Фермери розповіли про основні проблеми перед весняною посівною-2023

Редакція GrowHow.in.ua   2023-01-23
Під час другої весняної посівної в умовах війни можна окреслити однакові проблеми для фермерів по всій країні: дорогі добрива і нестача грошей для їх купівлі. Про це GrowHow розповіли у Всеукраїнській аграрній раді (ВАР).

Аграрії розповіли ВАР про очікування та особливості підготовки до посівної 2023 року. Перш за все, зазначили про відсутність обігових коштів. До неї призвів ряд факторів:

  • непроданий врожай (в окремих господарствах зерно на складах лежить ще з 2021 р.);
  • низькі ціни на агропродукцію;
  • проблеми з логістикою;
  • масове блокування податкових накладних.

Аграрії на деокупованих територіях чи в зоні бойових дій, окрім цього, мають додаткові проблеми.

На думку фахівців ВАР, ще однією особливістю весняної посівної стане відмова від сівби пшениці на користь олійних культур. Це підтверджують і опитані фермери. Наприклад, очільниця ФГ “Сокіл-Агро” Галина Осадчук розповіла, що минулого року господарство засіяло 100 гектарів пшеницею, цьогоріч планують її сіяти тільки на тих полях, де потрібна сівозміна.

— Пальне купила, насіння теж, а ось добрив ще не купляла, бо не продала врожай минулого року. Ціна на добрива зросла до 37,5 тис. грн за тонну. Для порівняння: торік купляли по 18 тис. грн/т, а у 2021 році добрива коштували 9 тис. грн/т. Пшениця врожаю 2021 та 2022 року не продана у зв’язку з низькою ціною. Іноді вдається продати по $100 за тонну. Тому в цьому році наше господарство зосередиться на вирощуванні соняшнику та сої, — розповіла керівниця ФГ “Сокіл-Агро” з Хмельниччини Галина Осадчук.

У центрі України ситуація схожа. Фермери вважають, що ціна добрив не виправдовує бажаного ефекту від їх використання.

— Сьогодні добрива коштують дорого. Ми зекономили і недобрали до потреби 10-20%. Ми розуміємо, що без підживлення врожай буде меншим. Паливо купили, насіння купили частково, але забронювали потрібний обсяг. Будемо сіяти кукурудзу, соняшник, буряк і сою, однак кукурудзи будемо вирощувати менше, маємо великі залишки. Раніше ми ще сіяли квасолю, але в цьому році не будемо через низьку врожайність. В цілому розцінюємо, що пройдемо весняну посівну задовільно, — зауважив керівник ТОВ “Кишенці” з Черкаської області Кейс Хузінха.

Аграрії півдня також фіксують падіння темпів продажів. До того ж, фермерам заважає працювати масове блокування податкових накладних.

— Із проблем, які дійсно докучають — погана реалізація та блокування податкових накладних. Машина може два тижні стояти в черзі на розвантаження. Тому продукція є, а грошей від неї немає. Кожний продаж відразу викликає підозри у податкової і, відповідно, блокування накладних. Через це складно працювати із постачальниками. Одні накладні вдається розблокувати, інші — ні. Вже є рішення суду про розблокування, але податківці не хочуть їх виконувати, — зазначив керівник ТОВ “ЮГ Агро сервіс” з Одещини Анатолій Запорожан.

Найгірша ситуація в аграріїв деокупованих областей та тих, що розташовані близько до фронту. Тамтешнім фермерам проблем додають обстріли та заміновані поля.

— Я ще нічого не купляв для проведення весняної посівної. Із 3000 гектарів, в мене 1000 га замінована. Заявку для проведення саперних робіт залишив відразу після деокупації. ДСНС каже, що розміновувати не будуть найближчим часом, бо не встигають. Зараз спілкуємось із прилеглими господарствами, щоб самостійно розміновувати поля. У сусідів ситуація ще гірша, всі їх землі засіяно вибухівкою. Будемо шукати вихід самостійно, бо сьогодні дешевше купити поле, чим його розмінувати, — розповів керівник ПП “Явірське” з Харківської області Олег Гірман.

Він додав, що розглядає можливість купити дрон, який шукає міни, чи орендувати спеціальну машину.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram