Попри заборону продажу землі іноземцям у законопроекті №2178-10, насправді вони зможуть купувати українську землю в будь-яких обсягах з першого дня вступу в дію закону. Про це у своєму тексті для ZN.UA наголосив експерт В’ячеслав Ільченко.

Експерт виділив такі основні схеми:

  •  Юридична особа. Хоча в законопроєкті у статті 130 заборонена купівля землі іноземними юрособами, але участь таких в українських компаніях можлива. Недавно підвищили штраф за нерозкриття бенефіціарів до 51 тис. грн, але механізму примусового розкриття кінцевих вигодонабувачів (станом на 2019 рік тільки 25% юросіб розкрили їх) немає, так що штраф може розглядатися як частина витрат на землеволодіння. Порівнюючи з вигодою від спекуляцій землею, це не невисока ціна. А далі схема викупу іноземцями корпоративних прав компаній запрацює.
  •  Подвійне громадянство. В Україні немає способу визначити, чи має особа тільки українське громадянство, а узгодження множинної юрисдикції власника до закону не внесено.
  • Афіляція. Особа може керувати землею за спеціально укладеною угодою в інтересах іноземної корпорації (“компрадорська угода”). Вона може входити в мережеву структуру, а також накопичувати у себе землі більше 100 гектарів.
  • Передача майнових прав за дорученням. Варіант довірчої власності законопроект №2178-10 не розглядає, між тим довірчий власник є окремою категорією (стаття 89 Земельного кодексу), на яку обмеження не накладаються. Так що це може бути як іноземець, так і юридична особа-нерезидент, а лімітів такого довірчого володіння немає.

Таким чином, норма про схвалення на референдумі продажу землі іноземцям недієва. Іноземці зможуть купувати землю з першого дня дії закону, — вважає експерт.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram