На День поля у ПСП «Хлібороб», що на Рівненщині, з’їхалися господарі, котрі вирощують ріпак. Хтось приїхав подивитися на гібриди DSV, щоб зорієнтуватися, які з них вибрати для вирощування у своїх господарствах, а дехто — порівняти тонкощі технології та якість рослин зі своїми, поспілкуватися з колегами та представниками компанії і отримати більше знань та інформації.

Стійкі, надійні, урожайні

ПСП «Хлібороб» — знане на Рівненщині господарство з добрими традиціями землеробства. Серед усіх культур вирощують і ріпак. Цьогоріч під нього відвели 250 га поля, яке засіяли перевіреним насінням від компанії DSV. Як зауважив заступник директора ПСП «Хлібороб» Ігор Чорноус, за три роки вирощування гібриди німецької компанії DSV дуже сподобалися, тож господарство планує працювати з ними й надалі.

Ігор Чорноус, заступник директора ПСП «Хлібороб» (Здолбунівський р-н, Рівненська обл.)

— Найперше приємно, що ці продукти стійкі до природних катаклізмів та хвороб. Цьогоріч, до прикладу, восени, після висівання гібриду ТЕМПТЕЙШН була сильна злива, на поверхні ґрунту утворилася шкірка. Деякі поля з ріпаками за таких умов нам довелося передискувати, бо насіння не сходило. ТЕМПТЕЙШН же зійшов ідеально. Гібрид зимостійкий, добре витримує нестачу вологи, не розтріскується, гарно розвивається навесні й не вилягає. А що господарю ще треба? А, ще ж важливо, що здоровий, стійкий до хвороб.

На частині площ у «Хліборобі» посіяли ріпак ДОМІНАТОР. Цей – уже після згаданої аграрієм зливи. За ці посіви господарі навіть не переживали, знали з досвіду, що рослини розвиватимуться стабільно. Так воно і сталося. На вид, показує рукою у бік ниви Ігор Чорноус, ріпаки вийшли на славу: стручок, кущення, гілкування — все тішить око господарів — далі покаже комбайн. Та й тут хліборобів не беруть сумніви, адже з власного досвіду знають, що гібриди DSV дають добрі врожаї і водночас мають чудові показники олійності. Недарма їх залюбки сіють в Україні та в країнах Європи, та ще й у різних ґрунтово-кліматичних умовах.

ТЕМПТЕЙШН: лідер за врожайністю

Рік до року не подібний, гомонять між собою фермери. Щоразу добре знаний продукт може виявляти деякі особливості. Приміром, попри те, що Михайло Гринишин, агроном із Рівненщини, упродовж 6 років вирощує гібрид ТЕМПТЕЙШН, приїхав подивитися, як він у сусідів росте та й своїм досвідом поділитися.

Михайло Гринишин, агроном ТОВ «Метагро» (Дубенський р-н, Рівненська обл.)

— Сіємо гібриди DSV найперше тому, що це хороші стабільні продукти. Починали з гібрида ДАЛТОН, сьогодні маємо й новіші: уже кілька років вирощуємо ТЕМПТЕЙШН, а цьогоріч додали до сівозміни й ДОМІНАТОР.

ТЕМПТЕЙШН до вподоби тим, що дає хороший урожай — минулого року він був у нас рекордсменом. Ми сіємо справді багато гібридів різних компаній, як порівняти з усіма іншими, ТЕМПТЕЙШН – номер один.

 

 

Це й не дивно, радіє за партнерів менеджер компанії “ДСВ-Україна” Іван Тимчишин. На його думку, це не виняток, а закономірний результат, адже ТЕМПТЕЙШН, як продукт нового покоління гібридів озимого ріпаку, поєднує у своєму генотипі низку господарсько-цінних ознак із генетичною стійкістю до жовтого вірусу турнепсу (TuYV). Стійкість до вірусу TuYV дає можливість рослині забезпечити повноцінний осінній розвиток розетки листків, накопичити достатню кількість пластичних речовин для перезимівлі та закласти оптимальну кількість зародкових бруньок, які визначають рівень майбутньої урожайності. Водночас, середні темпи відновлення вегетації навесні знижують ризик пошкодження приморозками. Гібрид здоровий і убезпечений від випробувань природи з моменту посіву практично до періоду перед збиранням.

— Гібрид ТЕМПТЕЙШН також має високу польову толерантність до основних хвороб: вертицильозу (Verticillium), циліндроспоріозу (Cylindrosporium) та фомозу (Phoma), що особливо важливо в умовах зростання насичення культури у короткоротаційних сівозмінах. Цей гібрид має ранні терміни посіву, але, незважаючи на це, якщо ви вчасно обробили його по 3-4 листку, дуже добре реагує на триазоли, тобто росте добре, але не занадто інтенсивно. Буває, що потрібно посіяти, скажімо, у першій декаді чи наприкінці першої декади серпня: можна сіяти, не варто боятися, адже ТЕМПТЕЙШН не схильний до видовжування. Стійкість до вилягання робить його максимально технологічним у процесі вирощування для отримання високої урожайності. Надзвичайно важливо також, що стручки дозрівають одночасно зі стеблом і дуже добре вимолочуються, – наголошує Іван Тимчишин. – У підсумку: ТЕМПТЕЙШН – це унікальне поєднання стійкості до хвороб, урожайності та олійності. Крім того, цьому гібриду притаманна така характеристика, як N-efficiency – здатність ефективно засвоювати азот. І вишенька на торті – гібрид ТЕМПТЕЙШН – лідер продажів на території Франції.  

ПРИНЦ: не реагує на виклики погоди

ПРИНЦ — продукт генетики DSV нового покоління та один із найбільш ранніх гібридів у портфоліо компанії. Маючи ген стійкості до жовтого вірусу турнепсу, убезпечує виробника від ризиків зниження врожайності в умовах тиску шкідників та інфікування посівів.

— Цього року, оглядаючи посіви різних гібридів ріпаку в різних областях, ми бачимо, що ПРИНЦ, незважаючи на недостатність вологи у квітні та травні, є таким як має бути, тобто, посіви гібриду типові. На те є проста причина: він ідеально використав вологу та поживні речовини завдяки тому, що має високу енергію у початковий весняний період, швидко зацвів і, навіть у таких екстремальних погодних умовах гібрид ПРИНЦ дасть плановий урожай, сповна реалізуючи закладений генетичний потенціал, — зауважує менеджер компанії “ДСВ-Україна” Іван Тимчишин. — Незважаючи на те, що цей гібрид ранній, у 2020-му році, коли у квітні були заморозки, ПРИНЦ їх практично не відчув.

Будова рослини забезпечує рівномірність освітлення стручків на всіх ярусах та рівномірність визрівання. До того ж, ПРИНЦ не схильний до вилягання. Гібрид створений з фокусом на максимальну ефективність і, кажуть аграрії, відповідає заявленим характеристикам.

— Перевага його в тому, що на піщаних ґрунтах, та ще й за умови нестачі опадів, особливо починаючи з другої вегетації весною, ПРИНЦ доволі добре виглядає, тому для нього звичайно є місце на ринку, — приглядаючись до гібриду, зауважує Денис Сергієнко із ТОВ «Лебідь-Агро» (Рівненська обл.).

— Гібрид ПРИНЦ можна сіяти від оптимального до пізнього строку. Навесні в умовах, коли сухо, можна взагалі відмовитися від триазольних продуктів або переходити на значно м’якші, — пояснює Іван Тимчишин. — Не знаємо, як буде наступного року з азотом, але в кого в системі живлення заплановано 160-180, до 200 кг/га азоту у весняний період, гібрид ПРИНЦ його ідеально використає. Він не є високим, його можна обробити по цвітінню, ідеально визріває.

Господарям сподобається також економне використання насіння гібриду, і ранній урожай теж немало важить!

ДОМІНАТОР — коротка сівозміна, відмінний результат

Гібрид ДОМІНАТОР такий же надійний, як і представлені вище, але вирізняється з-посеред інших тим, що створений для короткоротаційних сівозмін.

Іван Тимчишин, менеджер ТОВ “ДСВ-Україна”

ДОМІНАТОР має генетичну стійкість до фомозу, завдяки новому гену Rlm S, і скажімо, якщо стійкість до фомозу на основі гену Rlm-7 у Франції захищає посіви на 30%, то маючи ген стійкості Rlm S, рослина фактично захищена майже на 100%. Те, що, попри кліматичні виклики, цей ріпак доволі гарно виглядає — не просто так: гібрид ДОМІНАТОР — один із найсильніших продуктів у портфоліо ріпаків, — наголошує Іван Тимчишин. — Ще одна перевага — стійкість до жовтого вірусу турнепсу (TuYV), тобто рослина або листковий апарат ідеально функціонує в осінній період і всі поживні речовини без проблем переміщаються до стручка. ДОМІНАТОР повністю розкриває свій потенціал, мінімізуючи вплив стресових чинників на рослину.

Зразкова реакція на внесення морфорегуляторів та низька схильність до витягування точки росту восени у поєднанні з активним наростанням листової маси та швидким закриттям поверхні ґрунту робить ДОМІНАТОР надзвичайно пластичним у термінах посіву. Комбінація цих ознак дає аграріям можливість диференціювати ризики в умовах дефіциту вологи, а потужний корінь максимально ефективно засвоїть внесені у ґрунт добрива. Збалансований весняний розвиток надземної маси рослини зі швидким наростанням листової маси та помірним розвитком стебла страхують виробників від ризику пошкодження генеративних органів пізніми заморозками.

Цікаво, що навіть за складних погодних умов олійність насіння залишається однаково високою. Зважаючи на всі ці позитивні моменти, каже Михайло Гринишин, агроном господарства «Метагро», є бажання включити ДОМІНАТОР до сівозміни, адже деякі гібриди, що служили фермерам кілька років поспіль, уже потребують заміни.

— Дуже подобається його компактність, стійкість до хвороб та вірусів, нова генетика цікавіша.

У компанії DSV переконані, що господарі будуть задоволені гібридом, адже високі результати товарних посівів та незалежних випробувань з основних ріпакосійних регіонів Європи свідчать про еталонну стабільність і врожайність. А високий вміст олії в зерні та синхронність дозрівання стручків і стебел роблять ДОМІНАТОР максимально технологічним для вирощування і збирання без втрат.

У лінійці DSV сільгоспвиробники побачили гібриди, які зможуть вирощувати в нинішніх умовах клімату, що змінюється. Закладений генетичний потенціал оглянутих під час Дня поля гібридів, їх стійкість до хвороб, шкідників та негоди допоможуть українським фермерам виростити добрі врожаї із мінімальними затратами.

Галина ШЕПЕЛЬ

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram