У 2018 році в Україні з’явився перший сертифікований за стандартами GLOBAL G.A.P.  агровиробник   одеська компанія «Агро-Патріот», яка вже більше 10 років займається вирощуванням часнику. Компанія успішно пройшла сертифікацію! Хоча на ринку України цей сертифікат не є обов’язковим, але фактично відкриває експортні можливості європейський рітейл вимагає від постачальників такої сертифікації. До того ж, і на внутрішньому ринку вже є кілька мереж, які готові запропонувати вищу закупівельну ціну сертифікованим виробникам це націнка за впевненість у безпечності продукту, в тому числі у відсутності пестицидів і ГМО.

Глобально можна говорити також про те, що європейські (та й світові загалом) торговельні мережі рано чи пізно зайдуть в Україну і тут їм будуть потрібні надійні, сертифіковані постачальники, робота яких відповідає вимогам компанії. Та й загальна тенденція тяжіння українського ринку до європейського схиляє до думки, що GLOBAL G.A.P.  для українських аграріїв найближчим часом стане якщо і не формально обов’язковим, то суттєвою перевагою.

Читайте також: Стандарт GLOBAL G.A.P.: як отримати, скільки коштує і навіщо він аграріям?

Саме тому ми поспілкувалися з Ганною Попчук людиною, котра займалася сертифікацією в компанії «Агро-Патріот» і як ніхто знає про труднощі, виклики та нюанси, які виникають в процесі сертифікації і керівницею підприємства Наталею Сударкіною про стратегічну важливість GLOBAL G.A.P.Перше, що ми спитали у Ганни про найбільш складне завдання, через яке треба було пройти «Агро-Патріоту» на шляху до сертифікації. Ним виявилося проходження контрольної точки «використання пестицидів у вирощуванні часнику, згідно із законодавством країни». GLOBAL G.A.P. вимагає від сертифікованих виробників  дотримуватися внутрішнього законодавства щодо використання пестицидів під час вирощування.  Українське законодавство каже, що агровиробники повинні використовувати хімічні препарати, які офіційно зареєстровані для конкретної культури.

Ганна Попчук

— Часник це нішева культура, на нього практично немає зареєстрованих препаратів, розповіла  Ганна Попчук. Виробники ЗЗР скаржаться на високу вартість розширення дозволу на додаткові культури, тому все, що нішеве для них тягар, за який братися не хочуть. Спрощена схема розширення використання препаратів суттєво полегшила б це завдання. Ми зверталися з офіційними запитами до Міністерства екології та Мінагрополітики, нас підтримали міжнародні проекти ITC і UHBDP, горіхові і ягідні асоціації, ми просили організувати круглий стіл, щоб знайти комплексне рішення. Бо насправді це проблема не тільки наша, а усіх нішевих культур в Україні, зокрема, виробників ягід та горіхів. Без цього пункту пройти сертифікацію GLOBAL G.A.P.  неможливо, а це значить, що експорт в цивілізовані країни закритий.

NB: Зазначимо, що питання спрощення системи розширення використання препаратів часто порушують на аграрних форумах. У Мінагрополітики також неодноразово обіцяли організувати круглий стіл на цю тему, але нічого так і не відбулося, проблема залишається не вирішеною ні Міністерство екології, ні Мінагрополітики поки не взяли на себе відповідальність за її вирішення.

Тому, щоб відповідати цьому пункту сертифікації, підприємству довелося пройти низку державних, міжнародних організацій та інститутів, щоб зібрати довідки та дозволи на випробування пестицидів і документально доводити практику використання цих препаратів у Європі.

— Це неправильний шлях, і агровиробники не повинні цим займатися, зазначила пані Попчук, дуже шкода що наші чиновники байдужі до таких проблем. Проходити сертифікацію в повному обсязі треба щороку. І питання використання пестицидів буде актуальним кожен рік. Тому є гостра необхідність вирішити це питання на державному рівні.

Продукція компанії “Агро-Патріот”

Активну підготовку до проходження сертифікації команда «Агро-Патріот» почала навесні цього року. Однак — це вже була друга спроба отримати сертифікацію. Загалом весь процес підготовки тривав близько двох років. Вперше, у 2017 році, не вдалося сертифікуватися через новий склад на той час він був недобудований, тому  алгоритм приймання та руху товару на підприємстві дещо некоректно працював. Зі свого досвіду Ганна Попчук розповіла, що одним з найважливіших моментів у підготовці до сертифікації є чіткий розподіл обов’язків та зон відповідальності. В «Агро-Патріоті» за кожною людиною закріпили перелік конкретних завдань і щотижня на планерці перевіряли динаміку скорочення цього списку.Варто сказати і про витратну складову сертифікації. З фінансової точки зору, Global G.A.P.  вимагає чималих початкових витрат. Для кожного окремого виробника вони будуть різні, оскільки залежать від стану підприємства інколи доводиться під вимоги сертифікації змінювати майже все, інколи лише частину, а інколи й зовсім точково.  Для «Агро-Патріота» початкові витрати становили близько 10 тис. доларів. Надалі щорічно на проходження аудиту потрібно буде витрачати ще орієнтовно 3 000 євро. Більша частина з цієї суми припаде на організацію приїзду європейського аудитора. Обов’язковим і дорогим є також лабораторне дослідження на залишковий вміст пестицидів в товарному продукті для нього зразки необхідно відправляти до європейських лабораторій і коштує це 500 євро.

NB: Цікаво, що одночасно з підготовкою до проходження аудиту Global G.A.P. підприємство готувалося до проходження аудиту безпеки для постачальників Walmart світової мережі супермаркетів. Для співпраці з Walmart цей аудит та сертифікат Global G.A.P. є обов’язковими. І завдяки правильній організації роботи цей аудит «Агро-Патріот» пройшов зі 100% позитивним результатом відразу через тиждень після аудиту Global G.A.P.

— Готуючи наше підприємства під вимоги сертифікації ми налагодили кадровий облік, документообіг, інвентаризаційні відомості, побудували алгоритм відстеження часнику з поля до кінцевого споживача. Тепер на нашому складі, навіть новачки не загубляться, бо усі приміщення підписані, всі інструкції розвішані, інвентар та техніка промарковані, у нас навіть є «кімната для перегляду пошти від невідомих відправників» це один з пунктів сертифікації безпеки Walmart, розповіла Ганна Попчук.

Керівниця підприємства Наталя Сударкіна вважає, що сертифікаційні стандарти перш за все допомагають навести лад всередині підприємства, а у результаті злагодженої роботи всього механізму вдається отримати безпечну якісну продукцію. Вона зазначила:

— Стандарти Global G.A.P. це більше, аніж безпечна продукція. Це система турботи про покупців, співробітників підприємства і навколишнє середовище, а також система постійного аналізу ризиків.  Для цього вводяться інструкції, правила поведінки, реєстри і журнали обліку на всі роботи і операції.


До прикладу, біля умивальника повинна бути інструкція «як правильно мити руки», а замість мила засіб для дезінфекції без запаху і кольору… Місце для заправки обприскувача має бути обладнане так, щоб не завдавати шкоди навколишньому середовищу і людям повинне бути спеціальне місце для зливу відходів хімії, контейнер для збору і утилізації тари, вода для обприскувача, спецодяг, ваги, мірка, аптечка і умивальник, реєстри для ведення обліку всіх робіт. А людина, котра працює з хімічними речовинами, повинна проходити спеціальне навчання та регулярні інструктажі. Під час збирання врожаю для працівників у полі повинен бути туалет (у випадку підприємства «Агро-Патріот» придбали перевізний біотуалет) і місце для відпочинку в тіні, наприклад, тент. Також робітники в полі мають бути забезпечені водою та аптечкою, а всі працівники підприємства повинні бути офіційно працевлаштовані і пройти медичний огляд. Окрім цього, мають бути окремі приміщення для зберігання пестицидів, тари, врожаю з поля і готової продукції до продажу. На складах кожен ящик має бути промаркований із зазначенням поля, дати і класу якості продукції.

У «Агро-Патріоті» кажуть, що всі ці вимоги нескладні, вони дуже логічні і справді полегшують та систематизують роботу.

— На міжнародних виставках питання про наявність сертифіката навіть не порушується, зазначила Наталя Сударкіна, він повинен бути апріорі, якщо підприємство бере участь у заходах такого рівня. Тому, представляючи нашу компанію на міжнародних майданчиках, часто доводилося бачити глибокий подив іноземних партнерів, коли говорила, що у нас поки що немає сертифікату. Особливо це стосується супермаркетів. Я вважаю, що такі сертифікати як Global G.A.P. чи НАССР повинні бути обов’язковими для усіх виробників незалежно від розміру це гарантія безпечності та якості продукту.

Наталія Кузьо, спеціально для gh.in.ua

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram