Експортні ціни на українські зернові минулого тижня знижувалися. За даними незалежної експертної ради з питань цінової ситуації на аграрному ринку негативна ситуація спостерігалася, як щодо пшениці та ячменю, так і щодо кукурудзи.

Зокрема, на умовах поставки EXW-елеватор на 100-150 грн/т знизились ціни на високопротеїнову та фуражну пшеницю, на СРТ-порт пшениця 2 класу просіла на 100 грн/т, а фуражна пшениця втратила 150 грн/т. Що стосується поставок FOB (порти Чорного моря), тут також відбулось зниження ціни: на 1-2 $/т знизилась ціна пшениці 2 класу, на 2-3 $/т на пшеницю 3 класу та на 1-2 $/т на фураж.

NB: Основною причиною зниження закупівельних цін є поступове сезонне зниження попиту на пшеницю. Більшість компаній уже зосередились на новому врожаю. Також тиск на українські експортні ціни робить зниження ціни на пшеницю сусідньої Росії.

Щодо внутрішнього ринку, то за словами аналітиків, підтримати ціни зможуть ще окремі переробні підприємства, однак пропозицій на ринку більшає. За даними Держстатистики, станом на 1 травня запаси пшениці в країні становили 3,94 млн тонн проти 3,87 млн тонн минулого року.

Очікується, що наступного тижня ціни збережуться на існуючому рівні, однак враховуючи зовнішні фактори не виключається незначне зниження ціни.

Що стосується ячменю, то торгівля цією зерновою взагалі відбувається на низькому рівні. Водночас на умовах поставки EXW-елеватор ціни за тиждень просіли на 50 грн/т, а на СРТ-порт на 50-100 грн/т, експортні ціни втратили 3-5$/т.

Зниження цін відбулось в основному за рахунок зниження цін на пшеничному ринку та через вище згадане очікування нового урожаю. При цьому станом на 1 травня запаси ячменю в Україні складали 852,7 тис. тонн, що є меншим від минулорічного показника 1 млн тонн.

Ціни на українську кукурудзу, власне як і на інші зернові культури, також зазнали зниження. На умовах поставки EXW-елеватор закупівельні ціни просіли на 150-200 грн/т, на умовах СРТ-порт на 200 грн/т, експортні ціни втратили 3 $/т.

Основного тиску на ціни надають зовнішні тенденції та суміжні ринки, і хоча попит на ринку залишається, але пропозицій більшає. Наступного тижня очікується, що ціни ще залишатимуться на досягнутому рівні, але істотних факторів для росту закупівельних цін немає.

Підготувала Ірина Шевчук