Максим Соломко, директор ТОВ «АПК Грін Лайн» з селища Нова Маячка на Херсонщині, вважає морквe прибутковою культурою для вирощування. У компанії її вирощують на 60 га і отримують урожай на рівні 100 га. Про це повідомляє портал EastFruit.

ТОВ «АПК Грін Лайн» в Олешківському районі Херсонської області обробляє 600 га орендованої землі в зрошенні, з них 125 га під овочевими культурами. Морква займає 60 га, картопля 35 га, ріпчаста цибуля 30 га.

— З усіх овочів морква — наша найприбутковіша культура, — розповідає директор Максим Соломко. — Собівартість виробництва становить 1,2-1,5 грн/кг, а гуртові ціни не опускалися нижче 3 грн/кг, в кінці сезону навіть досягали 12 грн/кг. Площі під морквою в наступному році збільшимо до 100 га.

Моркву продають мережі супермаркетів «АТБ» і оптовикам. Підприємство прагне мінімізувати кількість ручної праці, тому максимально використовує механізацію для обробки грунту, посіву, догляду за рослинами і збирання врожаю. Для більшої ефективності виробництва планують придбати потужний комбайн для збирання моркви.

Восени під моркву відводять рівні поля, оскільки в так званих «блюдцях» застоюється вода, через що рослини пропадають. Добрими попередниками для моркви є цибуля, бобові та зернові культури. На ділянках під морква проводять зяблеву оранку на глибину 35 см.

Рано навесні закривають вологу культивацією з боронуванням. До сівби поле підтримують у чистому від бур’янів стані. Одного разу боронують або культивують, незважаючи на засміченість поля. У цей період грунт повинен бути пухким, адже на ущільнених ділянках морква довго сходить. Коренеплоди вирощують на гряді.

Вирощують моркву типу «Шантане»: гібриди «Абако F1» і «Болівар F1». На ринку спостерігається хороший попит на моркву «Абако F1», оскільки у неї коренеплоди мають темно-оранжеве забарвлення, без чітко виділеної серцевини. Цей гібрид забезпечує високий вихід товарних коренеплодів від 80 до 95% врожаю. Однак «Абако F1» має характерну особливість: коренеплоди тріскаються при перезволоженні, а також внаслідок контакту з контейнером. «Болівар F1» більше придатний для механізованого прибирання, має яскраво-оранжеве забарвлення коренеплодів і невелику серцевину. Коренеплоди цього гібрида добре зберігаються до весни.

Моркву сіють на початку червня, овочевою сівалкою точного висіву Agricola SNT-2-290. Схема посіву шестирядна, міжряддя 8 см. Глибина загортання насіння становить 2-3 см, густота посіву 1,0-1,05 млн насіння на гектар. Після посіву гряди проливають і обробляють проти бур’янів досходовим гербіцидом Гезагард в дозі 3 л/га або Рейсер (2,5 л/га). Якщо перевищити дози гербіцидів, утворюється перетяжка в зоні шийки коренеплодів. Кінцева густота стояння 800-900 тис. рослин на гектар.

Масові сходи отримують на 12-ий день після посіву. Після появи двох-трьох справжніх листків морква підгодовують по листу комплексними мінеральними добривами з мікроелементами. На початку росту вона потребує азоту, під час наростання коренеплоду у фосфорі. Коли коренеплід доростає до діаметра звичайного олівця, морква підгодовують калійними і магнієвими добривами, в невеликих дозах дають азот. Підвищені дози калію і магнію поліпшують структуру коренеплодів, їх смакові якості, товарність, сприяють більшому накопиченню цукрів у моркві, підвищують врожайність і лежкість.

При перших ознаках прояву хвороб на моркви посіви обробляють фунгіцидами Ті Рекс, Місяць Експірієнс, Дерозал, Кустодія кілька разів, з інтервалом в 10 днів.

Коренеплоди інтенсивно наростають з кінця серпня, особливо протягом вересня, за цей період вони набирають до 40% від загальної маси, тому зі збиранням врожаю не поспішають. Морква починають збирати з 15 жовтня в суху погоду.

— Щоб морква добре зберігалася, в камері підтримуємо температуру від 0,5 до 1°С і відносну вологість 98%, — говорить Максим Соломко. — Підтримувати таку вологість допомагають труби, прокладені по периметру овочесховища, за якими раз у два дні подаємо близько восьми тонн води, виливаємо в спеціально зроблене поглиблення в підлозі. Потім воду зливаємо, щоб не було застою і не створювалися сприятливі умови для розвитку цвілі, — розповів Максим Соломко.

Зберігають моркву в сховище до травня.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram