Енергетична, промислова та екологічна кризи в Китаї суттєво вдарили по галузі виробництва діючих речовин для пестицидів, зокрема і солей гліфосатів. Це призвело до їх дефіциту і, як наслідок, до подорожчання.
На сьогодні маємо ціну на гліфосати в межах 10-13 дол./л, але не факт, що навіть за таку ціну можна буде придбати потрібну кількість.

Що таке гліфосати?

Гербіци­ди гліфо­сат­ної гру­пи – це клас хімічних ре­чо­вин, які є похідни­ми со­ля­ми ізопропіламінної або калійної кислот. Це гербіциди суцільної дії, які застосовують проти однорічних і багаторічних бур’янів на полях, призначених під посів сільськогосподарських культур, для боротьби з бур’янами в посівах генетично модифікованої сої, для знищення забур’яненості на землях не сільськогосподарського призначення.

Особливістю гліфосатів є те, що вони добре засвоюються надземними органами рослин і переміщуються в кореневу систему, що спричиняє загибель рослини.

Гліфосати мають низку переваг:

  • системна дія;
  • швидка інактивація в ґрунті;
  • широкий спектр дії на бур’яни.

Часто аграрії жаліються, що гліфосати не працюють, і єдиним рішенням бачать збільшення їх норми. Але не всі зважають на те, що аби гліфосати були ефективними є певні вимоги, яких потрібно дотримуватися. Часто стикаюся з тим, що агрономи ставляться до внесення гліфосатів, як до простої операції, порушуючи все, що можна.

Підвищення цін має заставити задуматися над більш раціональним і якісним їх застосуванням.

Рекомендації для застосування гліфосатів:

  • рН води має бути в межах 4,5-5. Визначити pH води можна за допомогою звичайного pH-метра або тест-смужок. Якщо рН 7 і вище, гліфосат взагалі не працюватиме. За потреби підкисляти воду спеціальними препаратами або сульфатом амонію.
  • Гліфосати потрібно вносити відразу після приготування робочого розчину, бажано протягом 1 год з часу приготування.
  • Використовувати прилипачі для кращого покриття листкової поверхні.
  • Не використовуйте брудну та каламутну воду із природних водойм або ретельно її фільтруйте та очищайте. Недотримання цієї рекомендації може спричинити повну нейтралізацію діючої речовини гліфосату.
  • З проблемою жорсткості води можна спрацювати на випередження – додати до робочого розчину під час його приготування 1–2% сульфату амонію. Сульфатний аніон зв’язується із катіонами кальцію (та іншими катіонами) і фактично нейтралізує кальцій до його «зустрічі» з молекулою гліфосату, ще й підкислює розчин.
  • Обробку гліфосатами потрібно проводити, коли рослини зелені, молоді, тобто – в активній вегетації. Чим старші бур’яни, тим більше вони стійкі до обробки гербіцидами.
  • Один із найважливіших чинників, який впливає на ефективність гліфосатів – це розмір краплі. Від того, як ви налаштуєте обприскувач, залежить результат внесення. Обприскування потрібно проводити з низьким тиском – до 2,5 кг/см, зі спеціальними форсунками, які мають низьку пропускну здатність для утворення великих крапель – до 300 мікрон.

Ще один спосіб зниження норми гліфосатів – це обстеження своїх полів. Якщо вам потрібно забрати тільки однорічні бур’яни, то норму можна зменшити в 2-3 рази від максимально-рекомендованої. Але якщо є багаторічні бур’яни, то мінімальна норма не спрацює і робота буде проведена надарма. Визначати норму потрібно після детального обстеження поля.

Дотримання цих простих рекомендацій дасть вам змогу ефективніше застосовувати гліфосати в оптимальних нормах саме для ваших потреб.

Чим замінити гліфосати?

У літньо-осінньому сезоні цього року в мене виникла ситуація, що я не змогла поставити гліфосати в декілька господарств. Ми задумалися над питанням: чим все-таки можна замінити гліфосати?

Через три тижні після дискування стерні (попередник озимі зернові), коли відросли молоді бур’яни (було багато падалиці і пирію) ми застосували таку схему: 2-етилгексиловий ефір 2,4-Д + флорасулам + хізалофоп-п-етил.

Застосування цих діючих речовин у комплексі дало нам можливість спрацювати і проти однорічних, і багаторічних дводольних бур’янів, і так само проти однорічних і багаторічних злакових. Ми отримали добрий результат і задоволені роботою цієї бакової суміші.

До того ж, господарства отримали ще й економічну перевагу, тому що вартість застосування гліфосатів була б орієнтовно 30 доларів/га, а наші витрати склали 20 доларів/га.

Також це поєднання діючих речовин не має обмежень щодо сівозміни.

Звичайно, що можна робити компонування і інших діючих речовин, але завжди будьте уважні, щоб забрати саме ваші бур’яни і, щоб не було післядії на наступні культури.

У випадку з генномодифікованою соєю, на яку потрібно застосовувати гліфосати, рекомендація проста – сійте традиційну.

Як бачимо, навіть із складних ситуацій вихід є. Я бажаю, щоб ваші рішення завжди були обдуманими й ефективними.

Агроексперт Галина ДЗЯБ’ЯК

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram