За умови недотримання  правил застосування пестицидів дуже часто фіксуються масові отруєння бджолиних родин та інших корисних комах, які є запилювачами цих культур. Дотримання простих правил та прояв взаємоповаги між людьми дозволить уникнути непорозумінь та є гарантом плідної співпраці сільгоспвиробників та пасічників. Аграрне виробництво та бджільництво залежні одне від одного. Бджоли дають не лише мед чи пилок, але й збільшують врожайність сільгоспкультур на 30-40 %, запилюючи їх.  Водночас пасічники матимуть кращий медозбір, якщо поля захищені від шкідників.

Правила для аграріїв:

1. Не пізніше ніж за три доби до обробки полів на відстані до 10 км попередити власників пасік, органи місцевого самоврядування, ТГ, районні чи селищні ради про оброблювальні площі.

2. Повідомити дату обробки, територію і культури, що будуть оброблятися, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату, а також вказівку щодо часу ізоляції бджіл.

3. Розмістити оголошення в людних місцях у найближчих населених пунктах, вказавши компанію, культуру, назву препарату, час ізоляції бджіл та контактну особу.

4. Під час цвітіння плодово-ягідних рослин, ріпаку, гірчиці та інших медоносних культур не можна проводити обробку засобами захисту рослин, інакше квіти можуть отримати опік, а бджоли й інші корисні комахи-обпилювачі загинути. Обробку потрібно проводити під час фази бутонізації до цвітіння.

5. При авіаційному методі застосування ЗЗР і агрохімікатів сповістити про необхідність вивозу пасік до іншого місця медозбору на відстань понад 5 км від місця проведення авіаційних обробок  до 5 діб. Не застосовувати авіаційні обробки пестицидами усіх груп токсичності з метою боротьби зі шкідниками й хворобами сільськогосподарських культур та інших угідь, що розташовані ближче 5 км від місць постійного перебування медоносних пасік.

6. Обробки сільськогосподарських культур повинні здійснюватися винятково засобами захисту рослин, що дозволені до використання в Україні, згідно з «Переліком пестицидів і агрохімікатів дозволених для використання в Україні”. Асортимент пестицидів, засоби, сфера застосування, норми, кратність обробок повинні відповідати регламентам застосування пестицидів.

7. Обробку нектароносів проводити у період відсутності льоту бджіл у ранкові та вечірні години. Допускається проведення їх в денний час в похмуру прохолодну погоду, коли бджоли не вилітають із вулика. На межах ділянок оброблених пестицидами, повинні бути встановлені знаки безпеки.

8. Працівники, які працюють з ЗЗР й агрохімікатами, повинні пройти медичний огляд і мати допуск і посвідчення до робіт з пестицидами й агрохімікатами.

NB: Терміни ізоляції бджолиних сімей залежать від ступеня токсичності та періоду збереження активності пестицидів на рослинах. Обробляють посіви переважно препаратами другого та третього класу небезпеки. Так, при обробці пестицидами 2 класу небезпечності (Фастак, Карате Зеон, Нурел Д, Бі-58), обмеження льоту бджіл становить близько 3-4 діб, а третього класу (Моспілан, Матч, більшість фунгіцидів, гербіцидів, біопрепарати) – 1-2 доби. Терміни ізоляції збільшуються на 1-2 дні при зниженні температури та підвищенні вологості повітря.

Для запобігання занесенню в вулик квіткового пилку, зібраного з оброблених пестицидами рослин, рекомендується використовувати пилковловлювачі. Відбір пилку не порушує льотну активність бджіл, але разом з тим попереджає їх отруєння. У зонах частих обробок рослин, пилковловлювачами можна користуватися постійно.

До перевезення пасік вдаються у випадках використання отрути з тривалим терміном дії або за відсутності на пасіці необхідного обладнання для ізоляції бджіл. Бджіл вивозять на відстань не менше 5-7 км від пасіки.

Правила для пасічників:

1. Власники пасік повинні обов’язково зареєструватись у сільській раді, на території якої вони знаходяться і своєчасно інформувати сільські ради, сусідні господарства про місця перебування своїх пасік на стаціонарі й при кочівлі.

2. Власникам пасік (незалежно від форми власності) провести реєстрацію пасік у районному (міському) управлінні Держпродспоживслужби та отримати ветеринарно-санітарний паспорт.

3. Після одержання повідомлення про майбутню хімічну обробку, пасічник повинен до її початку вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженнями при застосуванні конкретних пестицидів.

4. Пасічники мають повідомити власника або користувача земельної ділянки  у разі перевезення пасіки до медоносних угідь.

5. Перед перевезенням бджолосімей на медозбір та запилення сільськогосподарських культур по території адміністративного району або за межі області власнику пасіки необхідно отримати в районному (міському) управлінні Держпродспоживслужби ветеринарне свідоцтво за формою №1.

Порушення законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність передбачену ст.21 Закону України “Про захист рослин”, ст. 38 Закону України “Про бджільництво” та Кодексу України про адміністративні правопорушення.

За матеріалами ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram