Хоча нині багато йдеться про здешевлення добрив завдяки зниженню ціни на газ, і цей процес дійсно відбувається, однак, кажуть самі ж гравці ринку, дуже стрімкого падіння цін не станеться. Тому зараз, в умовах нестачі фінансів, особливої актуальності набувають сучасні технології, які дозволяють аграріям суттєво покращити продуктивність сільгоспкультур, при цьому заощаджуючи добрива та кошти. Із таким завданням легко впорається біопрепарат Граундфікс. Завдяки цьому фосфор-калій мобілізатору, з’ясували вітчизняні науковці, можна без втрати урожайності зменшити норму використання добрив до 30%.
Реальна економія: досліди та культури
Зараз Граундфікс використовують в одинадцяти країнах світу, зокрема, в Євросоюзі, і 86% аграріїв побачили результат після його застосування.
Особливість РК-мобілізатора Граундфікс полягає в трансформуванні міцно зв’язаних форм фосфору та калію у доступні рослинам форми та їх накопиченні, покращеному використанні поживних елементів із ґрунту й добрив, сприянні вільного надходження в рослини кремнію, підвищенні біологічної активності ґрунту та його оздоровленні. Усе це — завдяки бактеріям, що у ньому містяться.
Граундфікс – комплексний препарат, до складу якого входять бактерії Bacillus subtilis, Bacillus megaterium var. phosphaticum, Azotobacter chroococcum, Enterobacter sp., Paenibacillus polymyxa із загальним числом життєздатних клітин (0,5 – 1,5)×109 КУО/см3, а також молочнокислі бактерії, продуценти ферментів, вітаміни, фітогормони, амінокислоти та інші фізіологічно активні речовини.
Застосування препарату Граундфікс збільшує рухомість фосфору та доступність калію з ґрунту і мінеральних добрив, що покращує живлення рослин на всіх етапах їх росту і розвитку та підвищує врожайність культур, — розповідає Максим Головатюк, керівник Центрального та Південного регіонів БТУ-ЦЕНТР. — Зокрема, в Інституті сільського господарства степу НААН провели дослідження на соняшнику, в якому вивчали вплив PK-мобілізатора Граундфікс на фоні повної (100%) та зменшеної на 30% норми NPK, внесених під передпосівну культивацію (N60P60K60 і N42P42K42 відповідно). У якості добрив використовували нітроамофоску (NPK 16:16:16). Ґрунти на території закладення досліджень — чорноземи звичайні середньогумусні глибокі важкосуглинкові.
На першій ділянці (з повною нормою добрив) отримали урожайність 3,9 т/га. На іншій, де було закладено на 30% менше добрив із додаванням азотостимулятора Азотофіт та фосфор-калій мобілізатора Граундфікс, урожайність соняшника становила 3,5 т/га.
NB: Тобто, навіть з урахуванням додаткових витрат на купівлю та внесення біопрепаратів на кожному гектарі вдалося заощадити по $86. Використання препаратів сприяло не лише збільшенню рухомості фосфору та калію у ґрунті, але і зменшенню патогенної мікрофлори у ньому.
Схожі дослідження на посівах соняшнику, кукурудзи та сої проводилися і у Вінницькому національному аграрному університеті. На фоні повної норми мінеральних добрив N90P90K90 внесення Граунфікс із нормами 3 і 5 л/га підвищило урожайність кукурудзи відповідно на 0,65 і 2,32 т/га у порівнянні із полем, де були застосовані лише мінеральні добрива. Застосування зменшеної на 30% норми мінеральних добрив сумісно з фосфор-калій мобілізатором (норма 3 л/га та 5 л/га) забезпечило приріст урожайності до контролю (100% NPK) на 1,23 та 1,45 т/га відповідно. Такі ж дослідження проводилися на посівах соняшнику та сої та виявили таку саму тенденцію.
NB: Отже, проаналізувавши вплив мінеральних добрив на урожайність кукурудзи, науковцями встановлено, що їх ефективність за повної норми використання завдяки внесенню Граундфікс нормою 5 л/га зросла на 20%. Зменшивши повну норму добрив на 30% і застосувавши Граундфікс (3 і 5 л/га), отримано дещо менший приріст врожайності — плюс 10 і 12% відповідно. Але слід врахувати і додаткові грошові заощадження, отримані від економії добрив.
За рахунок чого так добре працює Граундфікс?
Дія Граундфікс комплексна та багатогранна завдяки вмісту в ньому 5 корисних бактерій, які впливають на азот, фосфор і калій в ґрунті.
Бактеріїїї Bacillus subtilis, Bacillus megaterium var. phosphaticum, Azotobacter chroococcum, Enterobacter sp., Paenibacillus polymyxa виділяють різноманітні ферменти, які сприяють деградації складних органічних сполук ґрунту та перетворюють їх у доступну рослинам форму. Всі бактерії, що входять до складу Граундфікс, здатні продукувати різноманітні стимулюючі ріст речовини — фітогормони, амінокислоти, вітаміни групи В, що активізують ріст та розвиток рослини та підвищують її продуктивність. Окрім того, наслідком роботи бактерій є поліпшення фізичних властивостей ґрунту, особливо — техногенно забруднених ґрунтів. Бактерії можуть продукувати як антибіотичні, так і фунгіцидні сполуки, що дозволяє зменшити кількість патогенів у ґрунті.
Природні процеси, які запускає Граундфікс, не лише сприяють збереженню та поліпшенню якості ґрунтів, на яких працює господарство, а й підвищують прибутковість рослинництва, роблячи тим самим значно привабливішою його економіку.
Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram