На сьогодні у всьому світі спостерігається підвищений інтерес до біологічних препаратів для сільського господарства. Щоцікаво, у розвинених країнах питання біологізації набирає все більшої популярності. Про це свідчать світові обсяги виробництва препаратів на основі азотфіксуючих бактерій — більше 60 млн гектарних порцій. У той же час в Україні тільки до 40% насіння бобових культур інокулюють бульбочковими бактеріями. Однак, з кожним роком мікробні препарати набувають все більшої популярності. На нашому ринку успішно працюють українські виробники біопрепаратів для сої. У чому  ефективність бактеріальних препаратів? На що варто звертати увагу під час інокуляції та які новинки вийшли на ринку України? Про це ми розпитали Павла Маменка, кандидат біологічних наук, керівник відділу R&D Торгового Дому «Ензим-Агро».
Павло Маменко
Розкажіть про препарати, які Ви пропонуєте?

— Компанія «Ензим-Агро» має більш, ніж тридцятирічний досвід з виробництва мікробних препаратів. Це і продукти для тваринництва (силосні закваски, пробіотики), харчової промисловості (ферментні препарати), фармакології (пробіотики, імуномодулятори), хімічної промисловості (деструктори ксенобіотиків). Продукція для рослинництва має широку лінійку, яка включає мікробні препарати для живлення і захисту рослин, регулятори росту та антистресанти.

Чи маєте цього року новинки у портфоліо для інокуляції сої?

— Для інокуляції насіння сої основним препаратом є Біомаг-Соя® на основі комплексу штамів-симбіонтів Bradyrhizobium japonicum, що забезпечують рослини сполуками азоту. Це найбільш розповсюджений тип препаратів і саме їх називають інокулянтами.

NB: До речі, у цьому році впроваджено інноваційну американську технологію ферментації мікроорганізмів, що дозволило на 30% знизити норму використання інокулянту, підвищити його ефективність за несприятливих умов довкілля та забезпечити краще виживання бактерій на насінні, що збільшує інтервал між обробкою і посівом. 

Отримані за технологією американської компанії IMBT препарати уже пройшли цикл трирічних випробувань у більше, ніж 60 господарствах по всій території України та забезпечували ефективність на рівні кращих світових аналогів.  Препарати випускаються як у рідкій формі, так і на основі стерильного торфу.

Ще одним, уже добре відомим в Україні, продуктом є біологічний фунгіцид ФітоДоктор® на основі Bacillus subtilis, що застосовують разом з інокулянтом. Штам, що є основою препарату, завдяки клітинній селекції  отримав кращі фунгіцидні властивості, а також здатність до хелатування мікроелементів, ефективно забезпечує стимуляцію росту і розвитку рослин. Застосування цього продукту дозволяє повністю виключити з технології обробки насіння сої використання будь-яких регуляторів росту, гуматів, розчинів мікроелементів.  Крім того, препарат забезпечує чудовий захист рослин сої від хвороб і може застосовуватись як окремо, так і у поєднанні з хімічними фунгіцидними протруйниками, що є актуальним у випадках, коли інфекційний фон грунтів є високим або існують сумніви щодо посівного матеріалу.

Ваші рекомендації до застосування?

— Щодо рекомендацій по використанню інокулянтів для сої, то вони є універсальними від усіх виробників цієї біологічної продукції. Зокрема:

Правильний підбір хімічних ЗЗР та інокулянтів для сумісного застосування. Обробка насіння фунгіцидами та інсектицидами може знижувати кількість життєздатних клітин ризобій завдяки прямому контакту клітин з активним інгредієнтом пестициду і/або допоміжними сполуками та розчинниками, тому необхідно чітко дотримуватись рекомендацій виробника біопрепаратів щодо їх застосування. Наприклад, при обробці насіння рекомендованими хімічними пестицидами сумісно з інокулянтами, в першу чергу розводять у воді хімічний препарат, і лише потім додають в нього біологічний, причому термін використання такої бакової суміші не перевищує 3-4 годин.
Можна вносити інокулянт безпосередньо в рядки, що дозволить нівелювати контакт живих бактерій з хімічно протруєним зерном. Проте обробка насіння є більш ефективним та економічно виправданим методом доставки корисних бактерій до цільового об’єкту, адже обробка насіння, як правило, вимагає меншої кількості мікробної біомаси, ніж інші способи застосування. Можна застосовувати комбіновані системи обробки насіння, які передбачають повну або ж часткову заміну хімічних протруйників біологічними препаратами.

Наприклад, заміна хімічного фунгіциду і/або інсектициду на біологічний або ж використання менш токсичних хімічних препаратів у комбінації з біологічним протруйником (інтегрований захист. Інтеграція біологічних і хімічних систем захисту  є надзвичайно перспективною, оскільки це може підвищити надійність захисту рослин в умовах, які не є оптимальними для дії лише хімічного або біологічного агентів. В світі існує особливий інтерес до використання синергії між мікроорганізмами і так званими м’якими хімічними пестицидами, такими як регулятори росту і розмноження комах для досягнення більш швидкої дії.

Інші рекомендації включають використання чистої, не хлорованої води, захист бактерій від ультрафіолету, врахування агротехнічних умов (температури, наявності вологи, рН ґрунту) доступність основних елементів живлення, відсутність надмірної кількості сполук азоту (не більше 20-30 кг/га).

NB: Необхідно не забувати, що майже всі мікроелементи є важкими металами і їх концентрація у баковій суміші буде токсичною для бактерій (особливо кобальт, мідь і молібден). Тому сумісне їх використання при обробці насіння не рекомендоване усіма провідними виробниками інокулянтів.

На Вашу думку, чи варто застосовувати біологічні препарати на сої? Чому?

— Безумовно. За 130 років існування цієї категорії продуктів їх ефективність уже стала аксіомою. По-перше, застосування інокулянтів дозволило практично повністю виключити використання мінеральних азотних добрив в технологіях вирощування бобових культур. По-друге, інокулятнти це не лише фабрика біологічного азоту в ґрунті. Колонізучи коріння, ризобії перешкоджають проникненню патогенів в рослини, що суттєво знижує ризик розвитку хвороб. Ці мікроорганізми продукують біологічно активні речовини, які стимулюють ріст рослин, підвищують їх стійкість до посухи, низьких і високих температур і інших стресів. І ці властивості бактерій є не менш важливими, ніж їх здатність фіксувати азот. По-третє, застосування інокулянтів послаблює тиск бур’янів на культурні рослини завдяки зменшенню кількості легкодоступного азоту в ґрунті для шкідливих рослин. В підсумку, інокулянти не лише підвищують врожайність, а й сприяють зниженню собівартості отриманої продукції, що робить їх використання прибутковою інвестицією.

Чи маєте польові результати, які свідчать про переваги застосування тих, чи інших препаратів?

— Як уже було відзначено, компанія має більш, ніж 30-річний досвід по роботі з мікробними препаратами. Виробництвом біологічних препаратів для рослинництва компанія займається останніх 10 років і цей напрям для компанії є найбільш перспективним і, в першу чергу, через значні досягнення у підвищенні продуктивності основних сільськогосподарських культур.  За результатами багаторічних досліджень, за не­спри­ят­ли­вих по­су­ш­ли­вих умов та на ма­ло­гу­мус­них се­ред­нь­о­кис­лих ґрун­тах інокулянти да­ли мож­ливість до­дат­ко­во зібра­ти від 200 до 400 кг насіння сої з 1 га.

Розмовляла Тетяна Тимошенко

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram