Експерти оцінили непрямі втрати сільського господарства України від війни — більше $20 млрд

Непрямі втрати сільського господарства через війну вже склали $23,3 млрд. Йдеться про втрати через зменшення виробництва, блокаду портів та здорожчання виробничих факторів. Такі розрахунки зробила команда Центру досліджень продовольства та землекористування KSE Institute спільно з Міністерством аграрної політики та продовольства України.

Раніше ми повідомляли, що, за інформацією Агроцентру KSE, сільське господарство України вже отримало понад $4 млрд збитків від війни. Це складає майже 15% капіталу країни. Однак ці пошкодження відображають повне чи часткове знищення саме матеріальних активів. Непрямі ж втрати враховують недоотриманий дохід від зменшення кількості вироблених товарів та додаткові кошти, які виробники змушені витрачати через війну.

Як зазначив експерт Центру досліджень продовольства та землекористування KSE Institute Роман Нейтер, розрахунки непрямих втрат допомагають зрозуміти не лише масштаб падіння галузі, а і потреби для повноцінного відновлення виробництва.

Значна частка недоотриманого доходу була б використана для покриття витрат на наступну посівну кампанію та закупівлю кормів для худоби. Без часткової компенсації втрат фермери в регіонах, що найбільше постраждали від війни, не зможуть відновити виробництво, прокоментував Роман Нейтер.

Непрямі втрати через недоотриманий врожай експерти оцінили у $9,6 млрд. Найбільш значуще знизили прогноз урожаю 2022 року для пшениці 33% спад у порівнянні з базовим сценарієм. Трохи менше на 32% прогнозують спад урожайності соняшнику, на 31% ячменю. Значну частину цих культур виробляють у регіонах, що страждають від активних бойових дій та окупації. Порівняно менше бойові дії впливають на врожай кукурудзи очікується зниження врожаю на 18%.

Окрім згаданих культур, експерти розрахували зниження на 22% урожаю й інших аграрних культур. Це означає додаткові недоотримані доходи у розмірі $3,3 млрд.

NB: Недоотриманий дохід це різниця між фактичними доходами та доходами, які сільгоспвиробники отримали б, якби не вторгнення росії в Україну.

Цьогорічні втрати через менший врожай багаторічних культур склали $89 млн. Однак загалом вони будуть значно більшими — $222,4 млн. Оскільки для початку плодоношення нових багаторічних насаджень в середньому потрібно 5 років.

непрямі втрати у сільському господарстві оцінюються у 23,3 млрд дол. сша

Через блокаду портів Україна зіткнулась з перенасиченістю внутрішнього ринку експортно-орієнтованою продукцією та майже чотирикратним здорожчанням експортної логістики. Це призвело до зменшення цін всередині країни на основні експортно-орієнтовані культури більш як на 30%. Непрямі втрати виробників від зниження цін на експортно-орієнтовні культури (пшениця, кукурудза, ячмінь, соняшник) складають $11,9 млрд.

З початком повномасштабної війни також здорожчали виробничі фактори до українських сільгоспвиробників, зокрема, добрива та паливо. Загальні втрати через підвищення виробничих витрат оцінили у $859 млн.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram