Для багатьох сільськогосподарських виробників фузаріоз – це хвороба колоса, захист від якої проводять у період цвітіння. Так і є, якщо ми говоримо саме про фузаріоз колоса. Але надзвичайно важливо розуміти, що фузаріоз може проявлятися на кожному етапі розвитку рослини озимої пшениці, і зважати на це потрібно вже з осені.

Фузаріозна коренева гниль

На перших етапах розвитку рослин озимої пшениці небезпечною є фузаріозна коренева гниль – це хвороба, яка поширена в усіх зонах вирощування зернових культур. Небезпека її в тому, що вона може викликати повну або часткову загибель паростків.

Кореневі гнилі, зокрема й фузаріозна, спричиняють втрати врожаю кожного року. Навіть за слабо виражених зовнішніх симптомів, грибкові захворювання здатні зменшити врожайність до 10%.

Розвиватися хвороба може починати ще з насіння, тому симптоми можна побачити вже з моменту сходів. Перший очевидний прояв фузаріозу – загнивання насіння і проростків у полі. Виявити його важко, бо для діагностики треба провести ретельний моніторинг із розкопуванням проростків і насіння.

NB: Гриби роду Fusarium – це широкоспеціалізовані патогени, котрі вражають пшеницю, жито, ячмінь, кукурудзу, злакові трави, овес, і багато інших культур.

Зараження рослин грибом Fuzarium відбувається за температури від 3 до 35 ⁰С, тобто діапазон дуже широкий.

Джерела зараження:

 • ґрунт;
 • насіння, уражене грибом;
 • рослинні рештки.

Профілактичні агротехнічні заходи

Перший крок, який потрібно зробити, ще плануючи технологію вирощування озимої пшениці, – це розробити профілактичні агротехнічні заходи боротьби:

 • придбання здорового посівного матеріалу (обов’язково вимагаємо та перевіряємо сертифікат якості насіння);
 • вибір сорту на основі стійкості до ураження фузаріозом;
 • вибір більш скоростиглих сортів;
 • якщо висіваєте власне насіння – проведення фітоекспертизи посівного матеріалу;
 • дотримання сівозміни – не варто висівати зернові після зернових, а, особливо, після кукурудзи;
 • якісне заробляння пожнивних решток;
 • регулювання норм азотних добрив.

Але потрібно розуміти, що роль агротехнічних заходів впливу на розвиток збудників видів Fusarium все-таки обмежена.

NB: Основним заходом боротьби з фузаріозом на перших етапах є протруювання насіння.

Вимоги до протруйника:

 • у своєму складі має містити 2-3 діючі речовини, зокрема, найбільш важливі – флудиоксоніл або тебуконазол;
 • тривала захисна дія протруйника.

Для збільшення тривалості потрібно застосовувати  рекомендовані повні норми препаратів. Зменшення доз фунгіцидних протруйників для підготовки насіння до посіву є недоцільним з погляду забезпечення ефективності контролювання хвороб культури.

Незважаючи на всі ці знання і зусилля, у полях часто бачимо ситуацію, коли кореневі гнилі все-таки проявилися. І тут варто розуміти, що це, передусім, недопрацювання агрономів. Комплекс профілактичних агротехнічних заходів і якісний протруйник мають повністю контролювати ці хвороби. Внесення фунгіцидів упродовж вегетації з метою боротьби з кореневими гнилями не буде дієвим.

Але все-таки з осені може виникати ситуація, коли фунгіциди потрібно вносити. Якщо посіви озимої пшениці перебувають у фазі кущення Т0 (ВВСН 21–29), то в цей період, на фоні кореневих гнилей, і не тільки, може проявлятися фузаріоз стебла і листків, побуріння вузла кущення, основи стебла. У вологу погоду на уражених частинах може утворюватися характерний рожевий наліт.

У такій ситуації застосування фунгіцидів з діючою речовиною тебуконазол зупинить розвиток хвороб і дасть змогу рослині навесні добре відновити вегетацію. Це будуть виправдані витрати. Попередньо проводьте обстеження посівів, тому що на рослинах можуть бути й інші хвороби: борошниста роса, септоріоз листя тощо. У такому разі потрібний уже комплексний захист: тебуконазол + пропіконазол.

Потреба фунгіцидного захисту від фузаріозу з осені може виникати за таких умов:

 • ранні посіви, частково – оптимальні;
 • довга тепла осінь;
 • попередник – зернові, особливо кукурудза;
 • неякісне протруювання;
 • посів насінням з високим відсотком зараження фузаріозом;
 • посів сортом, малостійким до фузаріозу.

Навесні цього року до мене звернувся агроном одного з господарств із такою проблемою: посіви сильно уражені хворобами і рослини озимої пшениці просто загнивають і випадають. Рослини ввійшли в зиму у фазі повного кущення. Навесні, відновивши вегетацію, вони масово та дуже швидко уражувалися хворобами. Навіть після внесення комплексу діючих речовин проти хвороб, зокрема й фузаріозу, частина рослин випала. Відбувалося пожовтіння та відмирання нижнього листя, затримка росту та розвитку, всихання та загибель найбільш сильно уражених рослин разом із кореневою системою, що загалом, за нашими підрахунками, спричинило зниження урожаю до 20% (фото 1, фото 2). Якби уважніше агроном проводив обстеження з осені і було вчасно проведено обприскування – втрати були б значно менші.

Фото 1. Посіви озимої пшениці, сильно уражені хворобами
Фото 2. Посіви озимої пшениці: пожовтіння та відмирання нижнього листя, затримка росту та розвитку, всихання та загибель найбільш сильно уражених рослин разом із кореневою системою

Майбутній урожай залежить від стійкості штанги

Проводячи обприскування озимої пшениці восени від хвороб, дуже важливо забезпечити рівномірний розподіл робочого розчину та повне покриття ним листкової поверхні.

NB: Обприскувачі BERTHOUD обладнані штангою AXIALE з легендарною стійкістю, завдяки підвісці в центрі мас – це запатентоване унікальне рішення компанії BERTHOUD. Штанга забезпечує неперевершену вертикальну стійкість, особливо на розворотах і схилах.  

Додатково виробник оснащує обприскувачі системою Boom Control – автоматичне регулювання висоти штанги за допомогою ультразвукових датчиків висоти, що утримує штангу на заданій оператором висоті.

Система Boom Control дає змогу працювати в трьох режимах:

 1. Режим «Ґрунт» – для поля, яке не покрите рослинами (датчик враховує найнижчу точку / найдовшу хвилю).
 2. Режим «Культура» – використовується, коли культура повністю покриває ґрунт (датчик враховує найвищу точку / найкоротшу хвилю).
 3. Комбінований режим – використовується, коли культура не повністю покриває поверхню поля або, коли культура неоднорідна за висотою. Кожен датчик враховує найвищу та найвищу точки, щоб визначити висоту рослинного покрову. Саме цей режим дуже важливий під час виконання операцій з обприскування культур на початкових етапах вегетації, коли важливо працювати ближче до рослини та забезпечити точну й ефективну обробку, як-от під час внесення фунгіцидів восени на маленькі рослини озимої пшениці.

Легкість у роботі та висока якість обприскування – це те, що вирізняє обприскувачі BERTHOUD і робить їх незамінними для кожного господарства.

Як висновок, тільки уважне обстеження посівів, визначення реальної проблеми в комплексі з правильним вибором агротехнічних профілактичних заходів, протруйників, фунгіцидів, з проведенням якісного обприскування здатне вберегти ваші посіви від ураження фузаріозом. Ця робота має тривати протягом усього вегетаційного періоду озимої пшениці.

Агроексперт Галина ДЗЯБ’ЯК

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram