Після узгодження позицій на ринку зерна на 2018/2019 МР між Мінагрополітики, Українською зерновою асоціацією та представниками вітчизняних виробників хліба, визначено, що попит внутрішнього ринку на продовольчу пшеницю в обсязі 4,5 млн тонн буде задоволений з «запасом міцності» у 11% (5 млн тонн).

Григорій Кукуруза, економіст IMF Group Ukraine Фото із Facebook-сторінки Г. Кукурузи

— Попередньо затверджені обсяги експорту пшениці становлять 16 млн тонн — порівну продовольчих класів та фуражу. Як показує восьмирічний досвід, немає причин вважати, що зернотрейдери можуть порушити домовленості. Тому, що порушення компромісних обмежень у вигляді Меморандуму — загрожує прямими експортними квотами. Тому, з точки зору забезпечення сировиною — ризик подорожчання борошна і хліба на внутрішньому ринку можна вважати попередженим, — проаналізував Григорій Кукуруза, економіст IMF Group Ukraine, на своїй сторінці у Facebook.


Зі слів економіста, якщо рівень цін на хлібопродукти в основному хвилює тільки вразливі класи населення, то курс гривні досі залишається головним індикатором стабільності в Україні.

— Нагадаю, в 2017-му році наша країна експортувала 17,3 млн тонн пшениці на суму в $ 2,8 млрд. У загальному експорті — це 6,4%. Але незважаючи на можливе зниження фізичних обсягів експорту в 2018/19 МР, зменшення валютних надходжень очікувати не варто. Україна — не виняток з правил: погіршення погодних умов і відповідне скорочення врожаю супроводжували не тільки нас, а й весь глобальний ринок. Так, буквально нещодавно — 5 липня FAO погіршив свій прогноз щодо загального врожаю пшениці з 754,1 до 736,1 млн тонн (-2,4%). У минулому році всесвітній урожай пшениці становив 757,2 млн тонн, — зазначив Григорій Кукуруза, економіст IMF Group Ukraine.


Зменшення врожайності через негативні погодні умови вже відбилося на котуванні пшениці на світових ринках. Порівняно з минулим роком ф’ючерси CME на пшеницю з поставкою у вересні вже торгуються в середньому на 8,8% дорожче. Українським трейдерам вдалося підняти ціни на пшеницю ще вище. Як свідчать дані торгового балансу, в травні митна вартість однієї тонни експортованих зернових була на 12,1% вище ніж у відповідному періоді минулого року.

— Тому, попри побоювання, українському АПК, всупереч погодних умов, вдасться як забезпечити внутрішній ринок достатньою кількістю зерна, так і не стати додатковим фактором осіннього тиску на курс, — підсумовує економіст.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram