне та міндобрива, власник ТОВ «Агрофірма-Надія» Олександр Затишний зробив ставку на технологію, запропоновану компанією «Агротерра». Сьогодні на полях господарства нарізає смуги під сівбу майбутньої культури унікальний 16-рядний агрегат DAWN Pluribus Lite Strip-till у поєднанні зі системою точного дозування добрив Montag та 500-сильним трактором – із показником… 5,3 л/га пального. Завдяки такій технології, норми внесення добрив тут удвічі нижчі, аніж у сусідніх господарствах, до того ж ці добрива агрегат закладає точно в зону розташування кореневої системи рослин – у рядок.

А стріп-тілл – таки кращий!
Розташоване на півдні Київщини ТОВ «Агрофірма-Надія» – господарство відносно невелике за площею (в обробітку тут 1100 га землі), але дуже цікаве та неординарне. Достатньо сказати, що за родючість ґрунту тут відповідають спеціальні бактеріальні препарати разом із накопиченими пожнивними рештками. Ну, а сама технологія обробітку ґрунту поєднує переваги ноу-тілл та стріп-тілл.
На полях ТОВ «Агрофірма-Надія» вирощують озиму пшеницю та ріпак, кукурудзу, соняшник, сою, і навіть льон та фацелію. Власник господарства Олександр Затишний дуже уважно ставиться і до сівозміни, і до покращення родючості та структури ґрунту. Окрім цього, Олександр Петрович пильну увагу звертає і на економічну складову вирощування врожаю, що вкрай важливо за сьогоднішніх умов роботи, однаково складних для всіх українських аграріїв.

– Свого часу я вирішив перейти на технологію нульового обробітку ґрунту. Ключовим доповненням до цієї технології стало внесення бактеріальних препаратів, у складі яких – 4 види мікроорганізмів. Уже за рік я пересвідчився в тому, що ґрунти на наших полях стали більш живими у прямому розумінні цього слова, оскільки тут активно розвивається біота. Зважаючи на це, ми остаточно вирішили різко змінити підхід до обробітку ґрунту. Щиро кажучи, я відразу навіть продав плуг, аби не було спокуси до нього повертатися, – розповідає Олександр Затишний.
Переваги грамотного ноу-тілл є сьогодні добре відомими. Це й уже згадуване покращення структури ґрунту, підвищення його природної родючості, збереження вологи та економія пального. З іншого боку, ноу-тілл має деякі об’єктивні недоліки, котрі можуть становити серйозну проблему, надто ж такої холодної весни як цього року.
– Під товстим шаром пожнивних решток ґрунт прогрівається набагато повільніше, тому ви будете сіяти відчутно пізніше, аніж сусіди. Це може справити критичний негативний вплив на весь подальший розвиток сходів рослин, – зазначає Олександр Петрович.
Також за нульового обробітку ґрунту ускладнюється процес внесення органічних та мінеральних добрив. Окрім цього, структура ґрунту не завжди перебуває у такому стані, який буде оптимальний для проростання насіння і розвитку кореневої системи сходів. Тим більш, що вкрай небажано, аби солома контактувала з насіниною – остання має бути з усіх боків огорнута землею.
– Ми придивлялися до нових рішень, аби покращити нашу технологію обробітку. З одного боку ми хотіли зберегти переваги ноу-тілл, а з іншого – якось плавно підійшли до стріп-тілл. Я познайомився з директором компанії «Агротерра» Костянтином Хоменком, який, власне, й презентував нам можливості ґрунтообробного агрегата DAWN Pluribus Lite Strip-till у поєднанні зі системою точного дозування добрив Montag, що нині працює на наших полях, – пояснює керівник ТОВ «Агрофірма-Надія».

Три операції за один прохід
Pluribus Lite Strip-till – це агрегат для смугового обробітку ґрунту, виробництва американської компанії DAWN Equipment. Основний робочий орган у нього не лапа, яка витрачає дуже багато пального, а два турбодиски, котрі обробляють ґрунт смугами на глибину до 16 см. Ширина кожної смуги становить 18–25 см залежно від глибини обробітку. Після проходу цього агрегата на полі, вкритому шаром пожнивних решток, лишаються акуратні стрічки якісно розпушеного ґрунту, у які згодом кладеться насіння звичайною сівалкою.
– Оптимально проходити таким агрегатом поле восени, аби закласти у смуги цільове живлення – органічні та мінеральні добрива. Однак, ми цьогоріч працювали навесні. Дуже цікаво, наскільки все-таки вдалося подолати проблему повільного нагрівання ґрунту – уже за пів доби після проходу DAWN Pluribus Lite Strip-till температура у смугах підвищилася на 5-6 градусів. Отже, можна спокійно сіяти разом з усіма, – розповідає Олександр Затишний.

Розробляючи агрегат, виробник DAWN Equipment тричі змінював кут атаки й кут нахилу дисків для того, щоб на високій швидкості роботи забезпечити два (від кожного турбодиска) рівномірні плавні потоки ґрунту у напрямку прикочувальних коліс. Важливо, що після турбодиска, який розрізає пожнивні рештки і сам ґрунт, у конструкції агрегата передбачені розчисники ряду, що мають унікальну зубоподібну форму. Цікаво, що вони вилиті з металу на заводі у штаті Іллінойс, де виробляють блоки для мотоциклів Harley-Davidson, і мають вічну гарантію на злом або згин зубів. До ґрунту розчисники притискаються за допомогою пневматичного циліндра двосторонньої дії, тобто з легкістю можна виставити потрібну глибину обробітку.
Сама секція на паралелограмі притискається завдяки пневмоподушці добре знаної компанії Good Year. Вага одної секції – 250 кг. Пневмоподушки можуть збільшити тиск додатково до 250 кг на кожну секцію, тобто сукупно можна досягти притискного зусилля секції 500 кг.
Далі розташовані колеса із пластинами, які на високій швидкості додатково розбивають потоки ґрунту й укладають його у смугу. Вони якісно подрібнюють ґрунт та формують ідеальне передпосівне ложе.
NB: Завдяки тому, що в конструкції DAWN Pluribus Lite Strip-till використано турбодиски, а не долотоподібні лапи, опір, а отже, і витрата пального є набагато нижчими, як порівняти з усіма іншими агрегатами для стріп-тілл, представленими на ринку. Аналогічно – реальна швидкість роботи Pluribus є вищою і впевнено досягає 20 км/год. До того ж, після того, як турбодиски якісно перемішають ґрунт з осені чи навесні, земля у смугах не твердне, на відміну, як після проходу лапи. Ґрунт залишається пухким і насиченим вологою, що ідеально підходить для сівби насіння!
Добрива – у рядок
Одним із ключових критеріїв вибору агрегата для Олександра Затишного, керівника ТОВ «Агрофірма-Надія», була можливість вносити з осені різні види добрив безпосередньо у смуги, де буде висіяне насіння. Зокрема й органічне добриво – гранульований курячий послід. У такому разі створюються всі умови для повноцінного засвоєння фосфору та калію зі складу міндобрив, і також підвищується родючість ґрунту завдяки органіці. Найголовніше – це можливість вносити добрива не суцільним розкиданням по всьому полю, а в рядки.
Саме DAWN Pluribus Lite Strip-till дає змогу вносити основні добрива в зону обробітку ґрунту, які потрапляють через трубки великого діаметра точно між двома дисками. Це добриво буквально перемішується всередині «горщика», який створюється для майбутньої кореневої системи рослини. Для дозування своєю чергою використовується ще одна унікальна машина – бункер Montag.
– Бункер для дозування Montag, на відміну від інших аналогів, має 24 індивідуальних шнекових дозатори, що розподіляють ваше добриво ідеально по рядках. Ми встановили бункер на візок із механічним підрулюванням, він повторює траєкторію руху трактора та агрегата, що дуже сильно допомагає на розворотах. Ба більше, цей комплекс може бути оснащений не лише одною 6-кубовою бочкою, а двома бочками по 4,5 куба і дозувати високоточно, навіть диференційовано, уже не один вид добрива, а два, – пояснює Костянтин Хоменко, директор компанії «Агротерра».
Застосування цієї комплексної технології вже дало змогу вдвічі знизити норми внесення добрив на полях ТОВ «Агрофірма-Надія», як порівняти зі сусідами: із 400 кг/га під кукурудзу до 200 кг/га. За нинішніх високих цін на міндобрива та низьких – на зерно, це, так би мовити, не жарти! До того ж – це локальне внесення добрив – прямо у зону розвитку кореневої системи рослин, а отже, його ефективність апріорі буде вищою.

Gigantські масштаби
Важливо, що на полях ТОВ «Агрофірма-Надія» компанія «Агротерра» не просто продемонструвала унікальні можливості 16-рядного агрегата DAWN Pluribus Lite Strip-till у поєднанні зі системою точного дозування добрив Montag, а й зробила це рішення максимально практичним, встановивши його на базі системоносія LEMKEN Gigant 10. До речі, вперше у Європі – аналогів такого підходу просто не існує. Це забезпечило цілу низку переваг, починаючи від зручності та універсальності агрегатування ґрунтообробного знаряддя із різними ємностями для добрив, і закінчуючи можливістю скласти весь комплекс до 3-метрової транспортної ширини.
– Gigant 10 – це носій, розроблений німецькою компанією LEMKEN, призначений для роботи зі широкозахватними агрегатами. З лінійки LEMKEN на цей системоносій можна навішувати 5 агрегатів: два типи дискових борін – Rubin та Geliodor, агрегати для передпосівного обробітку ґрунту – System-Kompaktor і Korund, а також стерньовий культиватор Kristall. Ми додали до цього портфоліо ще одну одиницю, яку він може на собі нести – це Pluribus, агрегат від американської компанії DAWN Equipment, – розповідає Костянтин Хоменко.
Основна перевага носія Gigant 10 – у складеному положенні він дає змогу досягти дозволеної транспортної ширини, тобто, складаючись, цей агрегат шириною понад 12 м стає триметровим.
Продуктивності 16-рядного агрегата DAWN Pluribus Lite Strip-till більш ніж достатньо для потреб господарства.
– Реальна робоча швидкість – від 16 до 20 км/год. За годину обробляємо в середньому 19 гектарів. Гадаю, що без особливих зусиль ми можемо зробити в разі потреби до 200 гектарів за світловий день. До того ж тут не потрібно надпотужного трактора – на кожну секцію необхідно лише 15-25 к.с. потужності рушія. Що приємно, це позитивно відображається і на витраті пального, – розповідає Олександр Затишний,керівник ТОВ «Агрофірма-Надія».

5,3 літра на гектар
Саме так – у це складно повірити, але реальна витрата пального 500-сильного трактора із 16-рядним DAWN Pluribus Lite Strip-till та системою точного дозування добрив Montag на полях господарства становила всього лише… 5,3 л/га! Це сучасні технології, котрі стали результатом багаторічної праці американської компанії Dawn Equipment, зокрема, її керівника та головного інженера Джо Базета. В Україні агрегати DAWN Pluribus працюють уже не перший, і не другий рік. Стандартна витрата пального за їх використання не перевищує 6 л/га. Йдеться про одночасне розгортання решток, нарізання смуг під мінімальне заглиблення робочих органів сівалки та внесення гранульованих добрив – усе за один прохід.
Для порівняння порахуємо витрати пального за традиційного обробітку ґрунту. Оранка – від 16 до 24 л/га; дискування/культивація – 10-16 л/га; передпосівний обробіток – 5-10 л/га. Всього – від 31 до 50 л/га. За умови застосування 16-рядного DAWN Pluribus Lite Strip-till із бункером для добрив, витрати пального будуть у середньому нижчими в 5-8 разів! Це – не беручи до уваги амортизації та ремонту трьох задіяних агрегатів і потрійних витрат на оплату праці.

NB: DAWN Pluribus Lite Strip-till забезпечує гарантовано якісний обробіток ґрунту на швидкості 20 км/год з одночасним внесенням різних видів добрив системою точного дозування Montag із мінімальними затратами пального та часу.
Це майже фантастика, але ця «фантастика» успішно працює на полях у різних регіонах України вже кілька років поспіль. Компанія «Агротерра» разом зі своїми американськими партнерами не збирається зупинятися на досягнутому, постійно вдосконалюючи цю технологію. На черзі – підкорення рубежу в 400 гектарів за добу із використанням 16-рядного DAWN Pluribus Lite Strip-till!
Руслан ХОМЕНКО
Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram