Ефективний менеджмент: або посівна-2018 з «погодними сюрпризами»

Новий сезон 2018/2019 обіцяє бути мінливим і повним сюрпризів. Тривала весняна посівна кампанія може зіграти злий жарт з українськими аграріями.

 

Що сіяти українським фермерам або, коли закривається «вікно можливостей»?

За наступний тиждень, а то і менше, потрібно посіяти приблизно 85% площ, які передбачали під ярий ячмінь.

NB: Станом на 10 квітня ярим ячменем засіяно лише 241 тис. га (15% від плану), що істотно відстає від торішніх 1,428 млн га (93% від підсумкової площі), відзначають експерти «УкрАгроКонсалт». Озимий же ячмінь, через погоду просто не встигли засіяти.

Від жорсткого «кліматичного удару» різкого підвищення температур можуть особливо постраждати південні області країни. Якщо температура буде далі стрімко підвищуватися ризик швидкого випаровування, накопиченої за час танення снігів вологи, буде на межі. Більш того, при неправильному розподілі механізму посіву та ресурсів можна не встигнути закінчити посівну кампанію вчасно і «вікно можливостей» закриється, змушуючи аграріїв швидко переорієнтуватися на інші культури. У виграшному становищі наразі залишаються тільки північні регіони країни, та аграрії, які орієнтуються на соняшник.

NB: Відзначимо, що є два варіанти сівби ранніх ярих, який рекомендують експерти, на сьогодні: посів ячменю в рекордно стислі терміни, практично за тиждень (а такі приклади в сучасній Україні вже були, коли аграрії за тиждень встигали засіяти від 1 до 1, 5 млн га), або посів паралельний — ячмінь + кукурудзу і соняшник.

У свою чергу, експерти акцентують увагу на дотриманні всіх циклів, сівозмін і особливостей кліматичних умов кожного окремого регіону — оскільки від цього буде залежати урожай жовтня-листопада 2018 року.

NB: Тобто (!) весняна кампанія-2018, завдяки кліматичним «сюрпризам», буде чи не на 80% залежати від ефективного менеджменту і управлінських рішень аграріїв.

Ще одним «козирем в рукаві» для українських фермерів може стати ефективне використання аграрних технологій.

— Тільки на основі застосування передових аграрних технологій Україна змогла досягти визначних результатів щодо валового збору зернових і олійних культур. Це 60-65 млн. тонн на рік, — зазначає генеральний директор консалтингового агентства «УкрАгроКонсалт» Сергій Феофілов.

Єдине, на чому наголошує експерт: технології — дорогі і їх використання прямо залежить від прибутку фермерів.

— За даними наших досліджень 85% коштів на технології йде саме з кишень аграріїв, — говорить Сергій Феофілов.

На глобальному ринку «у природи погана погода»

Ще цікавіша ситуація із взаємодії клімату і фермерів зараз відбувається на інших континентах.

— У зв’язку з несприятливими погодними умовами в США, Канаді, ЄС, Австралії та інших країнах, ми спостерігаємо зростання світових цін як на пшеницю, кукурудзу, так і сою. На попередньому тижні в США знову змінилася погода. До посухи додалися рекордно низькі температури, як для квітня місяця. Тільки 30% посівів перебуває в хорошому стані. Аналогічна ситуація спостерігається і в сусідній Канаді. У зв’язку з тим, що випало багато снігу, фермери не впевнені наскільки зможуть розширити площі посівів. Стан посіву французької пшениці найгірше за останній чотири роки, — зазначає аналітик ринку зернових і олійних культур «УкрАгроКонсалт» Олена Гесова.

Крім того, на глобальний ринок може суттєво вплинути несприятлива посівна в Аргентині.

Підкреслимо, що така високотехнологічна і витратна культура як кукурудза на початку сезону була аутсайдером за ціною і по рентабельності. Але в результаті несприятливих погодних умов в Південній Америці і очікуваного скорочення площ відбувся стрибок світових цін на цю культуру. Тільки за лютий-березень поточного року ціни на кукурудзу зросли більш ніж на 20%, зробивши її до кінця березня найдорожчою зерновою культурою серед основних експортних позицій. Те ж саме можна сказати і про ячмінь. До середини сезону ціни на нього перевищили навіть вартість продовольчої пшениці. Цей товар користується масою переваг і з точки зору фінансування, як об’єкт найбільш швидкого повернення інвестицій, і найменш витратних технологій.

Прогнози посівної-2018 для України

Ячмінь

— Посівні площі скоротяться по ячменю до 2,4 млн га проти 2,53 га в минулому році. Урожай при скороченні площ складе близько 7,7-7,8 млн тон. У разі, якщо все-таки план по сівбі ячменю аграрії встигнуть виконати, це може бути 8 млн тонн, — зазначила аналітик ринку зернових культур «УкрАгроКонсалт» Марина Сич.

Соя

Для сої ймовірно скорочення площ на 100-150 тис. га – до 1,8 млн га, а урожай складе близько 3,6, -3,7 млн ​​тон.

Кукурудза

Посівні площі під кукурудзою залишаться на рівні минулого року, але не виключається їх розширення до 4,6 млн га. Розширення площ можливо в разі, якщо потрібно буде компенсувати скорочення посівів ячменю і, якщо кукурудза витримає конкуренцію із зерновими, як в плані рентабельності, так і в плані посухостійкості.

— Урожай кукурудзи ми очікуємо на рівні 26 млн тонн — це при минулорічному рівні посівів, якщо ж аграрії перевиконають план і посіють 4,6 млн га, а також за позитивного погодного сценарію, урожай кукурудзи може вирости до 28 млн тонн, — підкреслила Марина Сич.

Пшениця

Посіви пшениці збільшилися до 6,45 млн га проти 6,3 млн га в минулому році, що дає всі підстави очікувати урожай не нижче минулого року, так як зимівля пройшла добре, загибель рослин низька і є передумови для отримання хорошої врожайності.

Соняшник

— Посів соняшнику очікуємо на рівні минулого року, але не виключаємо розширення площ до 6,6 млн га. Урожай може вирости до 14,2-14,5 млн тонн, — підкреслила Марина Сич.

Ріпак

Посіви ріпаку в Україні також були збільшені. Загибель ріпаку низька, умови зимівлі були хороші, стан посівів зараз найкращий за останні 4 роки. Урожай можна очікувати на рівні 2,4-2,5 млн тонн.

Підготувала Ірина Прохорчук