Фахівці закликають населення та бізнес не ламінувати документи — їх можуть визнати недійсними

Редакція GrowHow.in.ua   2023-03-27
Через бажання зберегти важливі документи в ідеальному стані, запобігти їх намоканню, вигорянню чи пошкодженню, люди часто їх ламінують. Однак фахівці закликають не робити цього, аби уникнути неприємних ситуацій.

Як зазначили GrowHow у відділенні Нотаріальної палати у Волинській області, законодавство зобов’язує державні структури, нотаріусів та організації працювати виключно з оригіналами документів. Коли ж документ заламінований, то не завжди можливо встановити його справжність.

Закон зобов’язує нотаріуса працювати з оригіналами документів, а наявність ламінації не дає можливості встановити оригінальність. Такі документи вважаються пошкодженими, та не можуть бути прийняті в роботу для вчинення нотаріальних дій.

Проблеми з ламінованими документами можуть виникнути і при перетині кордону. Міграційна служба або прикордонники обґрунтовано можуть мати питання до таких документів і вимагати подання замість них оригіналу.

NB: Хоча законодавчої заборони на ламінування документів в Україні немає, але провести експертизу справжності ламінованого документа неможливо.

Проблеми виникають також і з виправленнями, уточненнями та штампами на ламінованих документах. Такі дії неможливі, коли документ покритий плівкою. Зокрема, на ламінованому документі не можна:

  • поставити штамп апостиля;
  • зробити необхідні відмітки, якщо є така необхідність;
  • внести виправлення, зміни та доповнення.

Фахівці Нотаріальної палати зазначили, що нотаріус приймає в роботу лише ті заламіновані документи, ламінування яких прямо передбачено чинним законодавством (посвідчення водія; свідоцтво про реєстрацію ТЗ; пенсійне посвідчення; диплом про отримання освіти).

Обмеження також не стосується документів, які відразу виготовлені з полімеру: паспорт ID-картка; пенсійне посвідчення; посвідчення водія; міжнародне посвідчення водія тощо.  Інші ж документи фахівці закликають не ламінувати. Для захисту їх можна зберігати у файликах, звідки, у разі необхідності такий документ легко можна дістати та пред’явити як оригінал.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram