Сьогодні ситуація з цінами на світовому ринку зерна навіть більш мінлива, ніж торік, на початку кризи, пов’язаної з коронавірусом. Наприклад, якщо ціна в сезоні 2019–2020 в середньому змінювалася на 10-20 доларів упродовж трьох-чотирьох місяців, то тепер вона може стрибнути або впасти на 10 доларів лише за тиждень або навіть за день. Основні чинники, які впливають на ціну та тривожать ринок, назвав Андрій Бут, директор департаменту зовнішньої торгівлі Групи «АГРОТРЕЙД».

Про це йдеться на сайті компанії.

За словами експерта,одним із чинників різких коливань є стрімке збільшення попиту з Китаю.Річ у тім, що китайці змінили структуру споживання, відмовилися від використання харчових відходів у раціоні свиней і почали будувати великі сучасні свиноферми по всій країні, відновлюючи поголів’я, що сильно постраждало під час епідемії АЧС. Для цього їм потрібні якісні комбікорми і вони купують багато кукурудзи. Якщо зазвичай країна імпортувала 5-7 млн тонн кукурудзи на рік, то тепер очікуємо, що імпорт складе приблизно 29-30 млн тонн.

Україна теж відчуває збільшення попиту. За даними Держспоживслужби, тільки за перші два місяці 2021 року наша країна експортувала в Китай продукції більш ніж на 1 млрд доларів. Зростання до відповідного періоду минулого року склало 44%.

Інший чинник стрибка цін на врожай 2020 року, який називає експерт, — несприятливі погодні умови в ключових країнах-виробниках. Постраждали посіви в Канаді, США, Франції, Бразилії і також в Україні.

Весна 2021 року також не виняток: ціни на поставку майбутнього врожаю зазнали значного впливу додаткового попиту з КНР і досягли локальних піків у середині травня. Однак, після звіту Міністерства Сільського Господарства США, ринок розвернувся і почав стрімко знижуватися, адже американські експерти знову прогнозують рекордні врожаї в США, Європі та в країнах Чорноморського регіону.

Є й інвестиційний фактор волатильності: сьогодні в економіці багато грошей, а кількість товарів по суті не змінилася, тому ціна на них має зростати. Інвестиційні фонди й інші великі гравці цього року ще більше зацікавилися агросферою, почали вкладати гроші і біржові котирування стали рости величезними темпами на позитивних новинах і падати на негативних.

На збільшення вартості культур впливає і подорожчання засобів захисту рослин і добрив.

– Високі ціни цього року призвели до того, що у форвардні програми включилися не тільки великі компанії, а й середні та дрібні фермери. Внаслідок цього, наприклад, кукурудзу ще навіть не всі посіяли, а в травні обсяг законтрактованого врожаю був таким, як торік лише в червні-липні. Що там казати, сьогодні на ринкові ціни може вплинути навіть твіт Ілона Маска, якщо він зацікавиться кукурудзою, тому прогнозувати ситуацію складно, як ніколи. Проте впевнений, що соняшник і кукурудза й надалі будуть для України вигідними культурами, – підсумував Андрій Бут, директор департаменту зовнішньої торгівлі Групи «АГРОТРЕЙД».

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram