Серед українських фермерів дедалі більшої популярності набуває використання компактних дискових борін для виконання широкого спектру завдань, зокрема, передпосівного обробітку ґрунту з інтенсивним змішуванням пожнивних решток. Переваги конструкції цього типу агрегатів, окрім усього іншого полягають в нижчій тяговій потребі трактора, а отже — економії пального зі збереженням високої швидкості та продуктивності роботи.
Широкий модельний ряд компактних дискових борін AMAZONE CATROS дає змогу підібрати оптимальну специфікацію під конкретні умови роботи клієнта.

У якості прикладу ефективної роботи у цьому сегменті можна навести компактну дискову борону AMAZONE CATROS. Німецькому виробникові вдалося створити не лише оптимальну базову конструкцію моделі, але й запропонувати цілу низку модифікацій CATROS, котрі можуть мати різні робочі органи, тип рами, різний функціонал та призначення. Це дає змогу підібрати найбільш підходящий варіант для кожного господарства із врахуванням умов роботи та конкретних агротехнічних завдань.

Євген Третьяков, генеральний директор ПАОП “Промінь”

— Останні роки ми працювали так, щоб глибше 5 см не заходити в ґрунт. Маємо для цього відповідну техніку — дискові борони Catros. Вони відмінно працюють, щільно перемішуючи ґрунт із пожнивними рештками, — таким відгуком про дискову борону Catros поділився з нами Євген Третьяков, генеральний директор ПАОП “Промінь”, що на Харківщині, у рамках спецпроєкту “І будуть люде…”.— Озиме жито сіємо під Catros. Загалом цими дисковими боронами ми працюємо в один слід. Зібрали кукурудзи, пішов Catros, а за ним — відразу зернова сівалка сіє озимину. Так само й після соняшнику — працюємо Catros в один слід. Це потужна борона, після якої залишається чорна земля. Тому я вважаю, що техніка AMAZONE відпрацьовує на всі 100%.

Компактні дискові борони AMAZONE CATROS можуть ефективно працювати із робочою швидкістю від 10 до 18 км/год. Це універсальні агрегати, спроможні провадити різні види обробітку від поверхневого лущіння стерні на глибину 2-3 см до потужного дискування на глибину 16-20 см, залежно від типу робочих органів. За правильного підходу до використання цієї моделі, агроном отримує високоефективний всесезонний інструмент, що може працювати впродовж усього сезону, виконуючи фактично повний перелік операцій із обробітку ґрунту.

Робочі органи

У конструкції AMAZONE CATROS доступні три основні типи робочих органів:

Диски CATROS+ діаметром 510 мм гладкі, з дрібним та крупним вирізом. Ці типи робочих органів призначені для роботи на глибину від 5 до 14 см.

 

CATROS XL

 

Диски CATROS XL діаметром 610 мм з дрібним вирізом та крупним вирізом. Глибина обробітку від 5 до 16 см.

 

Certos

 

Диски CERTOS діаметром 660 мм з крупним вирізом, розраховані на глибину обробітку від 7 до 20 см.

Робочі органи CATROS+ діаметром 510 мм вирізняються агресивним способом обробітку і точним заглибленням в ґрунт навіть за складних умов. Оптимальним спектром використання цих дисків є обробіток стерні, передпосівна підготовка поля чи заробляння сидератів в ґрунт.

Своєю чергою диски CATROS XL призначені для роботи на полі із великою кількістю пожнивних решток. Вони дають змогу працювати на більшу глибину до 16 см, забезпечуючи однорідне змішування подрібненої соломи із землею. Зокрема, компактні дискові борони із цим типом дисків чудово себе показують при обробітку стерні кукурудзи.

І нарешті потужні 660-міліметрові диски CERTOS використовуються для середньо глибокого та інтенсивного обробітку ґрунту до 20 см. Великий діаметр дисків дає змогу ефективно працювати зі стернею кукурудзи, залишками соняшнику та будь-якими іншими видами пожнивних решток. До того ж, ці робочі органи добре себе показують за умов сухого твердого ґрунту. Цьому сприяє досить значна власна маса дисків.

Також компактні дискові борони AMAZONE CATROS можуть оснащатися спеціальним типом робочих органів дисками з хвилястим профілем XCUTTER для ультра-поверхневого обробітку грунту. Діаметр дисків X-CUTTER становить 480 мм, що оптимально підходить для роботи на глибині від 2 см. Спеціальний хвилястий профіль забезпечує гарантований суцільний обробіток по всій ширині агрегату. Особлива форма X-CUTTER створює повний інтенсивний зріз та інтенсивне змішування пожнивних решток із часточками грунту. Це сприяє пришвидшеній мінералізації органіки.

Диски з хвилястим профілем X-CUTTER для ультра-поверхневого обробітку ґрунту

AMAZONE CATROS із робочими органами X-CUTTER оптимально використовувати для обробітку за умов нестачі вологи в грунті. При цьому її рекомендується використовувати в комбінації із ножовим котком.

Слід відзначити, що в конструкції AMAZONE CATROS кожен диск індивідуально кріпиться на рамі із використанням еластичного гумового демпфера. Це дає змогу ідеально копіювати рельєф грунту, а також знижувати навантаження на стійку та сам робочий орган, що підвищує довговічність конструкції.

Цікаво, що диски в AMAZONE CATROS розташовані під різними кутами передній ряд під кутом 17 градусів, а задній 14 градусів. Таке розташування дозволяє нівелювати ефект бічного зміщення борони і гарантує прямолінійний рух з мінімальними витратами палива.

Така вражаюча розмаїтість доступних робочих органів для AMAZONE CATROS разом із іншими особливостями конструкції зумовила вже згадувану нами широку варіативність модифікацій цього агрегату. Наразі доступні принаймні чотири різновиди CATROS із численними вдосконаленнями.

При цьому модельний ряд AMAZONE CATROS розпочинається від робочої ширини 2,5 м та можливістю агрегатування з тракторами, потужністю від 75 к.с. Тобто, ця компактна дискова борона може використовуватися практично у кожному господарстві, незалежні від розміру оброблюваних площ. Коротко розглянемо їх особливості.

Модифікації

CATROS+ 02-2. Це навісна модель із робочою шириною від 4 до 6 м та складаною рамою. Тут передбачене ручне безступінчасте регулювання в базовому оснащенні та опційне гідравлічне регулювання робочих органів із кабіни трактора. Рекомендована глибина обробітку для цієї моделі перебуває в діапазоні 5-14 см. Важливо, що транспортна ширина цієї та інших модифікацій AMAZONE CATROS не перевищує 3 м.

CATROS+ 02-2TS. Це складана модифікація компактної дискової борони із підйомним шасі. Ці борони також пропонуються із робочою шириною 4, 5 і 6 м, а їх особливістю є шасі, що піднімається, навіть за невисокої потужності трактора. Агрегат вирізняється надзвичайною плавністю ходу завдяки тому, що шасі із причіпним дишлом можна повністю під час роботи підняти над рамою. Додатково плавності ходу сприяє серійна система гасіння коливань.

CATROS+ 03. Компактна навісна дискова борона із системою SMART FRAME SYSTEM. Це вдосконалена модель AMAZONE CATROS нового покоління. Налаштування глибини обробітку тут здійснюється вже не котком, а обертанням батареї дисків в цілому. Жорстке з’єднання обох батарей дисків гарантує рівномірне заглиблення усіх робочих органів. Причому регулювання зміщення батарей не потрібне. Конструктивно тут також передбачена модульна система із включенням різних котків, штригельної борони тощо.

Читайте також: «З дисковими боронами Catros ми працюємо в один слід»

Компактна навісна борона CATROS+03 пропонується із робочою шириною 2,5; 3; 3,5 та 4 м. Вона ідеально підходить для швидкого поверхневого обробітку грунту з інтенсивним змішуванням. Рекомендована глибина обробітку перебуває в межах від 5 до 14 см. Можна сказати, що це оптимальна борона початкового рівня для невеликих та середніх господарств.

Довідка. Система Smart Frame System

З системою Smart Frame System AMAZONE пропонує абсолютно нову форму регулювання глибини обробітку для компактних дискових борін. Для налаштування глибини обробітку батареї дисків повертають повністю. Зокрема, для глибокого обробітку диски повертають у напрямку від рами, а для поверхневого обробітку – у напрямку до рами. При цьому основна рама завжди залишається паралельно поверхні ґрунту. До того ж, усі необхідні налаштування здійснюються із кабіни трактора, а сама борона отримує вражаючу плавність ходу.

CATROS+ 03-2TX. До базової комплектації причіпних борін CATROS+ 03-2TX з робочою шириною 7 м, 8 м і 9м входить інтегроване центральне шасі. Воно відрізняється високою плавністю ходу завдяки збалансованому розподілу ваги, а його розташування забезпечує агрегату високу маневреність.

Налаштування глибини обробітку в CATROS+ 03-2TX здійснюється серійно гідравлічно чи опціонально вручну. Безступінчасте регулювання циліндрів сприяє обертанню підвіски дисків, завдяки чому змінюється глибина обробітку. При цьому регулювання опорних коліс при зміні глибини обробітку не потрібне.

CATROS + 12003-2TS. Причіпна дискова борона Catros+ 12003-2TS ідеально підходить для неглибокого та інтенсивного перемішування стерні та ґрунту. Завдяки надзвичайно низькій потребі в тяговій силі, незважаючи на робочу ширину 12 м, можлива надзвичайно висока швидкість у поєднанні з великою продуктивністю. Крім того, він надзвичайно економічний в експлуатації завдяки, можливо, рекордно низькому споживанню палива.

Передня та задня батарея дисків налаштовуються автоматично. Додатково пропонується гідравлічне регулювання глибини обробітку з кабіни. При роботі на особливо твердих ґрунтах, наприклад, на розворотній смузі, є можливість тимчасово зменшити робочу ширину до 7 метрів для покращення проникнення дисків.

Незважаючи на велику робочу ширину 12 м, CATROS + 12003-2TS складається до транспортної ширини 3 м за транспортної висоти 4 м. Великі шини розміром 700/50-26.5 забезпечують оптимальне пересування дорогами.

CATROS XL 03 із жорсткою конструкцією та робочою шириною до 4 м, агрегатується із використанням триточкової навіски. Тут наявне цілковито гідравлічне і гарантоване точне налаштування глибини. У якості робочих органів використовуються 610-міліметрові робочі органи, а також вже згадувані 480-міліметрові диски із хвилястим профілем X-CUTTER. Зручні налаштування дають змогу працювати у більш ощадному режимі витрати пального.  Своєю чергою збільшений діаметр дисків дає змогу працювати на полях із великою кількістю пожнивних решток.

Її більша модифікація CATROS XL ..03-2TS із підйомним шасі передбачає робочу ширину 4, 5 і 6 м. Робоча швидкість борони перебуває в межах 12-18 км/год. Агрегат має підвищену пропускну здатність завдяки індивідуальному кріпленню дисків та відкритій конструкції рами. Такі модифікації слід використовувати передусім на полях зі значною кількістю соломи та жорсткої стерні.

CatrosXL 03-2TX. Причіпна компактна дискова борона CatrosXL 03-2TX з інтегрованим шасі ідеально підходить для ферм із великими об’ємами органічної маси завдяки конструкції відкритої рами та високому кліренсу. Робоча глибина до 16 см не є проблемою завдяки великим зубчастим дискам діаметром 610 мм. Центральна ходова частина забезпечує машині чудову маневреність, гарантуючи безпечне та швидке пересування по дорозі, незважаючи на робочу ширину від 7 до 8 м.

Петро ТЕРЕН, спеціально для gh.in.ua

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram