В Європі багато говорять про сільське господарство 4.0, елементами якого є картографування полів у поєднанні з точним підживленням, посівом та обприскуванням залежно від потреб даного місця. Звичайно, тракторами в полі керують, використовуючи паралельну їзду. Тим часом у Канаді вже доступний автономний робот, який може виконувати низку польових робіт, спробуємо його розглянути детальніше.

Концепція автономної платформи, яка може самостійно пересуватися та виконувати польові роботи на фермах, була створена у 2014 році. Її засновником та творцем був Норберт Божо фермер та власник Seed Master. У 2020 році Raven Precision стала власником бренду DOT.

Перший прототип машини був створений в 2017 році, а в 2019 році розпочався офіційний продаж платформи DOT.

NB: “Dot” це U-подібна платформа, яка не має кабіни і виглядає як транспортний засіб із науково-фантастичних фільмів.

Ця машина живиться від дизельного двигуна Cummins QSB4.5 Tier 4F потужністю 4,5 літра та 173 к.с. DOT працює на чотирьох колесах, розміром 500/70R24. Колеса встановлені на вимикачах. Вони управляються гідравлічно, щоб машина могла рухатися вперед як ширшою, так і вужчою стороною. Платформа DOT відкрита для співпраці з обладнанням будь-якого виробника за умови, що вона вбудована в систему DOT. Зв’язок між машиною та людиною може здійснюватися за допомогою пульта дистанційного керування або за допомогою планшета, в якому фермер повинен затвердити маршрут, яким буде рухатися машина в полі. Важливо перед роботою зафіксувати усі перешкоди, наявні на полі. DOT оснащений низкою функцій безпеки: це і камери, і радари, що контролюють область навколо машини, і засобами механічної безпеки. Після виявлення непередбачених проблем платформа зупиняється та інформує оператора про ситуацію. Чи буде це майбутнє сільського господарства побачимо. Поки невідомо, коли машина буде доступна в Європі.

Сівалка
Сівалка для проєкту DOT була розроблена Seed Master. Сівалка має ширину 9 м і має два бункери на 2000 л. Сівалка може висівати два види насіння або насіння з одночасним посівом добрив. Це механічна сівалка з пневматичним транспортуванням посівних матеріалів. Вона обладнана зубчастим сошником із прес-колесом для прямого посіву.

Розкидач
Одним із пристроїв, який можна встановити на DOT, є розкидач вапна та добрив. Це продукт канадської компанії New Leader, виготовлений з кислотостійкої сталі, а його ємність місткістю 8 м3. Розкидач підтримує 16 секцій. Існує також версія з подвійним бункером, що дозволяє одночасно висівати два сипучі матеріали. Звичайно, доступний варіант змінної дози.

Обприскувач
Обприскувач, встановлений на платформі DOT, виробництва компанії Pattison, має 6000-літровий бак з кислотостійкої сталі. Доступні дві алюмінієві планки шириною 36 або 40 м. Кожна форсунка управляється індивідуально за допомогою GPS. Також можна змінювати дозування продуктів, наприклад, залежно від ґрунтових карт.

Керування
Невід’ємною частиною машини є пульт дистанційного керування, за допомогою якого ви можете керувати машиною під час маневрування або при завантаженні насіння. Перед виходом у поле необхідно ретельно спланувати маршрут, по якому рухатиметься машина, та встановити параметри висіву. Це необхідно, оскільки машина сама не приймає жодних рішень, і після наїзду на перешкоду зупиняється і надсилає повідомлення з проханням про допомогу у вирішенні проблеми.

Робота в групах
У Канаді стандартними є сівалки шириною 27 м. Seedotrun може експлуатувати сівалку шириною 9 м. Однією з функцій машини є можливість одночасно працювати в групі з декількох машин, що працюють одночасно на одному полі або на різних полях. Перевагою цього рішення є безперебійна робота у разі виходу з ладу одного з блоків.

Обслуговування
Попри те, що DOT є автономною машиною, вона потребує обслуговування, як будь-яка традиційна машина. Йдеться про такі повсякденні заходи, як, наприклад, продувка повітряних фільтрів, заправка або наповнення резервуарів сівалки зерном та добривами.

Активним користувачем DOT є канадський фермер Дастін Бернс, який є співвласником сімейного фермерського господарства площею понад 8000 гектарів, розташованого неподалік від міста Кандагар у Саскачевані, Канада. Як стандарт, у господарстві використовується 3 сівалки, кожна шириною 27 м. Два роки він також працює з автономною сівалкою DOT Seed Master шириною 9 м. Як наголосив Бернс, сівалка повинна спланувати весь свій маршрут. Перед цим також необхідно врахувати всі перешкоди, які можуть виникнути на полі, та визначити, де слід робити колії. Машина не приймає власних рішень, вона зупиняється, коли натрапляє на перешкоду.

Безперечною перевагою машини, додає Бернс, є той факт, що фермер може зосередитися на перевірці якості сівби, не зупиняючи її. Автономна сівалка також потребує обслуговування людьми, лише обсяг робіт, які виконує механізатор, зовсім інший. На цьому етапі вартість придбання трьох таких сівалок дорівнює в Канаді придбанню трактора та класичної сівалки однакової ширини. Фермер також зізнається, що при повному автономному посіві він міг би проводити менше часу в полі.

Валентина Кравець, за матеріалами Farmer.pl

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram