Парадоксально, але цибуля і часник, які корисні людям своїми антибактеріальними, антиоксидантними, противірусними та імунозміцнювальними властивостями, практично щодня піддаються атаці різноманітних хвороб та шкідників. На етапі проростання, дозрівання, активного наростання, формування і, навіть, під час зберігання культури вразливі до грибків, бактерій, вірусів та шкідників. Ми зібрали найпоширеніші з них в один список та поговорили з фахівцями про те, як ефективно з ними боротися та захистити рослини від них.

Грибкові хвороби цибулі і часника

Пероноспороз або “несправжня борошниста роса це одне з тих захворювань, через які і виникло правило про сівозміну, адже основними джерелами зараження хворобою є насіння, рослинні залишки та ґрунт. Це грибкова хвороба, збудником якої є гриб Peronospora destructor Casp. Найкращі умови для його розвитку вологий ґрунт з температурою +13…+25°C. Також пероноспороз може розвиватися при частих температурних перепадах.

Грибок може вражати усі цибулеві: часник, цибулю, цибулю-шалот, цибулю-батун, цибулю-порей та інші. Превентивним заходом захисту від хвороби є сівозміна: не варто садити цибулю після цибулі чи часнику і навпаки повертати цибулеву культуру на ділянку можна не раніше, як через 4 роки.

Фузаріозна гниль потрапляє у цибулю та часник через так звані ворота механічні травмування, наприклад, під час культивації чи після ураження кліщем. Рослина з фузаріозною гниллю має зів’яле нижнє листя, а травмований корінь згодом відпадає. Щоб захистити урожай від фузаріозної гнилі слід контролювати усі пошкодження і не закладати на зберігання пошкоджені цибулини.

Біла гниль або склеротиніоз часто проявляється вже у сховищі, але рослина заражається нею в ґрунті. Хворобу викликає грибок Sclerotinia sclerotiorum.

Фомоз або рожева гниль передається рослинам від попередника, часто – від буряка та моркви. Окрім гнилі рожевого кольору на денцях цибулі або часнику її ознаками є порозовілі корінці, які з часом відпадають. Листя цей вид гнилі не уражує. Зараження часто відбувається вже наприкінці сезону, на пересушених ґрунтах.

NB: Експертка Зіновія Єлінська рекомендує не садити часник і цибулю на полі, ураженому фомозом, хоча б 5 років.

Низька культура виробництва без сівозміни провокує також появу сірої шийкової гнилі. Вона потрапляє на ділянку з рослинними рештками та зберігається у ґрунті до 3 років. Розвивається сіра шийкова гниль при температурі від +2°C до +35°C та за умов вологості вищої 90%. Також хворобу провокує високий рівень азотних добрив.

Чорна пліснява або ж аспергільоз виникає внаслідок діяльності грибів, які беруть участь в утворенні гумусу. Загалом вони корисні для родючості, але деякі з них є патогенами для цибулі і часника. Часто чорна пліснява з’являється на цибулевих вже у сховищі, якщо урожай був недостатньо висушений перед закладанням на зберігання. Якщо є вірогідність зараження, то цибулю і часник слід зберігати при температурі 0°C…+1°C та вологості 65% в таких умовах чорна пліснява не розвивається.

Бактеріози та вірусні захворювання

Сприятлива температура для розвитку бактеріальних хвороб цибулі та часнику +20°C…+30°C, однак при зберіганні бактеріальне зараження може почати розвиватися вже при +3°C. Щоб попередити останнє варто зберігати плоди при температурі 0°C…+1°C. У рослину бактерії потрапляють через рани, травми, сонячні опіки, а також їх можуть заносити комахи.

М’яка бактеріальна гниль починає вражати плоди ще до збору урожаю, адже вона розповсюджується в полі, особливо, під час сильних дощів.

Бактеріальна гниль внутрішньої луски також часто з’являється в полі через рясні дощі і високу температуру. Хворобі сприяє підвищена волога, переливи, заливи і накопичена роса. Така гниль може  переноситися з місця на місце через знаряддя обробітку. Найвищі шанси заразитися мають молоді плоди. При зберіганні хвороба прогресує дуже повільно, але може розвиватися у сховищі до 3 місяців і заражати сусідні цибулини.

Вірусні хвороби теж часто вражають рослини. Найпоширенішими вірусними захворюваннями цибулі і часнику є мозаїка і жовта карликовість.

— Усі вірусні хвороби розносять шкідники, тому найефективніша боротьба з ними – це боротьба зі шкідниками. Якщо не контролювати комах, то ймовірність вірусного зараження цибулевих культур дуже висока, — зазначила Зіновія Єлінська, агроном-консультант.

Шкідники та ефективна боротьба з ними

Найефективніша боротьба зі шкідником це вчасна боротьба зі шкідником. Знешкоджувати шкідливих комах варто на ранніх стадіях, коли вони тільки починають літати, а не вже коли відкладають личинки в рослині. Для цього важливо знати фенологію найпоширеніших шкідників.

Серед мух є 4 найшкідливіші для цибулі і часнику: цибулева та часникова мухи, мінер і дзюрчалка.

Цибулева муха вилітає в середині квітня, коли середньодобова температура ґрунту не опускається нижче +5°C. Через 5-7 днів відкладає яйця, відтак ІІ-ге покоління активізується на початку липня. Тривалість льоту цього шкідника 30-40 днів. Індикатором того, що прийшов час боротися з ним є цвітіння бузку, кульбаби та вишні.

Дзюрчалка відновлює розвиток навесні, коли середньодобова температура ґрунту на глибині 5 см становить +7…+8°C. Літати перше покоління цієї мухи починає в кінці травня – на початку червня, друге покоління – з початку липня.

Мінер з’являється у І-ІІ декаді травня і літає орієнтовно 2 тижні. Самці цієї мухи живуть лише 1-3 дні, а самки до трьох тижнів.

Часникова муха є найранішою і через це особливо небезпечною. Доросла запліднена комаха зимує під залишками рослин, комочками землі та під корою дерев. Облітає часникові насадження в березні на початку квітня. Особливо активна, коли температура підвищується до +10°C, а часник встигає сформувати 1-2 листки відкладає в кожну рослину по одному яйцю. З яєць формуються білуваті личинки орієнтовно 12-міліметровою довжиною, які вгризаються в листок, виїдають його внутрішню частину, утворюючи “коридор” вниз. Пошкоджений листок швидко скручується у спіраль і відмирає. Нове покоління дорослої часникової мухи з’являється у травні-червні.

Цей шкідник формує одне покоління на рік, тому шкодить тільки озимому часнику, адже в момент, коли муха відкладає яйця, ярий ще не випускає зелених пагонів. Зазначимо, що під час дощової погоди, пошкоджені часниковою мухою рослини, часто починають додатково хворіти мокрою гниллю.

Серед жуків поширеним шкідником цибулі і часнику є прихованохоботник. “Видобути” його личинку дуже складно, тому боротись з ним варто до відкладання яєць. За сезон цей жук формує одну генерацію: фаза яйця-личинки триває 5-16 днів; личинки-лялечки – 15-20 днів; орієнтовно в кінці червня формується лялечка-імаго. З зимівлі імаго виходить в кінці квітня – на початку травня – якраз тоді і варто обробляти насадження від прихованохоботника.

В цей же період виходить з зимівлі цибулева міль. Незважаючи на назву, комаха є небезпечним шкідником і для цибулі, і для часнику. За сезон цибулева міль може сформувати навіть 3 генерації.

Наприкінці вегетації з’являється цибулевий кліщ, який вражає денця рослини. Найбільша небезпека в тому, що боротися з кліщем пізно, коли цибулину він вже пошкодив після цього культура стає вразливою до усіх патогенів. До того ж, кліщ живе і “працює” у ґрунті, тому помітити його та шкоду від нього дуже складно, кожне нове його покоління розвивається впродовж 10-30 діб, а різні стадії розвитку проходять паралельно.

Найбільш ефективним методом проти цибулевого кліща є попередження його активності. Зіновія Єлінська радить контролювати шкідника препаратами на основі біфентрину, вносячи 1 л таких на гектар через крапельну систему. Біфентрин, до того ж, відлякує інших шкідників з ґрунту і не накопичується у цибулині.

У фазі ембріону цибулевий кліщ розвивається 4-11 діб, залежно від температури ґрунту. Його личинка розвивається від 2 до 22 діб при температурі +15…+25°C та вологості 80-100%. Коли вологість нижча 60% – розвиток личинки зупиняється і жук формує гіпопус – стійку форму, при якій шкідник може існувати дуже довго без харчування. Гіпопус, до того ж, стійкий до хімічних препаратів.

Тютюновий трипс ще один поширений жук-шкідник української цибулі та часнику. Він починає розвиватися вже при +9°C і, як і у випадку з попереднім шкідником, одночасно можна спостерігати різні фази його розвитку. За сприятливих умов цикл від яйця до імаго 50 днів. Найсприятливіша температура для вильоту 25-27°C. Трипс не любить надто високих температур та вологості – у ці періоди він найвразливіший, тому боротьба з ним найефективніша.

Зіновія Єлінська розповіла:

— У своїй практиці я маю досвід експериментальних спроб визначення найоптимальнішого часу обробки поля від тютюнового трипсу. Працюючи у різний період, помітили, що найефективнішою є обробка насаджень вночі — з першої до третьої години. Тоді вологість ґрунту найвища і шкідник підіймається. Ефективно також додавати до розчину поверхнево-активні речовини, які проводять препарат в пазухи рослини. Також, з практичного досвіду, раджу у суміш додавати цукор — так жук краще її споживає — приблизно пів кілограма цукру на гектар.

Тютюновий трипс може жити у цибулині і під час зберігання. Якщо є підставити хвилюватися через це варто проводити теплову обробку урожаю, піддаючи цибулини впливу розігрітого до 40°C повітря при такій температурі шкідник гине.

Викривлення та вростання одного листка в інший це симптоми діяльності стеблевої нематоди. З цим шкідником складно боротися, особливо на великому полі. Нематодів видно тільки під мікроскопом, паразитують вони лише на живій тканині, проникаючи в стебла, листя і цибулини. Ці шкідники викликають як первинні втрати цибулі і часнику, тобто в полі, так і втрати під час зберігання.

Весь цикл розвитку нематоди протікає в тканинах рослини-господаря, тому найчастіше джерелом зараження є посадковий матеріал. За вегетаційний період розвивається 4-6 поколінь з інтервалом 3-5 тижнів, залежно від температури. Зимує нематода в цибулинах і сухих лусочках, а також у ґрунті, адже може жити до 18 місяців без рослини-господаря. Розмноженню шкідника сприяє дощова погода і підвищена вологість. Під час зберігання нематоди переповзають з уражених цибулин на здорові.

На сьогодні найоптимальнішою боротьбою з нематодами є біологічні методи. Зіновія Єлінська радить використовувати біологічний препарат Нематофагін на основі хижого гриба, який харчується нематодами. Серед інших методів: сівозміна з невразливими до нематод попередниками; протибур’янна обробка ділянки перед посівом часнику чи цибулі, адже деякі види бур’янів переносять нематоди; висів сидератів, зокрема олійної редьки та білої гірчиці. Превентивними заходами такоє є періодичне видалення пошкоджених рослин під час зберігання, постійний контроль за рослиною впродовж всього циклу вирощування та окреме зберігання посадкового матеріалу від загального урожаю.

Сьогодні ринок пропонує великий спектр лікувальних, профілактичних, зміцнювальних, інсектицидних препаратів для часнику та цибулі. Однозначно застосовувати їх потрібно інакше виростити якісний урожай та заробити на ньому неможливо. Однак точно не варто, боячись усіх перелічених хвороб і шкідників, застосовувати препарати інтуїтивно, хаотично, не розуміючи принципу дії кожного з них, адже успішне вирощування цибулі і часнику залежить від правильної технології.

Підготувала Наталя Кузьо

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram