Запас, кажуть в Україні, їсти не просить. А сільські ґазди додають: ще й нагодує. Як-от допоміг у скрутні часи дбайливим господарям, котрі виконують усі можливі операції з осені, закуповують продукцію завчасно за кращими цінами, готують техніку та контрактують нову теж заздалегідь, оптимізують технологію вирощування із врахуванням енергозатрат та фінансового ефекту від вкладення грошей… Усе це  — про вправних аграріїв — ТОВ «АгроОрг», котрі господарюють на Рівненщині, де обробляють майже 2 тис. га поля.

Готуй сани влітку…

Війна, звичайно, вплинула на ведення весняно-польових робіт у господарстві, були певні проблеми з пальним та з логістикою, доставкою замовленої продукції, але завдяки тому, що сільгосппідприємство ввійшло у важкий період максимально підготовленим, нелегка посівна-2022 тут відбулася. Посприяла цьому і програма кредитування бізнесу «5-7-9%», згідно з умовами якої на час воєнного стану та впродовж одного місяця після війни будь-який бізнес може отримати кредит під 0%.

Сівозміну, як зауважує головний агроном Артем Гаврилюк, залишили практично без змін.

— Готуватися до посівної ми почали ще з осені, — розповідає головний агроном ТОВ «АгроОрг» Артем Гаврилюк. — Ще в міжсезоння продали попередній урожай та закупили майже все потрібне: основний обсяг пального, насіння, добрива, взимку законтрактували техніку, тож посіяли вчасно.

Сівозміну агровиробники залишили практично без змін, адже ще минулого року поля засіяли озимими зерновими, закупили значну частину насіння ярих культур. Хоча цьогоріч чимало господарств передумали вирощувати кукурудзу, в «АгроОрг» усе ж відвели під неї 300 га. З огляду на ціни, можливості транспортування та збуту продукції, цього року також вирішили посіяти 600 га сої, 350 га соняшнику, 500 га озимих зернових і 300 га озимого ріпаку.

Відбірна техніка — основа посівної

Не штука запастися всім необхідним — головне забезпечити оптимальний обробіток ґрунту, захист та підживлення рослин. Техніка, як наголошує Артем Гаврилюк, має особливе значення, і додає: у господарстві користуються машинами різних брендів. Вибирають ті, які найкраще підходять до їхніх умов.

У сільгосппідприємстві «АгроОрг» довіряють техніці BEDNAR.

Чимало процесів довіряють техніці BEDNAR. У господарстві працює передпосівний компактор SWIFTER SO6000F та глибокорозпушувач TERRALAND TN3000M5R. Цього року парк техніки підсилила й універсальна сівалка OMEGA OO6000FL, яку поставив офіційний дилер «Компанія ЛАН».

— Основний обробіток ґрунту – як оранка, так і глибоке рихлення (приблизно у співвідношенні 50/50 залежно від посівної культури, структури поля та попередника), — ділиться технологічними нюансами головний агроном. — Перед зерновими культурами після соняшнику та ріпаку переважно тільки дискуємо поле важкою бороною. Є деякі посіви також із оранкою, але на сьогодні різниці не спостерігаємо. Під ріпак ґрунт готували мульчуванням та глибоким рихленням. Для отримання гарної структури рілля потребує систематичної роботи глибокорозпушувача. Коли ми переходимо на безвідвальну технологію, бачимо, що певний час ґрунт ще ущільнений попередньою роботою плуга, тож потрібно попрацювати над формуванням правильної структури ґрунту та його насиченням гуміновими кислотами, завдяки розкладанню зароблених пожнивних решток. Триметровий TERRALAND з долотами Active-Mix з цим відмінно справляється. Він працює на достатньо великій швидкості й дуже гарно розпушує та перемішує ґрунт. Зазвичай працюємо на глибину 35 см. Використовуючи глибокорозпушувач, передусім, ми вирішуємо питання ущільнення ґрунту та водної аерації. До того ж, він продуктивніший та економічно ефективніший, як порівняти з плугом.

У тандемі з наявною в господарстві сівалкою точного висіву іншого виробника, котра чудово справляється із сівбою кукурудзи, але потребує чітко вирівняного поля, працює передпосівний компактор SWIFTER.

Завдяки дисковій секції та прикочувальним коткам, сівалка за один прохід готує ґрунт та сіє.

Універсальна сівалка OMEGA виконує кілька операцій одночасно та, завдяки зменшенню проходів техніки, дає змогу не тільки економити пальне, а й зберігати вологу. Для посіву соняшнику та сої після кукурудзи практикуємо тільки основний обробіток глибокорозпушувачем TERRALAND, весною закриваємо вологу й далі працює сівалка OMEGA. Завдяки дисковій секції та прикочувальним коткам, сівалка за один прохід готує ґрунт та сіє. Крім цього, завдяки двосекційному бункеру, одночасно вносимо добрива з чіткою нормою внесення під надлишковим тиском. Цікаво, що конструкція агрегата дає змогу додавати добрива як у рядок з насінням чи в міжряддя, так і одночасно і в рядок, і в міжряддя. OMEGA працює з трактором потужністю 310-330 к.с. зі швидкістю 12-14 км/год.

Як посієш — так пожнеш

У підприємстві «АгроОрг» вибирають насіння сої канадської та чеської селекції та сіють із нормою 600 тис./га. Соняшник сіяли з нормою 50 тис./га. Як покладеш насіння  у землю — так воно і зійде, переконаний Артем Гаврилюк, тому сівалка має бути ефективною.

Калібрувати сівалку OMEGA просто та зручно. Трубопровід розміщений позаду сівалки і має безпроблемний і безпечний доступ. Оператори техніки також звертають увагу на дуже зручному доступі до самих бункерів.

— Головне, що сівалка забезпечує рівномірні, дружні сходи. Як бачимо, усі рослини в однаковій фазі росту. Раніше ми користувалися сівалкою іншого виробника: як не вирівнювали поле, соя сходила в три черги. А кожен підгін — це підвищення вологи врожаю під час збирання, — пояснює Артем Гаврилюк.

Висівні сошники сівалки кріпляться на паралелограмі, що забезпечує чітке копіювання рельєфу поля та закладає насіння на однаковій глибині. Рівномірному розміщенню насіння сприяє і передній шинний коток Frontpack, що ідеально вирівнює ґрунт та стабілізує агрегат.

Мені дуже подобаються ці передні колеса. Вони відмінно працюють і по оранці, і по дискуванню, і по стерні кукурудзи. На стерні ці шини — ніби третій ряд дисків: гарно тиснуть і прямо витягають за собою рештки, — продовжує агроном.

Лайфхак від агронома

Чому агровиробники зупинилися на сівалці OMEGA? По-перше, мали позитивний досвід роботи з технікою BEDNAR. Крім того, працюючи з сівалкою іншого виробника, яка також сподобалася, зауважили один нюанс: після заднього прикочувального шинного котка між колесами залишалися горбики. Рослини сходили нерівномірно і господарство мало певні втрати. OMEGA такої проблеми немає, оскільки сівалка оснащена спеціальними гумовими вирівнювачами борозен, які утворюються між колесами. Тобто поверхня ґрунту ідеально рівна й ущільнена перед проходом сошників. Крім того, самі колеса на ущільнювальному котку розташовані офсетно, що дає змогу гарно вирівняти ґрунт перед висівними сошниками, покращує прохідність сівалки, усуває можливість забивання та зменшує опір і навантаження на трактор.

Загалом ми закриваємо вологу трьома агрегатами: культиватором, зубовою та ротаційною боронами. Але цього року на одному полі нам довелося закривати вологу сівалкою OMEGA – дисками з піднятими сошниками, а потім через певний час, коли ґрунт підсохнув, нею ж і сіяли. Це звичайно неправильно, сівалка для цього не призначена, але допомогла нам виконати це завдання, — ділиться лайфхаком головний агроном господарства.

Сівалка OMEGA має гарну пропускну здатність навіть у складних умовах, рослинні рештки легко проходять через дискову секцію і не забивають її.

Сівалка OMEGA оснащена дисковою секцією, що має Х-подібне розміщення. Завдяки цьому рішенню агрегат чітко слідує за трактором і не зсувається вбік. Сівалка також обладнана агресивними А-дисками, що мають високий ефект різання та перемішування. Вони кріпляться по два на одній стійці. Завдяки такій системі кріплення Twin-Disc агрегат має гарну пропускну здатність навіть у складних умовах, тобто рослинні рештки легко проходять через дискову секцію і не забивають її.

Знання економічних та технологічних тонкощів дають можливість господарям добре обробляти поле, використовуючи сучасні технології, ще й заощаджувати ресурси. Нині це надважливо.

Читайте також: «Основа – це невеликі фермери. Світ годують сімейні фермерські господарства: не латифундії, а невеликі підприємства» – фермер із Чернігівщини

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram