Використання ад’ювантів при застосуванні післясходових гербіцидів доволі популярне та ефективне. Добре підібраний ад’ювант гарантує роботу агрохімікатів на високому рівні навіть у різних біологічних, кліматичних і технічних умовах. Їх ефективність визначається збереженням якнайбільшої кількості крапель на поверхні розпилення, проникненням активної речовини в рослину і досягненням місця дії. Поліпшення цих процесів відповідним чином підібраним ад’ювантом-пришвидшувачем у разі використання гербіцидів призводить до значного підвищення гербіцидної ефективності, особливо за несприятливих погодних умов. Але не усі додають ад’ювант до грунтових гербіцидів. А варто… 

Ґрунтові гербіциди, аби продемонструвати очікувану ефективність, також повинні досягати місця дії у відповідній кількості, хоча спосіб їх застосування та досягнення ефективності радикально відрізняється і залежить від інших факторів, ніж у разі післясходових гербіцидів. Ґрунтові гербіциди зазвичай вносять у вигляді розпилення на поверхню ґрунту, і тільки деякі з них і тільки в умовах крайньої посухи неглибоко вмішують у ґрунт.



Іноді гербіцид, розпилений на поверхні ґрунту, ретельно покриває його, переважно у формі однорідної плівки. Таке покриття збільшує ймовірність контакту між ймовірними бур’янами і активною речовиною гербіциду. Це важливо, але в цілому недостатньо. Для ефективної дії ґрунтових гербіцидів важливо також, щоб значна частина активної речовини досягла невеликої глибини в ґрунті і перебувала в зоні проростання бур’янів. З цієї зони (0-5 см) проростає більшість насіннєвих бур’янів і лише деякі можуть проростати з глибших шарів. У зоні проростання гербіцид може діяти безпосередньо на бур’яни, потрапляючи до них вже під час набухання насіння першої стадії проростання або на пророслих бур’янах і навіть нових, які виростають на ембріональному корінні та інші підземних частинах.

Ключову роль на потрапляння гербіциду з поверхні ґрунту на насіння бур’янів, а потім його ураження має вода. Її відсутність або недостатня кількість в шарі ґрунту, з якого потенційно можуть проростати самі бур’яни, є найпоширенішою причиною поганої активності ґрунтових гербіцидів.

На ґрунтах, де поверхня сильно висушена через відсутність опадів і механічного культивування, деякі бур’яни проростають із глибоких шарів і благополучно долають шар, в якому є гербіцид, але який не активувався водою. Його подальша активація опадами більше не має ніякого значення, оскільки бур’яни вже проросли і вкоренилися.

З іншого боку, надмірна кількість опадів, яка пройде після застосування ґрунтових гербіцидів, також позначиться негативно, оскільки вони можуть призвести до вимивання гербіциду з поверхні ґрунту і зони проростання бур’янів до глибоких прошарків. Це особливо небезпечно для легких ґрунтів, і може привести до зменшення або навіть відсутності гербіцидної дії. Крім того, переміщений гербіцид може поглинатися глибоким корінням культури, що створює небезпеку фітотоксичності. Прикладом такого впливу може бути багаторазове пошкодження зимового олійного ріпаку в осінній сезон за рахунок використання кломазону, що проявляється в характерному відбілюванні листя і періодичному інгібуванні росту рослин. Хоча ці ушкодження є тимчасовими, слід пам’ятати, що іноді навіть короткочасне пригнічення росту рослин восени може призвести до їх вразливості до несприятливих зимових умов, а часом призводить навіть до забруднення ґрунтових вод.

При цьому на дію гербіциду може впливати не тільки відсутність вологи, а й органічний склад грунту. Що більше фрагментація мінеральних часток в ґрунті і вміст органічних речовин, та що нижчий вміст вологи, тим сильніше гербіциди зв’язані з нею і тим менша доступність бур’янам. Особливо висока сорбаційна здатність спостерігається в багатих гумусом ґрунтах, а також в суглинних і глинистих.

З огляду на той факт, що ґрунтові гербіциди порівняно часто використовуються для захисту сільськогосподарських культур від бур’янів, актуальним є підбір ад’ювантів дл них їхньої дії, особливо в украй несприятливих погодних умовах. Сполуки ад’ювантів здатні покривати поверхню ґрунту шляхом розпилення рідини у вигляді однієї плівки, для точного проникнення у навіть сухий шар ґрунту і проникнення активної речовини на глибину близько 5 см.



Також ад’ювант у значній мірі перешкоджає подальшому переміщенню гербіциду, особливо при надмірній кількості опадів, в кореневу зону сільськогосподарських культур і далі в ґрунтові води. З одного боку, це сприяє поліпшенню гербіцидної ефективності ґрунтових препаратів і стабілізації їх роботи в широкому діапазоні вологості ґрунту, а з іншого зменшує їх фітотоксичність щодо культур і зменшує забруднення навколишнього середовища.

Ад’юванти, безумовно, не замінять воду, необхідну для збору і активації використовуваних активних речовин. Однак, як показують дослідження, навіть із його мінімальним вмістом на поверхні ґрунту та в зоні проростання і появи бур’янів можуть сприяти проникненню гербіциду в ґрунт.

Підготувала Ірина Шевчук

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram