У другій половині червня 2021 року ціни на яблука в Україні залишаються вкрай низькими. Навіть, популярні сорти продаються вдвічі дешевше, аніж у цей же час у 2020 році.

Раніше очікувалося зростання цін на яблука урожаю минулого року на початку літа. Аналітики EastFruit пов’язують зміну цінової ситуації з кількома факторами.

Перш за все, експерти кажуть про високу ймовірність збільшення нового урожаю яблук, незважаючи на збитки від заморозків. Йдеться не лише про урожай українських садівників, а й про перспективи урожайності в інших країнах. Зокрема, Туреччині, Ірані, Росії, Грузії, Китаї, США, Польщі та країнах ЄС загалом.

Ми вивчили перспективи врожаю яблук, а також врахували можливе зниження пропозиції з Молдови. Відтак вдалося спрогнозувати, що загальна регіональна пропозиція цих фруктів буде значно вища, аніж в сезоні 2019/20, розповів економіст інвестиційного департаменту ФАО Андрій Ярмак.

Також експерти враховували ослаблення попиту на яблуко. Він різко збільшився у перші місяці пандемії коронавірусу, що суттєво підтримало ціни на яблуко у березні-червні 2020 року. В аналогічний період 2021 року особливо помітного зростання попиту не відбулося.

Впродовж усього сезону 2020/21 загалом не було помітного зростання цін на яблука в Україні. В основному вони залишалися на рівні попереднього року. Подекуди аналітики зафіксували і зниження цін на окремі, популярні і, навіть, експортно-орієнтовані сорти.

NB: Реальна картина ж стала очевидною лише у квітні-травні, коли зростання цін на яблука так і не відбулося, хоча роком раніше у цей період ціни уже динамічно росли.

На фоні різкого зростання пропозиції яблука на ринку, його продаж у травні, навіть, ускладнився. Експерти кажуть, що така ситуація була характерною не тільки для України, а й для усіх країн регіону, де є мінімально необхідна інфраструктура для зберігання яблук.

Наприклад, Молдова не може продати залишки минулорічних яблук, навіть, попри доступ до російського ринку. Там і досі працюють заводи з переробки урожаю 2020 року в яблучний концентрат, а ціна на яблука для переробки у другій половині червня вже нижча собівартості. Негативні цінові тенденції на яблуко навесні були також у Польщі і багатьох інших країнах ЄС.

Садівники сподівалися на підвищення попиту на яблуко у другій половині травня та червні через аномально холодну весну і серйозної затримки початку сезону збирання ягід. Попит і справді зріс, продаж яблук високої якості збільшився, однак підвищення цін не відбулося. Ті ж, у кого яблуко не відрізнялося високими якісними параметрами, зазнали труднощів з реалізацією залишків продукції, зазначив Андрій Ярмак.

Якщо для прикладу розглянути цінові коливання на яблуко сорту “Голден”, то цього року лише у січні ці фрукти коштували так, як минулоріч в аналогічний період. В інші місяці ціна була нижчою, відповідно, знизився і загальний дохід виробників.

Графік щомісячних цінових коливань на яблука сорту “Голден” поточного сезону, порівняно з попереднім від аналітиків EastFruit.

На графіку найбільш серйозні відхилення помітні у травні і червні. Це при тому, що далеко не всі змогли зберегли яблука до цього часу. Зважаючи на це, експерти зробили висновок, що у сезоні 2020/21 перевагу отримали ті українські садівники, які продали яблуко у першій половині сезону.

Що ж до майбутнього сезону, фахівці зазначають, що він має усі шанси стати черговим викликом для українських виробників яблук: конкуренція на ринку продовжує наростати, обсяги світової торгівлі яблуками знижуються, а Україна має усі передумови для рекордної врожайності.

Садівникам радять уже готуватися до можливих ускладнень, зокрема, потурбуватися про організацію якісного збирання, сортування і пакування плодів та, щонайголовніше, почати пошук каналів збуту, особливо експортних.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram